کم کاری تیروئید و نازائی
جنین اهدائی( 36 31 36 32 )031  جنین اهدایی
مراقبتهای قبل از بارداری با اسپرم اهدایی
IUI    ( تلقيح اسپرم شسته شده داخل رحم )
رحم اجاره ای
مراقبت بعد از بارداری با اسپرم اهدایی
اسپرم اهدائی  ( 36 31 36 32-031 )  بارداری با اسپرم اهدایی

کم کاری تیروئید و نازائی

تیروئید یکی از غدد داخلی بدن است که در جلوی حنجره قرار دارد و در حالت طبیعی در جلوی گردن قابل مشاهده نیست ولی اگر بزرگ شود در زیر پوست گردن برآمدگی آن دیده می شود .
تیروئید هورمونی به نام تیروکسین ترشح می کند که در رشد و نمو ومتابولیسم وبسیاری فرایندهای دیگر بدن نقش دارد . اگر بیش از اندازه ترشح شود اختلالاتی در بدن ایجاد می شود که به آن پرکاری تیروئید می گویند و مورد بحث ما نیست .
اگر میزان ترشح هورمون تیروئید کمتر از معمول باشد اختلالاتی ایجاد می شود که یکی از مهمترین آنها بهم ریختگی وضعیت هورمونی باروریست که منجر به عدم حاملگی می شود . در سایر دستگاهای بدن نیز مشکلاتی ایجاد می کند که تحت عنوان علائم کم کاری تیروئید به آن می پردازیم .
این بیماری در مراحل اولیه معمولا علایمی ندارد ، اما با گذشت زمان ، که کم کاری تشدید پیدا کند منجر به بروزمشکلاتی میشود.

علایم کم کاری تیروئید:

علایم کم کاری تیروئید بستگی به شدت کمبود هورمون دارد ، اگر میزان کاهش هورمون زیاد باشد علائم واضح و چنانچه کاهش هورمون مختصر باشد شخص متوجه نمی شود .
خستگی و افزایش وزن دو تا از علائم کم کاریست که معمولا اکثر افراد آنها را به چیزهای دیگر( از جمله به افزایش سن ) ارتباط می دهند و برای بررسی علت خستگی یا افزایش وزن به پزشک مراجعه نمی کنند . چنانچه شدت کم کاری بیشتر شود ، علایم و نشانه ها واضحتر می شوند. علایم و نشانه های کم کاری تیروئید عبارتند از:

خستگی یبوست افزایش وزن گرفتگی صدا سفتی عضلات و مفاصل خشک شدن پوست پف کردن صورت احساس ضعف عضلانی کاهش میل جنسی پریود نامرتب - افزایش حساسیت به سرما - افزایش کلسترول خون .

کم کاری تیروئید و نازایی
کم کاری تیروئید در خانمهایی که در سن باروری هستند شانس حامله شدن را کم می کند واگر شدید باشد و درمان نشود شخص را نازا می کند . خانمی که کم کاری پیدا کرده ممکن است پریودش منظم باشد و ممکن است بخاطر کم کاری دچار بی نظمی در پریود و کاهش میل جنسی و اختلال در تخمک گذاری شود .

درمان کم کاری تیروئید
پس از تشخیص کم کاری تیروئید ، اکثریت قریب به اتفاق بیماران با مصرف داروی هورمونی تیروئید که بصورت قرص است و صبح ناشتا باید خورده شود ، علائمشان برطرف می گردد و چنانچه به این دلیل حامله نمی شده اند حاملگی هم رخ می دهد و در دوران بارداری نیز باید به مصرف قرص تیروئید ( لووکسین یا لووتیروکسین ) ادامه دهند .

پایان


آدرس مطب : اصفهان ، خ شمس آبادی ، روبروی بیمارستان سینا ، اول کوچه 32
تلفن : 32363136 - 031

نظرات کاربران درباره این مطلب :

گیتی [ 1400-01-16 ]
باسلام و تشکر از آقای دکتر ایزدی بسیارمهربان و زحمت کش : همیشه آرزوی سلامتی و موفقیت را ازخداوند منان مسئلت دارم ، و همچنین از پرسنل بسیار خوب مطب که کمک کردند ماطعم شیرین مادرو پدر شدن را زودتر بچشیم . من با اولین تزریق آی یو آی باردارشدم ، از ته قلبم برای شما و خانواده محترمتان آرزوی تندرستی و موفقیت را دارم . آرزو میکنم بقیه هم مثل من زود نتیجه بگیرند . سپاس فرااااااااااوان

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام ( مستعار یا واقعی ) :
تلفن ( اختیاری ) :
ایمیل ( اختیاری ) :
متن پیـام :