IUI    ( تلقيح اسپرم شسته شده داخل رحم )
IUI    ( تلقيح اسپرم شسته شده داخل رحم )
مراقبتهای قبل از بارداری با اسپرم اهدایی
رحم اجاره ای
جنین اهدائی( 36 31 36 32 )031  جنین اهدایی
اسپرم اهدائی  ( 36 31 36 32-031 )  بارداری با اسپرم اهدایی
تولید اسپرم ازسلولهای بنیادی چقدر پیشرفت کرده؟

IUI ( تلقيح اسپرم شسته شده داخل رحم )

IUI ( تلقيح اسپرم شسته شده داخل رحم )

برای اینکه مفهوم آی- یو- آی برایتان کاملا روشن شود لازمست نخست روال طبیعی ورود اسپرم بداخل رحم را برایتان توضیح دهم . هنگام نزد یکی که معمولا با تحریک جنسی زن ترشحات آبکی از دهانۀ رحم و واژن ( مهبل ) ترشح می شود ، منی داخل واژن ( نزدیک گردن رحم ) ریخته می شود و با ترشحات زنانۀ فوق مخلوط می شود. نظام خلقت به این صورت شکل گرفته که مواد مغذی که موردِ نیازاسپرم جهت افزایش تحرک و عمرِاسپرم است در ترشحات آبکی زنانۀ فوق موجود میباشد ، طوریکه اگر هنگام نزدیکی ، بعلت عدم تحریک جنسی زن ، ترشحی از او خارج نگردد ، بعلت در دسترس نبودن مواد مغذی اسپرم ، هم عمر اسپرم کوتاه می شود و هم میزان تحرک اسپرم کم می شود .

روش انجام ( Intra uterine insemination ) IUI به اینصورت است که ابتدا مقداری داروی تحریک تخمک گذاری به زن داده می شود تا تخمکهای بهتر وبیشتری تولید گردد ، سپس با انجام سونوگرافی تخمدانها پی می بریم که چه زمانی قرار است فولیکولها ( تخمکها ) آزاد گردد ، تا در همین زمان IUI انجام شود . در موعد مقرر منی از شوهر گرفته می شود و در درجه حرارت 37 درجه نگهداری می شود تا از حالت انعقاد به مایع روان تبدیل گردد و سپس با محلول خاص مغذّی اسپرم مخلوط و سانتریفیوژ می گردد تا اسپرمهای متحرک از اسپرمهای بیحرک و مواد زائد منی جدا شود . پس از آماده شدن محلول ( حاوی اسپرمهای با کیفیّت و تحرک عالی ) که 1- 2 ساعت زمان میبرد ، آنرا مطابق شکل زیربا سرنگ انسولینی و کاتتر ظریف متصّل به آن بمیزان تقریبی 0.5 تا 0.7 میلی لیتر در عمق رحم آهسته ( در عرض 10- 30 ثانیه ) تلقیح می کنیم . حدود نیمساعت روی تخت استراحت می کنید و بعد به زندگی عادی خودتان برمی گردید .

روش شماتیک انجام IUI

در چه مواردی برای زوج نابارور آی- یو- آی کارساز واقع می گردد :
1- موقعی که هنگام مقاربت ، منی در عمق واژن ریخته نمی شود ، که این خود دو دلیل دارد یکی اینکه مرد بر اثر ناتوانی نسبی جنسی قادر به دخول کامل آلت در واژن نیست و منی خود را در مدخل واژن تخلیه می کند و دوم اینکه بعلت غیر عادی بودن محل سوراخ مجرای ادرارِ مرد ، منی در مدخل واژن یا به اصطلاح لای پای زن ریخته می شود ، در این ناهنجاری مادرزادی که هیپوسپادیاس به آن گفته می شود سوراخ مجرای ادرار بجای اینکه نوک آلت قرار داشته باشد در زیر تنۀ آلت قرار گرفته و در حالات شدید آن در زاویۀ بین آلت و بیضه قرار میگیرد . نا گفته نماند که این نا هنجاری ( هیپوسپادیاس ) با جراحی ترمیمی در دوران طفولیت قابل درمان است .
2- زمانی که به دلیل اختلال هورمونی یا عصبی ترشحات دهانۀ رحمِ زن خیلی غلیظ است یا اصلا ترشحی وجود ندارد که اسپرم بتواند در آن شنا کند و خود را بداخل رحم برساند .
3- موقعی که هیچیک از دو مشکل بالائی وجود ندارد ولی تعداد اسپرم مرد کم است یا اسپرم به تعداد کافی وجود دارد ولی اغلب آنها بیحرکت یا کم تحرک هستند ، و یا حجم منی دفع شده خیلی کم است ( کمتر از یک میلی لیترباشد ) ، حجم منی بطور نرمال 2-7 میلی لیتر است .
4- موقعی که مرد کلا فاقد اسپرم است و با درمان داروئی هم بهبود پیدا نمی کند که در چنین حالاتی از اسپرم اهدایی برای باردار کردن زن استفاده می شود .
5- گاهی اوقات تمام عوامل بالا در ظاهر طبیعی است ولی پی برده می شود که در ترشحات گردن رحم زن مواد اسپرم کُش ( آنتی بادی ) وجود دارد و بجای اینکه نقش مغذّی داشته باشد ، برعکس اسپرمها را از بین می برد .
5- آخرین کاربرد آن هم نازائی با علت نا شناخته می باشد که گاهی این روش درمان موثر واقع می شود .

به امید روزی که به یاری و خواست خداوند متعال با تلاش پزشکان
تمامی زوجهای بدون بچه صاحب فرزندی زیبا ، سالم وبا هوش شوند

پایان


آدرس مطب : اصفهان ، خ شمس آبادی ، روبروی بیمارستان سینا ، اول کوچه 32
تلفن : 32363136 - 031

درباره این موضوع مطالب بیشتری بخوانید
نظرات کاربران درباره این مطلب :

زهرا [ 1400-05-30 ]
آقای دکتر من با اولین تزریق باردار شدم.از شما بسیار سپاسگزارم،انشالله هر چه از خدا می خواین بهتون بده.

مریم [ 1400-05-24 ]
باسلام وخسته نباشید خدمت آقای دکتر، خانم سینایی و پرسنل محترمشان ، من بعد از۴ سال با دومین آی یو آی باردارشدم . خیلی خوشحالم که با عث شدید زندگی ما گرم و شیرین بشه . خیلی ممنونم ازهمگی . ازخداوندمنان آرزوی طول عمردارم برایتان جناب دکترایزدی

یاس [ 1400-05-16 ]
سلام. میشه اگر کسی عضو گروه واتساپی که خانم مهناز میگن هست من رو هم عضو کنه؟ سوالات زیادی دارم که مطمئنم افرادی که این تجربرو داشتن خیلی میتونن کمکم کنن. شمار تلفنم رو مینویسم ۰۹۳۹۸۵۸۹۰۸۹

مهناز [ 1400-03-24 ]
با سلام و درود : موفقیت جنابعالی را در باردارکردن تعداد زیادی از مراجعین تبریک میگم . ما حدود ۳۰ تا ۴۰ نفر از مراجعین به مطب شما یک گروه در واتساپ تشکیل دادیم و تبادل نظر میکنیم ، با اینکه بیش از ۳ تا ۴ ماه از تشکیل گروه نمیگذرد حدود نصف افراد گروه باردار شده اند . البته من جزو اونایی هستم که هنوز نتیجه نگرفته ام .

زهرا از کرمان [ 1400-02-14 ]
سلام بچه ها : من بعد از هشت سال چشم انتظاری و درمانهای بی نتیجه با هزینه هنگفت در جاهای دیگر ، با اولین مراجعه به اقای ایزدی با بار سوم ای یو ای باردار شدم . الان شش ماهه هستم . خدا رو قسم میدم به آبرو ی حضرت زهرا س که اقای دکتر ایزدی رو سالم نگه داره که آرزوی مادر شدن کسایی مثل ما رو بر آورده کنه ، انشالله خداوند توفیق و اجر اخروی بهشون بده ،

سهیلا [ 1399-12-28 ]
سلام آقاى دکتر عنایت ایزدی ، خىلى ازتون ممنونم ، واقعا لطف کردین درحقم که منو بعد از۷سال زندگی بدون فرزند به آرزوم رسوندی. ازخدابرای شما و خانم دکتر آرزوى سلامتى و عمرباعزت دارم .

فرشته [ 1399-11-19 ]
باسلام خدمت آقای ایزدی وهمسرگرامی شان باتشکرفر اوان اززحماتی که برای من وهمسرم کشیدند بعداز6سال ازطریق اسپرم اهدایی صاحب یک فرزنددخترشدم که دوماه دیگر به دنیا می آید امیدوارم هیچ خانه ای بدون فرزندنباشد.

پریوش [ 1399-10-14 ]
باعرض سلام و احترام خدمت آقای دکترایزدی : من سه ماه قبل باردارشدم . ازآقای دکتر و پرسنل مطب ایشان بی نهایت سپاسگزارم . انشا الله که همیشه در کارتان موفق باشید و تعداد بیشتری از مراجعین بدست توانمندتان باردار شوند و نوزادانی سالم بدنیا آورند .

سهیلا [ 1399-09-09 ]
دکتر ایزدی الهی همیشه تنتون سالم باشه و عاقبت بخیر بشین ، الهی خدا همیشه هواتونو داشته باشه که ما را به آرزومون رسوندی . بچه ی خوشگل ما تازه راه افتاده و هر وقت می بینیمش شما را دعا می کنیم .

اعظم [ 1399-08-20 ]
خواستم بگم هیچوقت ناامید نشید. من بعد از ۷ سال به خواست خدا و وجود سایتشون بعد از شش بار انتقال باردارشدم . حتما حتما تو هر شهری هستید یک بار هم که شده به دکتر ایزدی و همسر مهربونشون سر بزنید .

رویا [ 1399-06-17 ]
با تشکر از آقای دکتر مقالتون خیلی کامل و پرمحتوا بود

موسوی افشار [ 1399-05-23 ]
سلام من سال هفتادوپنج عمل وازکتومی انجام دادم الان ازدواج مجدد داشتم وهمسرم فرزند میخواهد همسرم سی وهفت ساله ومن شصت سال دارم در صورت عدم بازگشت میخواهیم از بانک اسپرم دریافت کنیم لطفا راهنمایی بفرمایید وهزبنه را هم بفرمایید

قربان نقدی [ 1399-04-23 ]
باسلام آیا تزریق بصورت آی یو آی هست یا نه فقط به داخل واژن ریخته میشود

آسمان [ 1399-03-23 ]
سلام ضمن تشکر از خدمتی که در زمینه اسپرم اهدایی انجام می دهیدآیا شما به نظر شخص دریافت کننده اسپرم که زن هست اهمیت می دهید؟ یا فقط ملاک رضایت این کار برای شما شوهر است؟ چه کسی این اسپرم رو ۹ ماه نگه میداره و مالک اصلیش کیه؟ خب مسلما زن است پس برای اسپرم اهدایی حتما حتما رضایت زن به صورت ویژه و محرمانه گرفته شودچون ممکنه به اجبار تن به این کار داده باشه. آیا نباید زن در این اقدام

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام ( مستعار یا واقعی ) :
تلفن ( اختیاری ) :
ایمیل ( اختیاری ) :
متن پیـام :