واژینیسموس
جنین اهدائی( 36 31 36 32 )031 جنین اهدایی
مراقبت بعد از بارداری با اسپرم اهدایی
مراقبتهای قبل از بارداری با اسپرم اهدایی
تولید اسپرم ازسلولهای بنیادی چقدر پیشرفت کرده؟
رحم اجاره ای
اسپرم اهدائی ( 36 31 36 32-031 ) بارداری با اسپرم اهدایی

واژینیسموس

تعریف : واژینیسموس به حالتی گفته میشود که زن در برخورد با مرد هنگام نزدیکی دچار اسپاسم عضلات لگن می شود و بطور غیر ارادی مانع دخول آلت می شود . واژینیسموس به سه شکل خفیف ، متوسط و شدید دیده می شود .
در واژینیسموس خفیف زن به شوهر اجازه می دهد که بدن لختش را لمس کند و ببوسد و ماساژ دهد . قرار گرفتن آلت بین دو ران نزدیک واژن هم مشکلی ایجاد نمی کند ولی چنانچه مرد بخواهد دخول انجام دهد زن دچار اسپاسم عضلات می شود و از دخول جلوگیری می شود ، و چنانچه مرد با زور دخول انجام دهد برای زن دردناک و همراه با سوزش می باشد .
در فرم متوسط واژینیسموس ، زن از قرار گرفتن آلت در بین پاهایش نیز وحشت دارد و دچار درد و اسپاسم می شود ، ولی اجازه می دهد که شوهر بدنش را ببوسد یا ماساژ دهد و اگر به زور مقاربت صورت گیرد همراه با درد شدید و بند آمدن موقت نفس زن می باشد .
در واژینیسموس شدید زن موقعی که متوجه می شود شوهر به نیت نزدیکی می خواهد او را ببوسد یا در آغوش گیرد دچار دلهره و اضطراب و گاها اسپاسم عضلات می شود . ولی اگر بداند که بوسیدن و در آغوش گرفتن به نیت نزدیکی نیست مشکلی ایجاد نمی شود .
در واژینیسموس شدید زن و شوهر که در رختخواب کنار هم خوابیده اند چنانچه مرد از زن بخواهد لخت شود ، زن چون می داند که نیت شوهرش چیست دچار دلهره و اضطراب می شود و از لخت شدن طفره می رود و دچار عذاب وجدان می شود که از طرفی ، شوهرم حق دارد نزدیکی کند و لذت ببرد ، ولی من چه کنم که برایم خیلی دردناک است .
در عکس شماتیک پایینی راست نشان داده شده که انقباض غیر ارادی ( اسپاسم ) عضلات اطراف واژن چطور واژن را تحت فشار ( مسدود کرده ) قرار داده و مانع ورود آلت یا وسیله معاینه یا انگشت می شود .


علت واژینیسموس : در بیش از 90 در صد موارد علت بروز واژینیسموس مسائل روحی روانی است که زن نسبت به آن معمولا آگاهی کامل ندارد .
مثلا زن در دوران طفولیت شاهد نزدیکی دو نفر از بستگان بالغ فامیلش بوده و چون مرد روی زن قرار داشته و زن صداهایی شبیه ناله در می آورده فکر کرده که مرد زن را به زور اذیت می کند و خاطره بدی از نزدیکی در ذهنش نقش بسته است .
یا اینکه صدای جیغهای وحشتناک زنی در حال زایمان را در دوران کودکی شنیده و میدانسته که تولد بچه با ازدواج و نزدیکی ارتباط دارد و در قسمت ناخودآگاه مغزش این مسئله نقش بسته که اگر می خواهی دچار این درد نشوی نباید ازدواج کنی ( و در نتیجه نباید نزدیکی کنی ) .
یا اینکه شاهد بوده که مردی به زنی ( یا به خود او ) تجاوز جنسی کرده است .
در موارد کمی هم علت واژینیسموس عضویست به این معنی که وجود التهاب یا عفونت در دیواره واژن با عث بروز درد و سوزش می شود . در این حالات زن شرح می دهد که قبلا در نزدیکی مشکلی نداشته ام و به تازگی دچار درد و استرس و سوزش می شوم و اصلا دلم نمی خواهد که نزدیکی کنم .

مشکلات جنسی از این قبیل زنان ، و گاها مردان را هم تحت تاثیر قرار می دهد . کسی دراین موارد مقصر نیست وهیچ کس نباید به خاطر آن سرزنش شود یا خجالت بکشد ، بلکه با دید علمی به آن نگاه می شود و بکمک متخصص و مشاوران خبره درمان می شود .

درمان واژینیسموس : درمان بستگی به علت آن دارد که اگر واژینیسموس ثانوی به ضایعه عضوی باشد توسط منخصص زنان باید ضایعه کشف و درمان مناسب صورت گیرد .
اگر علت واژینیسموس مشکلات روحی روانی باشد درمان آن زمان بر وسختر است و در مطلب جداگانه به آن می پردازیم .

پایان


آدرس مطب : اصفهان ، خ شمس آبادی ، روبروی بیمارستان سینا ، اول کوچه 32
تلفن : 32363136 - 031

نظرات کاربران درباره این مطلب :

فریده و حسین [ 1400-04-30 ]
سلام آقای دکتر : خیلی ازشما ممنونیم که به زندگی ما روح دوباره بخشیدی . من وشوهرم همیشه دعاگوی شماهستیم . من اونم که واژینیسموس داشتم و خیلی وحشت داشتم از معاینه و تزریق ، دستتون را می بوسیم که با استفاده از وسائل کوچک تزریق را برای من قابل تحمل کردی . خوشبختانه همان بار اول تزریق نتیجه داد و آزمایشم مثبت شد . خیلی بزرگوارید که امثال ما را صاحب بچه میکنید . ازخداوند منان عمرطولانی برای شما آرزومندیم .

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام ( مستعار یا واقعی ) :
تلفن ( اختیاری ) :
ایمیل ( اختیاری ) :
متن پیـام :