چگونگی فریز اسپرم
مراقبت بعد از بارداری با اسپرم اهدایی
مراقبتهای قبل از بارداری با اسپرم اهدایی
تحریک بیش از حد تخمدان - آب آوردن شکم
متخصص ناباروری مردان اصفهان -  علل ناباروری و آزمایشات - دکتر ایزدی
تقویت تخمدانها
تعیین جنسیت 36 31 36 32-031

چگونگی فریز اسپرم

چگونگی فریز اسپرم

کرایو بیولژی به معنی علم انجماد سلولی است . شاخه ای از این علم مربوط به انجماد ( فریز ) سلولهای جنسی انسان وحیوانات است ، که جنین یا اسپرم یا تخمک انسان را فریز می کنند که بعدا از آن استفاده کنند . مثلا تخمک یا اسپرم اهدایی انسان را در کشوری مثل دانمارک که نژاد آنها بلند قد و چشم رنگی هستند و در سایر نقاط دنیا خواهان زیاد دارد به کشورهای دیگر جهت کسب درآمد و مقداری هم با نیت خیر خواهانه صادر می کنند . در ایران هنوز از این روش واردات اسپرم برای بارداری استفاده نشده است . ولی تعداد قابل توجهی از سایر ممالک مثل هنگ کنک و کنیا وتایلند واروگوئه و ... تخمک و اسپرم اهدایی فریز شده از دانمارک جهت بارورکردن مردمشان وارد می کنند .
اسپرم فریز شده ی گاوهای اصیل جهت باردار کردن گاوهای ماده ایران از خارج وارد و در صنعت دامپروری تحت نظر دامپزشک مورد استفاده قرار می گیرد .

نحوۀ فریز اسپرم
اسپرم در دمای 196- درجۀ سانتیگراد فریز می شود . کاهش دمای اسپرم ناگهانی نباید باشد بلکه بتدریج و با سرعت تقریبی 10 درجه ی سانتیگراد در دقیقه دما کاهش داده می شود .کاهش دما در محیط گازی نیتروژن صورت می گیرد . 196- درجه ، دمای تبدیل نیتروژن از حالت گاز به حالت مایع است ، در این د ما تمام فعالیتهای بیولژیک سلولی متوقف می شود واسپرم تا مدتهای زیاد در این دما قابل نگهداریست .
روند یخ زدن و ذوب کردن اسپرم توان حرکت و فعالیت میتوکندری اسپرم ها را به میزان 30 تا 40 درصد ضعیف می کند . به این دلیل بهتر است اسپرمهای با تحرک عالی جدا شود و اسپرمهای با حرکت کند دور ریخته شود و سپس فریز شود .
در ایران در مراکز ناباروری اسپرم افراد فریز می شود وبعدا در همان مرکزاز فریز خارج شده و مورد استفاده ی همسرشان قرار می گیرد . در کشورهای اروپائی اسپرم اهدایی فریزشدۀ از مرکزی به مرکز دیگر در داخل کشور یا خارج از کشور ارسال و مورد استفاده قرارمی گیرد .
اسپرم چه کسانی باید فریز شود ؟
1- اشخاصی که تومر سرطانی بیضه دارند و قرار است بیضۀ آنها درآورده شود .
2- اشخاصی که سرطان ( فرقی نمی کند چه نوع سرطان ) دارند وقرار است شیمی درمانی شوند ، چون شیمی درمانی سلولهای اسپرم ساز بیضه را بکلی از بین می برد ودر نتیجه ی شیمی درمانی عقیم می شوند چنانچه تصمیم دارند در آینده بچه دار شوند باید درخواست فریز اسپرم خود را قبل از شیمی درمانی بکنند تاچنانچه بهبودی کامل پیدا کرد چند سال بعد از اسپرمهای فریزشدۀ خودشان برای باردار کردن همسرش استفاده شود .و ناچار نشوند که از اسپرم اهدایی استفاده کنند .
3- کسانیکه میخواهند وازکتومی ( بستن لوله های مرد ) کنند و شک دارند که در آینده شاید بخواهند بچه دار شوند .
4- افرادیکه شغلشان طوریست که در معرض تشعشعا ت یا مواد رادیواکتیویا عوامل دیگری هستند ( مثل دیابت یا بیماری ام- اس ) که به مرور زمان اسپرمشان ضعیف می شود و تصمیم دارند چندین سال بعد بچه دار شوند نیز بهتر است اسپرم خود را فریز کنند .
5- آقایانی که همسرشان قرار است IVF شود و روزی که قرار است اسپرم گرفته شود در این شهر نیستند ( مسافرت ضروری شغلی به شهر دیگر یا کشوری دیگر )
فریز اسپرم در کشورهای پیشرفته از 60-70 سال پیش شروع شده ولی در ایران حدود20 سال است که اینکار انجام می شود . هنگامیکه اسپرم از فریز خارج می گردد حدود 10% کیفیتش ضعیف شده ولی چون تعداد اسپرم فریز شده زیاد است ( چند میلیون ) ا مید زیادی وجود دارد که میلیونها اسپرم را بتوان از فریز خارج کردو از آن استفاده کرد .
مواردی بوده است که اسپرم بیش از 20 سال فریز بوده و از فریز خارج گردیده و منجر به لقاح و حاملگی و تولد فرزند سالم شده است . ولی این موضوع را نیز باید بدانید که احتمال بروز ناهنجاری در جنین و همچنین احتمال باردار نشدن با این اسپرمها بیش از حالت عاد یست .

بیشتر بدانید : مسائل شرعی در مورد اسپرم اهدایی

اقدامات لازم قبل از فریز اسپرم

1- توسط پزشک ارولژیست ویزیت شده دلیل درخواست فریز را میگوئید .
2- آزمایش اسپرم و آزمایش ایدز و هپاتیت از شما تهیه می شود .اگر عفونت داشته باشید قبل از فریز اسپرم درمان مناسب صورت می گیرد .
3- روز دیگری از شما اسپرم جهت فریز گرفته می شود واقدامات فریزطی 1-2 روز انجام می شود . هزینه ی فریز اسپرم فعلا کمتر از یک میلیون تومان است ( سال 99 ) و برای نگهداری سالیانه پول جداگانه ای دریافت می شود .


آدرس مطب : اصفهان ، خ شمس آبادی ، روبروی بیمارستان سینا ، اول کوچه 32
تلفن : 32363136 - 031

روی هر یک از موضوعات زیر که بدان علاقه دارید کلیک کنید تا باز شود و مطالعه کنید
نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات ، انتقادات و سوالات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام ( مستعار یا واقعی ) :
تلفن ( اختیاری ) :
ایمیل ( اختیاری ) :
متن پیـام :