نقش اختلالات سیستم ایمنی در بروز سقط مکرر
جنین اهدائی( 36 31 36 32 )031  جنین اهدایی
تعیین جنسیت 36 31 36 32-031
مراقبت بعد از بارداری با اسپرم اهدایی
مراقبتهای قبل از بارداری با اسپرم اهدایی
تولید اسپرم ازسلولهای بنیادی چقدر پیشرفت کرده؟
رحم اجاره ای

نقش اختلالات سیستم ایمنی در بروز سقط مکرر

ایمنی شناسی ( ایمونولژی) تولید مثل یکی از شاخه های ایمنی شناسی است . چگونگی کارکرد ایمنی تولید مثل بقدری پیچیده است که علیرم مطالعات وسیعی که در 50 سال گذشته انجام شده هنوز علت 50 % سقطها مربوط به ایمنی بدن می باشد .

اختلال در تعادل سیستم ایمنی بدن ، مانع لانه گزینی جنین در رحم می شود و یا بعد از لانه گزینی باعث سقط می شود . پزشکان سعی می کنند که با بررسی سیستم ایمنی موجب افزایش احتمال لانه گزینی و جلوگیری از سقط شوند .
در بعضی بیماریهای زنان از قبیل آندومترپوز، تخمدان پلی کیستیک ، پره اکلامپسی وزایمان زود رس نیز سیستم ایمنی خیلی نقش دارد . تقویت سیستم ایمنی بدن در جلوگیری از ایجاد این بیماریها ویا جلوگیری از پیشرفت آنها نقش دارد .

چگونه میتوان سیستم ایمنی را تعدیل یا تقویت کرد :

سیستم ایمنی در حالت نرمال نقش محافظت در برابر عوامل خارجی مهاجم به بدن را دارد . اگر کار سیستم ایمنی از حالت نرمال خارج شود ، ممکن است جنین را بعنوان عامل مهاجم خارجی شناسایی کند و به آن حمله کند و آنرا دفع کند ، و یا مانع لانه گزینی جنین شود .
نیمی ار وجود جنین از پدر و نیمی از مادر است و سیستم ایمنی مادر باید خود را با جنینی که نصف ان از فرد غریبه است تطابق دهد اگر به دلیلی نتواند تطابق دهد مانع لانه گزینی جنین در رحم می شود و یا بعد از لانه گزینی باعث سقط می شود . سقطهای مربوط به سیستم ایمنی معمولا در سه ماه اول بارداری است .

علل بروز اختلالات سیستم ایمنی مسئله واحد و مشخصی نیست بلکه مجموعه ای از عوامل ژنتیکی ، محیطی، طرز زندگی افراد ، و ضعیت روحی شخص ، وجود استرس و دلهره می باشد .

بهم خوردن تعادل سیستم ایمنی در زنانی که مستعد به تشکیل لخته خون هستند باعث ایجاد لخته می شود که این امر مانع حاملگی و یا باعث عدم رشد جنین ، وسقط می شود . در درمان اینها از داروهای ضد انعقاد مثل هپارین و آسپیرین استفاده می شود .

غذاهایی که سیستم ایمنی را تقویت می کند عبارتند از : سیر، پیاز ، روی ( زینک ) ماهی ، امگا3 ، اب فراوان ، ویتامین های دی و ئی و سی ومصرف زنجبیل ( رنده شده ومثل چای دم شود ) و نوشیده شود .

تحرک بدن مناسب و ورزشهای مفرح دسته جمعی مثل کوهنوردی و شنا وپیاده روی .
بد نیست که با تعدادی ازعوامل تضعیف کنندۀ سیستم ایمنی هم آشنا شویم . استرس و غم وغصه ، تنفس هوای آلوده ، تغذیۀ نامناسب از آن جمله است .
پایان


آدرس مطب : اصفهان ، خ شمس آبادی ، روبروی بیمارستان سینا ، اول کوچه 32
تلفن : 32363136 - 031

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام ( مستعار یا واقعی ) :
تلفن ( اختیاری ) :
ایمیل ( اختیاری ) :
متن پیـام :