واژینیسموس
IUI ( تلقيح اسپرم شسته شده داخل رحم )
مراقبتهای قبل از بارداری با اسپرم اهدایی
اسپرم اهدایی ( 36 31 36 32-031 ) بارداری با اسپرم اهدایی
مراقبت بعد از بارداری با اسپرم اهدایی
جنین اهدایی ( 36 31 36 32 )031  جنین اهدائی اصفهان
تعیین جنسیت 36 31 36 32-031

واژینیسموس

تعریف : واژینیسموس به حالتی گفته میشود که زن در برخورد با مرد هنگام نزدیکی دچار اسپاسم عضلات لگن می شود و بطور غیر ارادی مانع دخول آلت می شود . واژینیسموس به سه شکل خفیف ، متوسط و شدید دیده می شود .
در واژینیسموس خفیف زن به شوهر اجازه می دهد که بدن لختش را لمس کند و ببوسد و ماساژ دهد . قرار گرفتن آلت بین دو ران نزدیک واژن هم مشکلی ایجاد نمی کند ولی چنانچه مرد بخواهد دخول انجام دهد زن دچار اسپاسم عضلات می شود و از دخول جلوگیری می شود ، و چنانچه مرد با زور دخول انجام دهد برای زن دردناک و همراه با سوزش می باشد .
در فرم متوسط واژینیسموس ، زن از قرار گرفتن آلت در بین پاهایش نیز وحشت دارد و دچار درد و اسپاسم می شود ، ولی اجازه می دهد که شوهر بدنش را ببوسد یا ماساژ دهد و اگر به زور مقاربت صورت گیرد همراه با درد شدید و بند آمدن موقت نفس زن می باشد .
در واژینیسموس شدید زن موقعی که متوجه می شود شوهر به نیت نزدیکی می خواهد او را ببوسد یا در آغوش گیرد دچار دلهره و اضطراب و گاها اسپاسم عضلات می شود . ولی اگر بداند که بوسیدن و در آغوش گرفتن به نیت نزدیکی نیست مشکلی ایجاد نمی شود .
در واژینیسموس شدید زن و شوهر که در رختخواب کنار هم خوابیده اند چنانچه مرد از زن بخواهد لخت شود ، زن چون می داند که نیت شوهرش چیست دچار دلهره و اضطراب می شود و از لخت شدن طفره می رود و دچار عذاب وجدان می شود که از طرفی ، شوهرم حق دارد نزدیکی کند و لذت ببرد ، ولی من چه کنم که برایم خیلی دردناک است .
در عکس شماتیک پایینی راست نشان داده شده که انقباض غیر ارادی ( اسپاسم ) عضلات اطراف واژن چطور واژن را تحت فشار ( مسدود کرده ) قرار داده و مانع ورود آلت یا وسیله معاینه یا انگشت می شود .


علت واژینیسموس : در بیش از 90 در صد موارد علت بروز واژینیسموس مسائل روحی روانی است که زن نسبت به آن معمولا آگاهی کامل ندارد .
مثلا زن در دوران طفولیت شاهد نزدیکی دو نفر از بستگان بالغ فامیلش بوده و چون مرد روی زن قرار داشته و زن صداهایی شبیه ناله در می آورده فکر کرده که مرد زن را به زور اذیت می کند و خاطره بدی از نزدیکی در ذهنش نقش بسته است .
یا اینکه صدای جیغهای وحشتناک زنی در حال زایمان را در دوران کودکی شنیده و میدانسته که تولد بچه با ازدواج و نزدیکی ارتباط دارد و در قسمت ناخودآگاه مغزش این مسئله نقش بسته که اگر می خواهی دچار این درد نشوی نباید ازدواج کنی ( و در نتیجه نباید نزدیکی کنی ) .
یا اینکه شاهد بوده که مردی به زنی ( یا به خود او ) تجاوز جنسی کرده است .
در موارد کمی هم علت واژینیسموس عضویست به این معنی که وجود التهاب یا عفونت در دیواره واژن با عث بروز درد و سوزش می شود . در این حالات زن شرح می دهد که قبلا در نزدیکی مشکلی نداشته ام و به تازگی دچار درد و استرس و سوزش می شوم و اصلا دلم نمی خواهد که نزدیکی کنم .

مشکلات جنسی از این قبیل زنان ، و گاها مردان را هم تحت تاثیر قرار می دهد . کسی دراین موارد مقصر نیست وهیچ کس نباید به خاطر آن سرزنش شود یا خجالت بکشد ، بلکه با دید علمی به آن نگاه می شود و بکمک متخصص و مشاوران خبره درمان می شود .

درمان واژینیسموس : درمان بستگی به علت آن دارد که اگر واژینیسموس ثانوی به ضایعه عضوی باشد توسط منخصص زنان باید ضایعه کشف و درمان مناسب صورت گیرد .
اگر علت واژینیسموس مشکلات روحی روانی باشد درمان آن زمان بر وسختر است و در مطلب جداگانه به آن می پردازیم .

پایان


آدرس مطب : اصفهان ، خ شمس آبادی ، روبروی بیمارستان سینا ، اول کوچه 32
تلفن : 32363136 - 031

نظرات کاربران درباره این مطلب :

فریده و حسین [ 1400-04-30 ]
سلام آقای دکتر : خیلی ازشما ممنونیم که به زندگی ما روح دوباره بخشیدی . من وشوهرم همیشه دعاگوی شماهستیم . من اونم که واژینیسموس داشتم و خیلی وحشت داشتم از معاینه و تزریق ، دستتون را می بوسیم که با استفاده از وسائل کوچک تزریق را برای من قابل تحمل کردی . خوشبختانه همان بار اول تزریق نتیجه داد و آزمایشم مثبت شد . خیلی بزرگوارید که امثال ما را صاحب بچه میکنید . ازخداوند منان عمرطولانی برای شما آرزومندیم .

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات ، انتقادات و سوالات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام ( مستعار یا واقعی ) :
تلفن ( اختیاری ) :
ایمیل ( اختیاری ) :
متن پیـام :