آزوسپرمی
تعیین جنسیت 36 31 36 32-031
رحم اجاره ای
مراقبت بعد از بارداری با اسپرم اهدایی
اسپرم اهدائی ( 36 31 36 32-031 ) بارداری با اسپرم اهدایی
تولید اسپرم ازسلولهای بنیادی چقدر پیشرفت کرده؟
جنین اهدائی( 36 31 36 32 )031 جنین اهدایی

آزوسپرمی

آزوسپرمی

آزوسپرمی به معنای این است که در آزمایش منی اسپرمی مشاهده نشود . اسپرم سلول اصلی جنسی مرد است که باعث بارور کردن تخمک زن و تولید جنین می شود . 1% کل مردان آزوسپرم هستند .آمار آزوسپرمی در زوجهایی که مشخص شده ناباروری آنها مربوط به مرد است 15- 10% است .
علت آزوسپرمی یکی از این دو چیز است . 1- بیضه ها اسپرم تولید نمی کنند 2- بیضه ها اسپرم تولید می کنند ولی راه عبور اسپرم از بیضه به مجرای ادرار مسدود می باشد .
در حالت اول که رایج تر است اگر هورمون اف، اس، اچ بالا باشد به معنای این است که بدن تلاش کرده و بیضه را تحریک به اسپرم سازی کرده ولی بیضه پاسخ نمی دهد .
اگر در حالت اول هورمون اف، اس، اچ نرمال بود ، داروی تحریک اسپرم سازی به مرد داده می شود به امید اینکه شاید بیضه جواب دهد و اسپرم تولید کند . اغلب اوقات در چنین حالات بیضه پاسخ لازم را نمی دهد که باز در این حالت نیز از اسپرم اهدایی باید استفاده کرد . حدود10% موارد بیضه پاسخ نسبی میدهد و تعداد کمی اسپرم تولید می کند که در حدی نیست که زن حامله شود ولی می توان با استفاده از روش آی وی اف از این اسپرم برای باردار کردن همسر استفاده کرد .
واژۀ الیگوسپرمی بمعنای کم بودن تعداد اسپرم است . این واژه در مواردی بکار می رود که تعداد اسپرمها کمتر از 20 میلیون در هر میلی لیتر است ولی صفر نیست . اگر هیچ اسپرمی وجود نداشت آزوسپرمی اطلاق می گردد .

آزوسپرمی در اصفهان آزوسپرم

آزوسپرمی انسدادی
در حالت دوم که با بیوپسی بیضه مشخص شده بیضه اسپرم تولید می کند و راه عبور اسپرم بسته است ، اسپرم را با عمل جراحی کوچک از بیضه استخراج وبه آزمایشگاه ناباروری می فرستند تا با تخمکی که از تخمدان همسرش کشیده اند لقاح یابد و به رحم انتقال دهند .
یکی از علل رایج آزوسپرمی انسدادی ، وازکتومی می باشد . وازکتومی به معنای بستن لوله های مرد جهت جلوگیری از حاملگی می باشد . در این حالت گاهی مرد ازدواج دومی کرده و خواهان بچه دار شدن می باشد . در چنین حالتی به دو شکل می توان درمان کرد، یکی اینکه اسپرم را از بیضه بیرون کشیده و با روش آی- وی- اف همسرش را باردار کرد .
دوم اینکه با عمل جراحی لوله های مرد را باز کنیم . اگر از زمان وازکتومی کمتر از 5 سال گذشته باشد نتیجۀ جراحی عالیست . ولی چنانچه بیش از 10 سال از تاریخ وازکتومی گذشته باشد بندرت پیش می آید که با باز کردن لوله ها مرد بچه دار شود . اگر بیش از 5 سال و کمتر از 10 سال گذشته باشد نتیجۀ جراحی حدود 50% با موفقیت همراه می شود .

عدم دفع منی
یک نوع اختلال عصبی در دستگاه ادراری تناسلی بعضی مردها ندرتا دیده می شود که با آزوسپرمی نباید اشتباه شود . در این اختلال ، مرد هنگام نزدیکی واوج لذت جنسی ، لذت می برد و انقباضات متوالی عضلا ت لگن و رانها هم پیدا می کند ولی منی از او دفع نمی شود . منی بجای اینکه دفع شود بداخل مثانه می ریزد و اگر دقت شود متوجه می شود که در ادرار بعد از نزدیکی منی مشاهده می شود . درمان این اختلال بدست آوردن اسپرم از ادرارِ بعد از نزدیکی و استفادۀ از آن جهت باردار کردنِ همسر با روشی خاص است .

پایان


آدرس مطب : اصفهان ، خ شمس آبادی ، روبروی بیمارستان سینا ، اول کوچه 32
تلفن : 32363136 - 031

نظرات کاربران درباره این مطلب :

ماهی [ 1400-09-30 ]
با سلام خدمت آقای دکتر ایزدی و خانم دکترعزیز : ما بعد از شش سال زندگی مشترک به لطف خدا و زحمات شما ، بعداز چهار بارتزریق در سه دوره درمانی ، آزمایش بارداریم مثبت شد . خدا به شما سلامتی و خیر و برکت دهد . ممنون از زحمات شما

فریده و یوسف [ 1400-05-14 ]
با سلام خدمت دكتر عنايت الله ايزدي و همسر مهربانشون ، من با اولين تزريق باردار شدم . از خداوند و از شما سپاس گزارم كه باعث شديد تجربه ي خوب حاملگی رو داشته باشم . امیدوارم بزودی بچه ای سالم هم بدنیا بیارم تا تجربۀ بچه داری را هم پیدا کنم و لذت ببرم . اجرتون با امام رضا ع

باران [ 1400-03-12 ]
با سلام خدمت آقای دکتر و همسر ایشان به لطف خدا و شما دکتر مهربان ، ما بعد از هشت سال به آرزویمان رسیدیم . کمال تشکر را از شما و شخص اهدا کننده ی اسپرم که برایم ناشناس است دارم .

شبنم [ 1400-02-20 ]
ممنونم از آقای دکتر ایزدی و بقیه ی پرسنل مطب که بعد از پنج سال زندگی بی ثمر با اولین تزریق تونست مرا باردار کنه و دلگرمی و امید و شادابی را به زندگی ما هدیه کنه .

محمد مهدی [ 1399-12-11 ]
سلام خدمت آقای دکتر عزیز؛ به لطف خدا و زحمات شما با تزریق دوم اسپرم اهدایی همسرم باردار شد. بهترین ها را از خدای منان برای شما و خانواده محترمتان خواستارم . بخاطر زحماتتان ممنونم . امیدوارم بقیۀ مراجعین هم بزودی نتیجه بگیرند .

مهوش [ 1399-10-14 ]
سلام وخسته نباشید خدمت اقای دکتر و همسرمحترمتان و پرسنل خوبتون از همتون تشکر میکنم .من برای بچه دومم اقدام کردم و خدارو شکر دوباره باردار شدم . خداخیرتون بده اقای دکتر. سپاسگزارم

فرشته [ 1399-09-04 ]
باسلام آقای دکتر بسیار از لطفتون سپاسگزارم . بعد از ۱۰ سال زندگی مشترک ، شور و نشاط را به زندگی ما هدیه کردید. از وقتی بچه دار شدیم خیلی زندگیمون شیرین تر شده . دیگه اصلا به طلاق فکر نمیکنیم . اجرتون با خدا که با این کارتون با عث دوام زندگی ما شدید . فرشته توکلی

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام ( مستعار یا واقعی ) :
تلفن ( اختیاری ) :
ایمیل ( اختیاری ) :
متن پیـام :