اسپرم اهدائی
جنین اهدائی
نکاتی که در دوران بارداری باید رعایت کرد
اسپرم اهدائی
رحم اجاره ای
س ج  های  اهدا  اسپرم
سوالات عام پزشکی

اسپرم اهدائی

« وجود کودک در خانواده باعث همبستگی بیشتر و آرامش زوجین می شود »

مقدمه
خلقت بشر بدین صورت است که سالهای اول ازدواج بیشتربه فکر لذت و خوشگذرانی ، و کمتر به فکر داشتن فرزند است . با گذشت زمان ، از میزان لذت و خوشی کاسته شده ، جای آن را آرزوی داشتن فرزند و بزرگ کردن آن ، و لذت پدر یا مادر بودن میگیرد.
بدون فرزند زندگی کردن باعث ایجاد مشکلات روحی ، عاطفی و اجتماعی میگردد . زن و شوهر حساس و زودرنج میشوند و با پیش آمدن کوچکترین مشکل یا خودخوری میکنند یا پرخاشگر میشوند . ارتباط زوج بدون فرزند با فامیلهای دارای فرزند از حالت عادی خارج می شود واز نعمت معاشرت تاحدود زیادی محروم می شوند . عده ای از اطرافیان از روی دلسوزی ، و عده ای دیگر به دلیل کنجکاوی بیجا در مورد ناباروری آنها ، پرسش یا راهنمایی درمانی میکنند که در هر دو صورت باعث به هم خوردن تعادل روحی زوجین می شود.
برخی از آشنایان نادان موقع بروز اختلاف با زوج بدون فرزند ، برای سرکوب آنها مسئله نداشتن فرزند را با الفاظ بد (مثل اجاق کور بودن و ....) به رخ آنها می کشند و موجب آزردگی خاطر آنها می شوند. امید به آینده در اینگونه زوجها کمرنگ میشود ، در عده ای طلاق روحی یا عاطفی ایجاد می شود و در عده ی کمتری طلاق رسمی رخ می دهد. اینگونه زوجها در سنین بالا مثل بقیه ی مردم حامی مناسب ( فرزند ) ندارند و این مسئله نیز آنها را زجر می دهد .
بنا به این دلائل ما پزشکان وظیفه ی خود می دانیم که به منظور از بین بردن درد و رنج زوجهای فاقد فرزند با درنظر گرفتن مسائل شرعی - قانونی - پزشکی واجتماعی ، این زوجها را صاحب فرزند کنیم .در اینجا راجع به نحوه ی درمان یکی از علل ناباروری که آزوسپرمی ( فقدان اسپرم ) می باشد ، توضیحاتی می دهیم .

کار برد تلقیح اسپرم اهدائی موارد زیر است :
1- زمانی که با هیچیک از روشهای درمانی موفق به دریافت اسپرم از مرد نشویم.
2- موقعی که موفق به دریافت اسپرم می شویم ولی اسپرمها مرده و نا کارآمد هستند.
3- در مواردی که شوهر اسپرم زنده دارد ولی بعلت ابتلا به یک بیماری ارثی صعب العلاج می خواهند از بروز بیماری در فرزندشان پیشگیری شود.
4- مو قعی که مرد ناقل یک ناهنجاری کروموزومی می باشد.
لازم است زوج نابارور علت ناباروری خود را بدانند و اطمینان حاصل کنند که بدون دریافت اسپرم اهدائی صاحب فرزند سالم نمی شوند و اینکار پس از بررسیهای کامل پزشکی مشخص می گردد .

شرایط اهدا کنندگان اسپرم :
1- سن اهدا کننده گان باید کمتر از40 وبالاتر از 18سال ومجرد یا متاهل می توانند باشند .
2- قدرت باروری اهدا کننده ی اسپرم باید خوب یا عالی باشد ( ضعیف یا متوسط نباشد ) که با انجام آزمایش اسپرم مشخص می گردد .
3- فاقد هر گونه بیماری ارثی ( مثل تالاسمی ) یا واگیردار ( مثل ایدز هپاتیت و ... ) یا اعتیاد باشد که با آزمایش خون معلوم می شود .
4- آگاهانه رضایت به اهداء اسپرم داشته باشد که در جلسه مشاوره ارزیابی می شود .
5- دارای تناسب اندام باشد وتمام اجزا صورت بدون عیب باشد و ضریب هوشی بالاتر از میانگین جامعه داشته باشد .
6- از نظر روحی - روانی و اجتماعی کاملا طبیعی باشد .
7-شیوه ی زندگی سالمی داشته باشید ( رژیم غذائی سالم - عدم مصرف دخانیات و مشروبات الکلی )
8- در فامیل درجه یک ( خواهران- برادران- والدین - فرزندان ) ودرجه ی دو ( پدربزرگ - عمو - خاله - فرزندان برادروخواهر ) هیچ نوع بیماری ارثی وجود نداشته باشد .
9- خودرا در معرض خطرعفونتهای منتقله از راه جنسی قرار ندهد ( خوداری از تماس جنسی با زنهای فاحشه )
10- هدف ونیّت اهداکننده در درجه ی اول باید خیرخواهانه و دریافت پول اولویت بعدی باشد .کسانیکه دیدشان صرفا کسب درآمد باشد پذیرفته نمی شوند .
اهداکنندگان از نظر مذهبی ، فرهنگی و اجتماعی متناسب با گیرنده گان انتخاب می شوند . در حال حاضر چون تقریبا تمام متقاضیان گرفتن اسپرم اهدائی مطب ما، مسلمان شیعه ی ایرانی هستند ، اهداکنندگانی که ما انتخاب کرده ایم نیز مسلمانِ شیعه و عمد تاً اصفهانی هستند . خصوصیات ارثی قابل انتقالِ اهدا کننده ( مثل رنگ چشم و رنگ مو و اندازه قد ) با زوج گیرنده تطابق داده می شود . به اهدا کننده ی اسپرم هیچگونه اطلاعاتی در مورد زوج گیرنده ی اسپرم داده نمی شود . تنها نکته ای که اهدا کننده می داند اینست که می داند نطفه اش برای زوجی عقیم و ناشناس مورد استفاده قرار می گیرد . همچنین به گیرنده ی اسپرم نیز اسم و آدرس دهنده ی اسپرم داده نمی شود ، ولی چنانچه مایل باشند گروه خون و رنگ چشم واندازه ی قد و سن تقریبی اهدا کننده گفته می شود .

روش انجام کار :
پس از انجام آزمایشات لازم خونی روی گیرنده ی اسپرم ( که نرمال بودن عوامل هورمونی موثر در بارداری تائید شود ) داروی تحریک تخمک گذاری+ ویتامینهای لازم داده می شود تا تخمک گذاری بهتری صورت گیرد . به کمک سونوگرافی و / یا انجام تست تخمک گذاری در ایام نزدیک به تخمک گذاری ( روز 11تا 13 سیکل ماهانه ) زمان تخمک گذاری تعیین می شود . رضایت نامه از زوج گیرنده ی اسپرم ( مبنی بر دریافت اسپرم اهدائی ) گرفته می شود . با توجه به مشخصات ظاهری آنها اهدا کننده ی مناسب در نظر گرفته می شود . روز تخمک گذاری تلقیح اسپرم در مطب و بدون بیهوشی انجام می شود و پس از نیمساعت استراحت به منزل می رود .در منزل نیاز به استراحت نیست و انجام کارهای خانه داری اشکالی ندارد .از انجام کارهای سنگین و ورزشهای پرشی یا سنگین باید خوداری کنند .همچنین باید بدانید که استرس و درگیری و اضطراب شدید احتمال حاملگی را کم می کند .
تلقیح اسپرم تقریبا بدون درد است و عوارض یا خطرات بدی ندارد .عوارض جزئی که گاهاً دیده می شود عبارتست از : درد شکم - لکه بینی - عفونت - تحریک بیش از حد تخمدان ( بخاطر مصرف داروهای محرک تخمک گذاری ) . تلقیح اسپرم نیاز به بیهوشی یا بیحسی موضعی یا مصرف قرص مسکن ندارد . بیماریهای تب دار ( مثل آنفلوآنزا ) واسترسهای شدید ( دعوا - گریه زاری - دلهرۀ شدید ) باعث اختلال در تخمک گذاری می شود وبهتر است دراین چنین حالاتی تلقیح اسپرم به تعویق افتد .
شانس حاملگی بعد از تلقیح در خا نمهای جوان ( زیر 30 سال ) بیشتر است ( 20% در هر سیکل ماهانه ) و از 30 سالگی به بعد بتدریج کم می شود طوریکه شانس بارداری در افراد 40 ساله حدود یک سوم افراد 30 ساله است . وجود بعضی بیماریها مثل آندومتریوز - کم کاری تیروئید - عفونت - ضعیف بودن کیفیت تخمک - انسداد نسبی لوله ها احتمال باردار شدن را کم می کند .بنا برین مراجعین محترم باید آمادگی انجام 5 تا 10 ماه تلقیح را داشته باشند .

مسائل شرعی:
خوشبختانه تعدادی از مراجع محترم تقلید ( آیت الله خامنه ای - آیت الله یزدی- آیت الله مظاهری- آیت الله موسوی اردبیلی- آیت الله موسوی بجنوردی - آیت الله روحانی - آیت الله طباطبائی قمی ) فتوا داده اند که تلقیح اسپرم فرد غریبه به داخل رحم زن به منظور بارداری اشکال شرعی ندارد، ولی در مورد ارث و محرمّیت احتیاط باید مراعات شود . تعدادی از مراجع محترم تقلید نیز تلقیح اسپرم اهدائی را جایز ندانسته اند ( آیت الله خمینی - آیت الله سیستانی - آیت الله بروجردی- آیت الله مکارم شیرازی - آیت الله شیرازی - آیت الله نوری همدانی ) .زوجهائی که مرجع تقلیدشان مخالف تلقیح اسپرم اهدائی می باشد و تمایل دارند از این نوع درمان بهره مند شوند ، می توانند مطابق بند 19 از احکام تقلید که اول تمام رساله ها نوشته شده بعضی مسائل را از مرجع تقلید دیگری که از نظر علمی همتراز مرجع تقلید خودشان باشد ، تقلید کنند .
فرزند متولد شده چناچه دختر باشد چون ربیبه ی پدر فاقد اسپرم است به او محرم می باشد . به بیان دیگر اگر مردی با زنی ازدواج کند که دارای یک دختر بالغ و رشیده باشد به مناسبت ازدواج با این زن با دختر این زن هم محرم می شود . اگر خواستید دخترتان با عمویش ( یا پسرتان با عمه اش ) هم محرم شوند از دو راه صیغه خواندن بین فرزند و پدر بزرگ یا مادر بزرگ یا شیر دادن نوزاد می توان محرمّیت ایجاد کرد .
در مورد ارث هم ، جهت رعایت احتیاط بهتر است که مرد که پدر شرعی بچه می باشد ولی پدر ژنتیک نیست تمام مال خود را در زمان حیات به همسر و فرزند ( وهر شخص دیگری که می خواهد مثل والدین ) صلح کند (یا انتقال رسمی دهد ) تا مالی ازاو باقی نماند و جای شک در ارث بردن فرزند وجود نداشته باشد . و همچنین می توانید در صلح نامه یا سند رسمی این شرط را قرار دهید که تا زمانیکه زنده هستید حق استفاده از آن ملک ، با شماست و یا شرط شود در زمان حیات شما ، فرزندتان حق فروش آنرا ندارد ویا شروط دیگر .

قانون واسپرم اهدائی
در ایران برای اسپرم اهدائی قانون تصویب نشده و پزشکانی که این کار را انجام می دهند ، آنچه را که معقول به نظر میرسد ( ومقداری هم بر گرفته از قوانین کشورهای دیگر به شرط اینکه مخالف اسلام نباشد ) انجام می دهند .مجلس شورای اسلامی برای جنین اهدائی قانون تصویب کرده ولی برای اسپرم یا تخمک اهدائی قانونی تا بحال ( سال 97 ) تصویب نکرده است . البته عدم تصویب قانون به معنای غیر قانونی بودن آن نیست ، بلکه کار غیر قانونی به عملی گفته می شود که قانون آنرا منع کرده وبرای کسی که آن کار را انجام دهد مجازات تعیین کرده ( مثل سقط جنین - دزدی - چاقو کشی و... ) .به بیان دیگر لایحه ی تلقیح اسپرم اهدائی تا کنون به مجلس ارائه نشده که مجلس راجع به این موضوع وارد بجث شود ( مثل بسیاری از موضوعات دیگر که تاکنون مجلس وارد بحث آن نشده است از قبیل رحم اجاره ای و تخمک اهدائی و... ). مراکز ناباروری حدود 20 سال است منتظرند که مجلس قانون آنرا تصویب کند . انتظار می رود که وزارت بهداشت و درمان با همکاری سازمان نظام پزشکی پیش نویس قانون اسپرم اهدائی را تهیه کنند و به مجلس ارائه دهند تا مجلس وارد بحث این موضوع شود و قانون آنراتصویب کند .ولی تا بحال ، پس از گذشت 26 سال از صدور فتوا ، اقدامی نشده است .

مسائل ژنتیکی :
با دریافت اسپرم اهدائی پنجاه درصد خصوصیات ارثی نوزاد به مادر و 50% دیگر به شخص اهداء کننده می رود و بخاطر اینکه سعی می شود اهداء کننده شبیه شوهر انتخاب شود ، فرزند با والدین شباهت پیدا می کند و تعلق خاطر بیشتری نسبت به فرزند در خانواده ایجاد می شود . در صورتیکه اگر از جنین اهدائی استفاده شود با وجود اینکه حنین در رحم گیرنده رشد میکند ، تمام خصوصیات ارثی بچه به صاحبان اسپرم+تخمک می رود و ممکن است بچه هیچ شباهتی به گیرندگان جنین نداشته باشد ، و بعداٌ بطور مکرر توسط آشنایان با این سوال مواجه شوید که ( بچه ی شما به کی رفته !؟ اینکه هیچ شباهتی به شما نداره ! ) و این سوالات آرامش را از شما بگیرد .
بخاطر اینکه احتمال ازدواج بین بچه های متولد شده از اسپرم یک اهدا کننده وجود نداشته باشد ، مطابق آنچه در مراکز ناباروری کشورهای پیشرفته ی دنیا انجام می شود ، از هر اهدا کننده اسپرم پس از اینکه 10 - 15 فرزند بوجود آمد با او قطع همکاری می شود تا تعداد فرزندان به دنیا آمده از یک اهدا کننده زیاد نباشد و در نتیجه احتمال ازدواج بین اینگونه فرزندان خیلی کم و نادر باشد . با این وجود با انجام آزمایش DNA می توان نگرانی در این مورد را کلاً از بین برد .
آزمایش دی ان آ ( DNA ) دختر و پسری که می خواهند ازدواج کنند ( بدون مقایسه با آزمایش DNA دهنده ی اسپرم وهمچنین بدون مقایسه با DNA والدینشان ) با احتمال 85% مشخص می کند که این دو نفر چه نسبتی دارند .اگر فرزند شما با شخصی می خواهد ازدواج کند که پدر و مادرش زنده هستند و آزمایش دی - ان - آ از آنها هم تهیه شود با اطمینان 100% مشخص می گردد که این دو جوان نسبتی با هم دارند یا خیر و درجه ی نسبت ( 1- 2 -3 .. ) را هم نشان میدهد .نسبت درجه 2 به معنای عمو ، دائی ، خاله ، پدر بزرگ یا نوه می باشد ، ونسبت درجه 3 پسر عمو ، دختر خاله ، نتیجه و ... می باشد ، نسبت درجه یک هم خواهر برادر یا والد وفرزند معنی می دهد . و امّا اگریکی از والدینش زنده و دیگری فوت کرده وشما ( مادر واقعی ) هم در قید حیات هستید با آزمایش DNA شما چهار نفر با اطمینان 98% می توان پی برد که این دو نفری که می خواهند ازدواج کنند نسبتی با هم دارند یا خیر .
به بیان دیگر فرزند حاصل از تلقیح اسپرم اهدائی چون مادرش معلوم و پدرژنتیکی او نا معلوم است ، کافیست دو والد از سه والدِ این دختر و پسر زنده باشند تا با اطمینان 100- 98 % مشخص شود این دو نفربا هم نسبتی دارند یا خیر . اگر از مجموع سه والدِ معلومی که این پسر و دختر دارند فقط یک نفر زنده باشد و دو والد دیگر فوت کرده باشند ، با آزمایش دی - ان - آ این سه نفر ( دو نامزد + یک والد ) با احتمال 93 % نشان داده خواهد شد که این دو جوانی که می خواهند با هم ازدواج کنند نسبتی با هم دارند یا خیر .
با این وجود جهت رعایت احتیاط بیشتر ، نمونه خون اهداکنندگانِ اسپرمِ این مطب در مرکز پزشکی قانونی اصفهان ( بخش آزمایشگاه DNA ) نگهداری شده است تا چنانچه در سالهای بعد نیازی به آزمایش DNA اهداکنندگان شد ( در مواردیکه فقط یک والد از سه والد زنده باشد و دو والد دیگر فوت کرده باشند ) خون اهداکننده در دسترس باشد . آزمایش DNA فعلاً در آزمایشگاهای مراکز پزشکی قانونی وآزمایشگاههای ژنتیک انجام می شود ولی در آینده با پیشرفت علم در آزمایشگاههای دیگر هم انجام می شود .
جهت مزید اطلاع شما ، اگر فرزندخوانده ای از اداره ی بهزیستی گرفته اید و بزرگ کرده اید و اکنون به سن ازدواج رسیده است ، و این نگرانی برایتان پیش آمده که آیا این شخصی که می خواهد با او ازدواج کند فامیل محرمش نباشد !؟ ! ؟ ( و ازدواج با او حرام باشد ) ؟
پاسخ علمی : نظر به اینکه فرزند خوانده ، هر دو والدش نا مشخص است ، آزمایش دی ان آ این دو نفر که می خواهند با هم ازدواج کنند با ضریب اطمینان 85% نشان می دهد که این دو نفر قرابت فامیلی دارند یا خیر .و چنانچه یکی از والدین نامزد مورد نظر زنده باشد و آزمایش از او هم گرفته شود با اطمینان 93% مشخص می شود که این دو نسبتی دارند یا خیر ، واگر پدر و مادر نامزد هر دو زنده باشند و آزمایش DNA از این دو نفر هم گرفته شود با اطمینان 100% نشان داده خواهد شد که این دو جوانِ دم بخت ، نسبتی با هم دارند یا خیر .
کسانیکه تمایل دارند در قسمت « نظرات کاربران در باره این مطلب » نظر خود را بنویسند ، به این پنج موضوع توجّه کنند که :
1- برای ثبت نظریه فقط به اسم ( نام واقعی یا مستعار ) و شماره ی موبایل نیاز است .
2- شماره ی موبایل شما در معرض دیدعموم قرار نمی گیرد .
3- چنانچه مایل هستید شماره ی تماستان دیده شود آنرا علاوه بر اینکه داخل کادر مخصوص ثبت می کنید ، داخل متن هم باید بنویسید .
4- این قسمت محل پرسش و پاسخ نیست ، حتی اگر من هم بخواهم ، نمی توانم پاسخ دهم .
5- نظریه شما 1-2 هفتۀ بعد ، پس از رویت و تائید قابل مشاهده است .

مقاله مرتبط : جنین اهدائی :


آدرس مطب : اصفهان ، خ شمس آبادی ، روبروی بیمارستان سینا ، اول کوچه 32
تلفن : 32363136 - 031

نظرات کاربران درباره این مطلب :

سید هاشم [ 1398-03-25 ]
با سلام خدمت آقای دکتر من متولد 74 و مجرد رنگ چشم قهوه ای و موهای سیاه با توده بدنی نرمال و اندام اسپرت مایل به اهدای اسپرم هستم موقتاً در تهران و زنجان در خدمت هستم. با تشکر از نیت خیر شما

رامین [ 1398-03-21 ]
سلام وقت بخیر ۲۶ ساله هستم و تن درست. میخوام اسپرم اهدا کنم لطفا راهنمایی کنید.

اردشیر یوسفی [ 1398-02-31 ]
متشکر و سپاسگزار از دکتر ایزدی محبوب که تنها پزشکی است که درد ما مردان فاقد اسپرم را درک میکنه و با جدیت و پشتکار بفکر ماست

سپیده [ 1398-01-29 ]
سلام اول ازهمه ازخداممنونم که نعمت بچه دارشدن امثال مارادردستان آقای دکترقرارداد وبعدازخداوندبرای ایشان عمرطولانی وباعزت خواستارم من وهمسرم بعدازپنج سال ازدواج ودرمانهای زیادازجمله آی وی اف که هیچگونه نتیجه ایی نداشت توآخرین مرحله ثبت نام جنین اهدایی باآقای دکترآشناشدیم که بامراجعه ب مطب درحال حاظریه پسرخوشگل داریم واقعااول ازخداوبعدازآقای دکترخیلی تشکرمیکنم چون زندگی ما فقط یه بچه کم داشت وخداروشکر

بهادر [ 1397-12-11 ]
سلام هزاران مرتبه ازتون تشکر میکنم

امین [ 1397-11-30 ]
تشکر و سپاس از تمام پرسنل زحمتکش مطب دکتر ایزدی که با اقدامشان ما را صاحب فرزند می کنند و به رنج و درد ما پایان می دهند .

فریده [ 1397-10-28 ]
از ته دل و با تمام وجود میگم که دکتر ایزدی ممنون ممنون ممنون که زندگی ما رابا نشاط کردی .

فخری [ 1397-10-22 ]
سلام من ازآباده شیراز تماس میگیرم سال نودوپنج پیش شما امدم و بار چهارم جواب گرفتم وهمیشه دعاگوی شما و آرزوی سلامتی دارم پسرم اآلان یکسال و هشت ماهه است عکسشو تو واتس آپبرات فرستادم

امیر حسین رجب زاده [ 1397-10-19 ]
سلام و عرض ادب خدمت جناب دکتر و سروران گرامی : اماده اهدای اسپرم هستم متولد ۶۱ قد ۱۸۶ وزن ۸۶ از همه نظر سالم گروه خونی آ ، ب مثبت خوش قیافه رنگ پوست گندمی رنگ چشم چشم قهوه ای روشن اصفهان هستم تهران هم میام لیسانس الکترونیک و باهوش هیچ نوع بیماری ژنتیکی در خانواده نداریم

زهرا [ 1397-10-14 ]
از صمیم قلب میگم که دکتر ایزدی دستتتت درد نکنه که با این کاری که کردی زندگی ما را متحّول کردی ، ما زندگی بی انگیزه ای داشتیم و داشتیم کم کم به جدائی فکر می کردیم که یکی از پزشکان که خدا خیرش بده شما را به ما معرفی کرد و با درمان شما ، خدا به ما یک دختر شیرین زبان و دوست داشتنی داد . آ لان دخترمون دو سال و نیمشه و میخوایم برای بجه ی دوم بیاییم پیشتون . چون وضعیت مالیمون کارمندیه تقاضای تخفیف دارم .

فرشته توکلی [ 1397-10-09 ]
باسلام آقای دکتر بسیار از لطفتون سپاسگزارم. بعد از ۱۰ سال زندگی مشترک، شور و نشاط را به زندگی ما هدیه کردید.از وقتی بچه دار شدیم خیلی زندگیمون شیرین تر شده. اجرتون با خدا

ارین اکبری [ 1397-09-30 ]
ما با دو بار مراجعه به شما نتیجه گرفتیم بچه مان الان 6 ماه است. زندگی مان خیلی گرم و شیرین شده است بچه را که میبینیم یاد شما هستیم و دعاتان میکنیم امیدوارم بقیه هم مثل ما جواب بگیرند

حسین یوسفی [ 1397-09-20 ]
تشکر فراوان از جناب دکتر ایزدی و پرسنل مطبشان که با کار منحصر به فردی که انجام دادید امید وآرامش را به زندگی ما باز گردانیدید . ما از یکی از شهرهای استان کرمان توسط سایت شما راپیدا کردیم و با دو بار مراجعه به شمادراصفهان نتیجه گرفتیم . همیشه دعاگویتان هستیم . نمی دانم چرا در کرمان و یزد کسی اینکار را انجام نمی دهد .

آزیتا [ 1397-08-16 ]
سلام خدمت دکتر ایزدی عزیز، دکتر شوهرم آزو اسپرم میباشد، میخواستیم بدونیم هزینه اش چقد میشه و اینکه من میتونم رنگ چشم یا رنگ پوست اهدا را انتخاب کنم، ممنون از لطفتون

محمد [ 1397-05-04 ]
سلام اماده اهدا اسپرم، 28ساله دانشجوی ارشد امیرکبیر تهران بودم، خوش قیافه و خوشتیپ و خوش اندام.

نسیم وکیلی [ 1396-12-20 ]
ممنون از همه پزشکان وپرسنل واشخاص اهدا اسپرم.کارتون بسیارزیباست.شماشادی روبه خونواده هاهدیه میدید.ازتون سپاسگزارم.

مهدی [ 1395-08-28 ]
سلام و درود فراوان بر جناب دکتر ایزدی و همسر مهربانم خانم دکتر .آرزوی سلامتی و طول عمر خدمت شما دارم که باعث تغییر و ایجاد انگیزه پس از ۱۴ سال برامون شدید اونم در اولین بار .پاینده و پیروز باشید و سایتون مستدام

علی [ 1395-07-04 ]
سلام و خسته نباشید خدمت آقای دکتر و تمام پرسنل محترم ایشان خدا اجر شما رو میده و اینم بس و من هیچکس فقط آرزوی سلامتی و تندرستی و افتخار برای شما میکنم تا همیشه در این راه پیروز و سلامت باشد و همسال منو از درد و رنج نجات بدید.

کاظمی [ 1395-03-28 ]
سلام باتشکر از مقاله خیلی خوبتون باید عرض کنم که من 1جوونه30ساله متاهلم،که مشکل ناباروری داشتم،که این مشکل هزارتامشکل دیگه مثله اختلاف باخانمم،باخانوادش، وحتی فکو فامیل پیدا کرده بودم متاسفانه حتی به خاطرحرفاشون رفت و امدم باهاشون به صفر رسیده بودم خودم و خانمم افسرده شده بودیم داشتن 1بچه رویا شده بود،تااینکه خدمتتون رسیدم و با لطفی که اول خدا و بعد شما کردید ورق زندگی برگشت. خداخیرتون بده.جا داره از مراجع تقلید عزیز که این اجازه را به زوجها دادند تشکر میکنم واقعا بدون بچه زندگی وحشتناکه.

زری [ 1394-07-30 ]
با سلام. ما از اسپرم اهدایی استفاده کردیم و صاحب فرزند پسر شدیم. واقعا اجر دکتر ایزدی رو خود پروردگار بدهد..که زندگی مارو متحول کرد

لیلا [ 1393-09-01 ]
سلام واقعأ ممنونیم که باعث شدید شرایط اهدای اسپرم در کشور به راحتی فراهم بشه

علی [ 1393-04-20 ]
سلام کارتون ستودنیه دیگه نمیدونم چی بگم

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :