آزوسپرمی
IUI ( تلقيح اسپرم شسته شده داخل رحم ) آی یو آی
رحم اجاره ای
متخصص ناباروری مردان اصفهان -  علل ناباروری و آزمایشات - دکتر ایزدی
تعیین جنسیت 36 31 36 32-031
مراقبت بعد از بارداری با اسپرم اهدایی
تقویت تخمدانها

آزوسپرمی

آزوسپرمی

آزوسپرمی به معنای این است که در آزمایش منی اسپرمی مشاهده نشود . اسپرم سلول اصلی جنسی مرد است که باعث بارور کردن تخمک زن و تولید جنین می شود . 1% کل مردان آزوسپرم هستند .آمار آزوسپرمی در زوجهایی که مشخص شده ناباروری آنها مربوط به مرد است 15- 10% است .
علت آزوسپرمی یکی از این دو چیز است . 1- بیضه ها اسپرم تولید نمی کنند( آزوسپرمی غیرانسدادی ) 2- بیضه ها اسپرم تولید می کنند ولی راه عبور اسپرم از بیضه به مجرای ادرار مسدود می باشد ( آزوسپرمی انسدادی ) .
در حالت اول که رایج تر است اگر هورمون FSH ( اف، اس، اچ ) بالا باشد به معنای این است که بدن تلاش کرده و بیضه را تحریک به اسپرم سازی کرده ولی بیضه پاسخ نمی دهد .
اگر در حالت اول هورمون اف، اس، اچ نرمال بود ، داروی تحریک اسپرم سازی به مرد داده می شود به امید اینکه شاید بیضه جواب دهد و اسپرم تولید کند .
اغلب اوقات در چنین حالاتی بیضه پاسخ لازم را نمی دهد ، که باز در این حالت نیز از اسپرم اهدایی باید استفاده کرد .
حدود10% موارد بیضه پاسخ نسبی میدهد و تعداد کمی اسپرم تولید می کند که در حدی نیست که زن حامله شود ولی می توان با استفاده از روش آی وی اف ( IVF ) از این اسپرم برای باردار کردن همسر استفاده کرد .
واژۀ الیگوسپرمی بمعنای کم بودن تعداد اسپرم است . این واژه در مواردی بکار می رود که تعداد اسپرمها کمتر از 20 میلیون در هر میلی لیتر است ولی صفر نیست . اگر هیچ اسپرمی وجود نداشت آزوسپرمی اطلاق می گردد .

آزوسپرمی در اصفهان آزوسپرم

آزوسپرمی انسدادی
در حالت دوم که با بیوپسی بیضه مشخص شده بیضه اسپرم تولید می کند و راه عبور اسپرم بسته است ، اسپرم را با عمل جراحی کوچک از بیضه استخراج وبه آزمایشگاه ناباروری می فرستند تا با تخمکی که از تخمدان همسرش کشیده اند لقاح یابد و به رحم انتقال دهند .
یکی از علل رایج آزوسپرمی انسدادی ، وازکتومی می باشد . وازکتومی به معنای بستن لوله های مرد جهت جلوگیری از حاملگی می باشد .
در این حالت گاهی مرد ازدواج دومی کرده و خواهان بچه دار شدن می باشد . در چنین حالتی به دو شکل می توان درمان کرد، یکی اینکه اسپرم را از بیضه بیرون کشیده و با روش آی- وی- اف همسرش را باردار کرد .
دوم اینکه با عمل جراحی لوله های مرد را باز کنیم . اگر از زمان وازکتومی کمتر از 5 سال گذشته باشد نتیجۀ جراحی عالیست . ولی چنانچه بیش از 10 سال از تاریخ وازکتومی گذشته باشد بندرت پیش می آید که با باز کردن لوله ها مرد بچه دار شود . اگر بیش از 5 سال و کمتر از 10 سال گذشته باشد نتیجۀ جراحی حدود 50% با موفقیت همراه می شود .

عدم دفع منی
یک نوع اختلال عصبی در دستگاه ادراری تناسلی بعضی مردها ندرتا دیده می شود که با آزوسپرمی نباید اشتباه شود .
در این اختلال ، مرد هنگام نزدیکی واوج لذت جنسی ، لذت می برد و انقباضات متوالی عضلا ت لگن و رانها هم پیدا می کند ولی منی از او دفع نمی شود . منی بجای اینکه دفع شود ، بداخل مثانه می ریزد ، و اگر دقت شود متوجه می شود که در ادرار بعد از نزدیکی منی مشاهده می شود .
درمان این اختلال بدست آوردن اسپرم از ادرارِ بعد از نزدیکی و استفادۀ از آن جهت باردار کردنِ همسر با روشی خاص است .

تمام افراد ، چه ثروتمند چه فقیر ، به این نتیجه وآگاهی رسیده اند که صدای خندۀ بچه در منزل یک دنیا ارزش دارد .

پایان


آدرس مطب : اصفهان ، خ شمس آبادی ، روبروی بیمارستان سینا ، اول کوچه 32
تلفن : 32363136 - 031

نظرات کاربران درباره این مطلب :

ماهی [ 1400-09-30 ]
با سلام خدمت آقای دکتر ایزدی و خانم دکترعزیز : ما بعد از شش سال زندگی مشترک به لطف خدا و زحمات شما ، بعداز چهار بارتزریق در سه دوره درمانی ، آزمایش بارداریم مثبت شد . خدا به شما سلامتی و خیر و برکت دهد . ممنون از زحمات شما

فریده و یوسف [ 1400-05-14 ]
با سلام خدمت دكتر عنايت الله ايزدي و همسر مهربانشون ، من با اولين تزريق باردار شدم . از خداوند و از شما سپاس گزارم كه باعث شديد تجربه ي خوب حاملگی رو داشته باشم . امیدوارم بزودی بچه ای سالم هم بدنیا بیارم تا تجربۀ بچه داری را هم پیدا کنم و لذت ببرم . اجرتون با امام رضا ع

باران [ 1400-03-12 ]
با سلام خدمت آقای دکتر و همسر ایشان به لطف خدا و شما دکتر مهربان ، ما بعد از هشت سال به آرزویمان رسیدیم . کمال تشکر را از شما و شخص اهدا کننده ی اسپرم که برایم ناشناس است دارم .

شبنم [ 1400-02-20 ]
ممنونم از آقای دکتر ایزدی و بقیه ی پرسنل مطب که بعد از پنج سال زندگی بی ثمر با اولین تزریق تونست مرا باردار کنه و دلگرمی و امید و شادابی را به زندگی ما هدیه کنه .

محمد مهدی [ 1399-12-11 ]
سلام خدمت آقای دکتر عزیز؛ به لطف خدا و زحمات شما با تزریق دوم اسپرم اهدایی همسرم باردار شد. بهترین ها را از خدای منان برای شما و خانواده محترمتان خواستارم . بخاطر زحماتتان ممنونم . امیدوارم بقیۀ مراجعین هم بزودی نتیجه بگیرند .

مهوش [ 1399-10-14 ]
سلام وخسته نباشید خدمت اقای دکتر و همسرمحترمتان و پرسنل خوبتون از همتون تشکر میکنم .من برای بچه دومم اقدام کردم و خدارو شکر دوباره باردار شدم . خداخیرتون بده اقای دکتر. سپاسگزارم

فرشته [ 1399-09-04 ]
باسلام آقای دکتر بسیار از لطفتون سپاسگزارم . بعد از ۱۰ سال زندگی مشترک ، شور و نشاط را به زندگی ما هدیه کردید. از وقتی بچه دار شدیم خیلی زندگیمون شیرین تر شده . دیگه اصلا به طلاق فکر نمیکنیم . اجرتون با خدا که با این کارتون با عث دوام زندگی ما شدید . فرشته توکلی

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات ، انتقادات و سوالات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام ( مستعار یا واقعی ) :
تلفن ( اختیاری ) :
ایمیل ( اختیاری ) :
متن پیـام :