دلائل ابتلا به عفونت ادراری
تحریک بیش از حد تخمدان - آب آوردن شکم
متخصص ناباروری مردان اصفهان -  علل ناباروری و آزمایشات - دکتر ایزدی
مراقبتهای قبل از بارداری با اسپرم اهدایی
تعیین جنسیت 36 31 36 32-031
مراقبت بعد از بارداری با اسپرم اهدایی
تقویت تخمدانها

دلائل ابتلا به عفونت ادراری

نظام خلقت بگونه ای تکامل یافته که معمولا میکروب نمی تواند از مجرای ادرار وارد مثانه شود و علت آن اینست که ترشحاتِ حاوی آنتی بادی در مجرای ادرار وجود دارد که میکروبها را از بین می برد . ولی در عده ای بعلل گوناگون باکتری وارد مثانه می شود که بازهم در اغلب موارد توسط انتی بادیهای مترشحه از مخاط مثانه از بین می رود .
در مواردی که این سد دفاعی نیز عیب پیدا کند باکتریها وارد سلول های مخاطی مثانه می شود و باعث ایجاد علائمی از قبیل سوزش ادرار و تکرر ادرار می شود . در خانمها بعلت اینکه مجرای ادرارشان کوتاه است باکتریها سریعتر می توانند وارد مثانه شوند . به این دلیل عفونت ادراری در خانمها خیلی شایعتر از آقایان است .

مقاربت یکی از عوامل مساعد کننده ایجاد عفونت اداراری(مثانه)‌ می باشد . دلیل آن هم اینست که تماس آلت با دستگاه تناسلی زن موجب جابجا شدن باکتریها و تسهیل ورود انها به مجرای ادرار می شود .

یبوست - اسهال - دیابت- نگهداشتن ادرار- کم آبی بدن - استفاده غیر بهداشتی از تامپون - مصرف قرص جلوگیری - سنگ های ادراری و مقاربت مکرّر و غیر متعارف هر کدام با مکانیسم خاص خود که خارج از بحث ماست ، احتمال ایجاد عفونت ادراری را زیاد می کند .

چنانچه شما تقریبا بطور ناگهانی دچار تکرر ادرارو سوزش ادرار شُدید ، به احتمال بسیار زیاد دچار عفونت مثانه شده اید . یعنی تعدادی میکروب از طریق مجرای ادراری وارد مثانه شما شده و به سلولهای مخاطی مثانه نفوذ کرده ، باعث التهاب مخاط مثانه شده است .به این بیماری سیستیت گفته می شود .

در چنین مواردی باید به پزشک مراجعه کرد و دارو مصرف کنید تا بهبودی حاصل شود ولی قبل از مراجعه به پزشک شروع به مصرف مایعات زیاد (‌آب ، دوغ ، هندوانه ، شربت )‌ کنید تا میزان ادرار شما زیاد شود و باکتریها ی موجود در ادرار سریعتر شسته و از بدن خارج گردد.
انواع عفونت ادراری
سیستیت حاد : به عفونت میکروبی مثانه گفته می شود . در خانمها بعلت کوتاه بودن طول مجرای ادرا بیشتر دیده می شود .
پیدایش سوزش ادرار و تکرر ادرار ناگهانی دو علامت شاخص و شایع می باشد . ممکن است کنترل ادرار نیز سخت شود و اگر توالت در اختیارتان نباشد مقداری از ادرار بی اختیار دفع شود . |
در این بیماری تب و درد پهلو وجود ندارد . ولی اگر بموقع درمان نشود میکروبها از مثانه ممکن است از طریق لوله های حالب ( که ادرار را از کلیه به مثانه می اورد ) خودشان را به کلیه برسانند و عفونت کلیه هم اضافه شود ، که در این صورت تب و درد پهلو نیز پیدا خواهد شد و حال بیمار بدتر می شود و درمان مشکل تر می شود .
چون تعداد دفعات ادرار زیاد است مقدار کمی ادرار هر بار دفع می شود و بیمار ممکن است به اشتباه فکرکند که ادرار دارد ولی دفع نمی شود و دچار بند آمدن ادرار( احتباس ادرار ) شده است ، وبا این شکایت به پزشک مراجعه کند که من شاش بند شده ام ، یا ادرارم بندآمده است .
اگر به پزشک کم تجربه ای مراجعه شود ممکن است به اشتباه به بیمار سوند زده شود . با سوند زدن دیده می شود که کمتر از یک استکان ادراربیشتر دفع نشد و مشکل احتباس ادرار در کار نبوده است . سوند باید بلافاصله خارج گردد ، چون وجود سوند ناراحتی بیمار را بیشتر می کند .
اگر اصلا درمانی صورت نگیرد چه می شود ؟
اکثر اوقات دفاع بدن آنراسرکوب میکند ولی بیماری چندین روز طول می کشد و بیمار زجر بیشتری می کشد .
اگربیمار مایعات بیشتری بخورد چون میکروبها سریعتر دفع می شود بهبودی زودتر حاصل می گردد .
ولی اگر به اشتباه با این توجیه غلط {{ هر چقدر آب بیشتر بخورم تکرر ادرارم شدید تر میشود }} آب کمتری بخورد ، سیر بیماری طولانی تر و عذاب بیمار بیشتر و احتمال پیشرفت بیماری بسمت کلیه ها بیشتر می شود .
درمان سیستیت حاد ( عفونت مثانه )
این بیماری به درمان آنتی بیوتیکی خوراکی سریع جواب می دهد . پزشک معمولا یکی از آنتی بیوتیکهای زیر را برای بیمار نسخه می کند که بمدت 1-3 روز مصرف کند . بیمار درعرض 24 ساعت باید علائم بهبود واضح را پیدا کند .
چنانچه بهبودی واضح حاصل نگردید به بیماریهای زمینه ساز عفونت ، مثل سنگ ادراری یا مسائل دیگر باید فکر کرد و تحت نظر پزشک متخصص باید بررسی و عیب یابی شود .
آنتی بیوتیکهایی که برای درمان سیستیت حاد معمولا نسخه می شود عبارتند از :
قرص سیپروفلوکساسین 500 میلی گرمی هر 12 ساعت یکعدد بمدت 2-3 روز
قرص سفیکسیم 400 میلی روزانه یکعدد بمدت 2-3 روز
قرص کو تریموکسازول 160/800 میلی گرمی هر 12 ساعت یکعدد بمدت 2-3 روز
از آنتی بیوتیکهای دیگر مثل آمپی سیلین و آموکسی سیلین و آنتی بیوتیکهای تزریقی معولا استفاده نمی شود .
آگر بیماری در عرض 1-2 روز بسمت بهبود نرفت ، پزشک بهمراه بررسی علت بیماری ، معمولا آنتی بیوتیک را عوض می کنند یا نوع تزریقی آنرا می دهند .
غیر از آنتی بیوتیک ، دستور مصرف مایعات زیاد نیز الزامیست ، قرص تسکین دهندۀ سوزش ادرار ( فنازوپیریدین ) نیز گاهی داده می شود .
انجام سونوگرافی و آزمایش ادرار نیز به صلاحدید پزشک ، دستور تهیۀ آن داده می شود .
پیلونفریت ( عفونت حاد کلیه )
پیلونفریت حاد به عفونت میکروبی حاد کلیه گفته می شود . میکروبها معمولا از طریق مجرای ادرار و مثانه و حالبها خود را به کلیه می رسانند . گاهی نیز میکروب از راه خون وارد کلیه می شود . در این بیماری علاوه بر علائم عفونت مثانه ( تکرر ادرار و سوزش ادرار) علائم عفونت کلی بدن ، یعنی تب و درد پهلوها و سردرد و ضعف و بیحالی و کاهش اشتها هم دیده می شود و اغلب اوقات برای درمان نیاز به بستری کردن در بیمارستان می باشد .
این بیماری بندرت در افرادی که سیستم ادراری سالمی دارند دیده می شود و اغلب در کسانیکه یک مشکل زمینه ای ( دیابت ، نقص سیستم ایمنی ، سنگ ادراری ، ریفلاکس ، تنگی حالب ) دارند بوجود می آید .
درمان پیلونفریت حاد
بیمار اغلب در بیمارستان و ندرتا در منزل تحت درمان آنتی بیوتیکهای وسیع الطیف بهمراه مایع درمانی تزریقی قرار می گیرد . مسکن و تب بر خوراکی یا تزریقی هم داده می شود . برای تقویت سیستم ایمنی بیمار و مقابلۀ بهتر بدن با عفونت ، مولتی ویتامین تزریقی یا خوراکی بهمراه تغذیۀ خوب و مصرف پروتئین کافی تجویز می شود .
طبیعی است که استراحت کافی بدنی و فکری هم کمک به درمان بهتر می کند . مشغلۀ فکری و شنیدن اخبار ناخوشایندی که افکار بیمار را پریشان کند در اینجا نیز (مثل سایر بیماریها ) با تضعیف موقت سیستم ایمنی سیر بهبود را کند می کند .
همزمان با درمانی که انجام می شود پزشک متخصص کلیه و مجاری ادرار بررسیهای لازم جهت علت زمینه ای را با انجام آزمایشها ی مختلف و تصویر برداریهای گوناگون انجام می دهد ، و ممکن است ضمن درمان داروئی پیلونفریت ، اقدامی برای بیماری زمینه ای نیز انجام شود ( مثل درآوردن سنگ ادراری یا گذاشتن کاتتر جهت تخلیه بهتر ادرار یا ...)
پایان


آدرس مطب : اصفهان ، خ شمس آبادی ، روبروی بیمارستان سینا ، اول کوچه 32
تلفن : 32363136 - 031

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات ، انتقادات و سوالات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام ( مستعار یا واقعی ) :
تلفن ( اختیاری ) :
ایمیل ( اختیاری ) :
متن پیـام :