HMG - HCG
مراقبت بعد از بارداری با اسپرم اهدایی
رحم اجاره ای
تولید اسپرم ازسلولهای بنیادی چقدر پیشرفت کرده؟
تعیین جنسیت 36 31 36 32-031
مراقبتهای قبل از بارداری با اسپرم اهدایی
IUI ( تلقيح اسپرم شسته شده داخل رحم )

HMG - HCG

آمپول HMG( اچ ام جی )

در بازار داروئی ایران به چندین اسم از چند شرکت داروئی به نامهای هومگان منوگان مترودین مریونال منوپور و .... وجود دارد که همه انها مثل هم و حاوی 75 واحد FSH و 75 واحد LH می باشد .

آمپول در یخچال در دمای 4 درجه سانتی گراد باید نگهداری شود در یخدان یخچال نباید گذاشته شود . هر آمپول حاوی یک پودر و یک اب مقطر است . اگر قرار است 2 آمپول با هم تزریق شود دو پودر را میتوان با یک آب مقطر مخلوط کرد و یکجا عضلانی تزریق کرد .
در زنان جوان ( کمتر 30 سال ) تعدادی کمتر HMG تجویز می شود و در سنین بالاتر و افراد چاق تر تعدادی بیشتری آمپول نسخه میشود . معمولا بهمراه داروهای خوراکی ( کلومفین یا لترزول ) دیگر تجویز می شود .

عوارض دارو : درد و حساسیت تخمدانها ، ورم و آب اوردن شکم ( سندروم هایپراستیمولیشن) ، سر درد و افزایش وزن .
عوارض موقت است و شما فکر نکنید که حتما دچار این عوارض می شوید ، بلکه عوارض در30-10 درصد افراد دیده می شود و اکثرا خفیف و موقت است . عوارض به هر شکلی ظاهر شود قابل درمان است .
در صورتیکه یک دوز دارو را فراموش کردید تزریق کنید ، به محض اینکه یادتان امد تزریق کنید ولی اگر به زمان مصرف دوز بعدی رسیدید و یادتان آمد که تزریق نکرده اید ، دوز قبلی را دیگر تزریق نکنید .

معمولا پس از مصرف این آمپولها با انجام سونوگرافی ، آمپول دیگری یه نام HCG تجویز می شود و 40-30 ساعت بعد IUI انجام می شود .

آمپول HCG ( اچ سی جی )

در بازار داروئی ایران به نامهای پر گنیل و کوریونیک گنادوتروپین و.... می باشد .
چون این آمپول شباهت شکلی با HMG دارد باید هنگام تزریق دقت کنید که عدد 5000 را روی آن ببنید ( در صورتیکه روی آمپولهای HMG عدد 75 واحد نوشته شده ) .
این آمپول موجب بلوغ کامل و آزاد شدن فولیکول از تخمدان می شود . معمولا 24 تا 48 ساعت بعد از تزریق آمپول HCG ، فولیکول آزاد می شود . اغلب اوقات دو آمپول (10000 واحد ) تجویز می شود . ولی در خانمها جوان زیر 30 سال میتوان یک آمپول داد . ولی د ر افراد 40 سال به بالا بیش از دو امپول هم تجویز می شود .

عوارض HCG : ورم -- آب آوردن شکم -- سندرم هایپراستیمولیشن سر درد درد و حساسیت تخمدانها .
چون در بازار داروئی آمپولهای 500 و 1500 واحد آن هم وجود دارد ، مواظب باشید داروخانه اشتباها آنها را بجای 5000 واحدی به شما ندهد .
پایان


آدرس مطب : اصفهان ، خ شمس آبادی ، روبروی بیمارستان سینا ، اول کوچه 32
تلفن : 32363136 - 031

نظرات کاربران درباره این مطلب :

سارا [ 1401-02-21 ]
سلام ، به لطف پروردگار و تلاشهای دکتر ایزدی و کادر درمانشون بعداز چند سال باردار شدم .سپاس فراوان دارم .

مهوش [ 1401-02-04 ]
با سلام و درود : خدا را شاکرم که با درمان شما به آرزوم رسیدم . الآن شش هفته باردارم . فروردین ماه امسال منزل ما مملو از شادی و سرور بوده . دست آقای دکتر درد نکنه .

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام ( مستعار یا واقعی ) :
تلفن ( اختیاری ) :
ایمیل ( اختیاری ) :
متن پیـام :