خودارضایی
IUI ( تلقيح اسپرم شسته شده داخل رحم ) آی یو آی
جنین اهدایی ( 36 31 36 32 )031  جنین اهدائی اصفهان
تعیین جنسیت 36 31 36 32-031
اسپرم اهدایی ( 36 31 36 32-031 ) بارداری با اسپرم اهدایی
تقویت تخمدانها
مراقبتهای قبل از بارداری با اسپرم اهدایی

خودارضایی

خودارضایی به این معنی است که آقائی با تحریک دستگاه تناسلی خود منجر به دفع شهوت از آلت تناسلی خود شود . و یا خانمی طوری دستگاه تناسلی خود را ماساژ دهد یا تحریک کند که باعث دفع آب زنانه از خود شود ، دفع شهوت زنانه می تواند همراه با اوج لذت جنسی باشد یا نباشد .

مطالعات نشان می‌دهند که خودارضایی در آقایان پدیدهٔ بسیار رایجی است ، به این معنی که بیش از پنجاه درصد آقایان مجرد به این کار عادت دارند و95 % مردان حداقل یکی دو بار در زندگی خود اینکار را تجربه کرده اند .
خودارضایی در بین خانمها شیوع کمتری دارد و اگر بخواهیم آماری ارائه دهیم میتوان گفت که شیوع آن کمتر از نصف آقایان می باشد .
آمار دیگری وجود دارد که نشان می دهد حداقل 90% آقایان و 60% خانمها یک‌ بار در طول زندگی‌شان اقدام به خودارضایی کرده‌اند .

خودارضایی از نظر پزشکی و شرع مقدس اسلام

خودارضایی عملی است که از نظردینی گناه شمرده شده و نکوهش فراوان شده است . در تعدادی از کتابهای دینی می خوانیم که نوشته ، خودارضایی گناه های بسیار دارد و علاوه بر آن برای خودارضایی ضررهای متعدد جسمی بیان کرده است .
ولی به کتب پزشکی که مراجعه می کنیم می بینیم که چکیدۀ مطالب نوشته شده حاکی از این است که ، خودارضایی ضرر جسمی برای شخص ندارد .

خودارضایی و افکار عمومی مردم

بسیاری ازمردم اعتقاد دارند که خودارضایی عملی نکوهیده و زشت است و چون ضررهای متعدد جسمی و روحی دارد و از طرفی گناه هم هست نباید انجام شود . طبیعی است که اینکار توسط اغلب معلمین نیز تقبیح شمرده می شود و اغلب در مدارس به دانش آموزان راجع به ضررهای جسمی آن به تفصیل و با تاکید سر کلاس صحبت می شود .
در صورتیکه این صحبتها ‌ها ( ضررهای جسمی خودارضایی ) پشتوانه علمی پزشکی ندارند و صرفاً موجب ایجاد اضطراب و احساس گناه در دانش آموزان می‌شود.

خودارضایی و ضعف بینایی

تاکنون هیچ پیامد منفی مستقیمی دربارهٔ ارتباط خودارضایی با ضعف بینایی به دست نیامده است. چنانچه شما نزدیک بین یا آستیگمات هستید و قبلا نیز خودارضایی می کرده اید تصور نکنید که مشکل چشمی شما بعلت خودارضایی های قبلی شماست . علم پزشکی می گوید که ارتباطی بین این دو وجود ندارد و چنانچه شما ضعف بینائی پیدا کرده اید ، باید به چشم پزشک مراجعه کنید تا درمان مناسب انجام شود .

بیشتر بخوانید : کجی آلت

خودارضایی و سستی کمر

تعداد قابل توجهی از مردم به انزال زودرس ، سستی کمر می گویند ، واغلب مردم به اشتباه فکر می کنند که کسانی انزال زودرس پیدا می کنند که خودارضایی می کرده اند . در این مورد نیز علم پزشکی به این نتیجه رسیده است که بین خودارضایی و انزال زود رس رابطه ای وجود ندارد .
چنانچه شما که خوانندۀ این مطلب هستید ، دچار انزال زودرس هستید و در جوانی هم عادت به خودارضایی داشته اید بدانید و آگاه باشید که اگر خودارضایی هم نمی کردید باز هم انزال زودرس داشتید ، چون دلائل انزال زودرس مسائل دیگری غیر از خودارضایی است . برای درمان انزال زودرس به پزشک ارولژیست باید مراجعه کنید .

خودارضایی و لاغری

عدۀ قابل توجهی از مردم هم به اشتباه تصّور می کنند که افرادی که بیش از حد لاغر هستند ، در گذشته خیلی خودارضایی کرده اند . این طرز فکر هم مثل قبلیها غلط است و ارتباطی بین این دو مسئله وجود ندارد .
اگر شما بیش از حد لاغر هستید و قبلا هم چه خود ارضائی می کرده ای یا نمی کرده ای ، باید تحت نظر پزشک متخصص داخلی بررسی و پیگیری شوید تا اقدام درمانی مناسب انجام شود .

خودارضایی بچه گانه

نوعی خودارضایی در پسر بچه ها و دختر بچه های خرد سال گاها دیده می شود که کودک در حال دراز کش با مالش رانها به یکدیگر به نوعی لذت کودکانه می برد و گاهی ضمن این اقدام چشمهای خود را هم می بندد و عرق هم می کند .
والدینی که بینش علمی ندارند و به نوعی نسبت به این موضوع نا آگاه هستند تعجّب می کنند و نگران می شوند که مبادا مسئله ی مهمّی باشد و غافل شوند ، به پزشک مراجعه می کنند و با در میان گذاشتن مسئله کمی آرامش پیدا می کنند که خطری ندارد .
بطور اختصار عرض کنم که در برخورد با چنین کودکانی نباید مضطرب شوید ، نباید بچه را دعوا کنید و بگوئید این کار بد است یا گناه است .
نظر به اینکه کودک اغلب ، زمانی دست به اینکار می زند که بیکار ا ست و حوصله اش سر رفته است ، وظیفۀ والدین ( اغلب مادر ) این است که وسیلۀ سرگرمی کودک را فراهم کند که تنها نشود و کمتر دست به این اقدام بزند .
در هر حال اطلاع داشته باشید که اینکار نیز بدون ضرر واضح و شناخته شده می باشد و خود به خود با بزرگتر شدن وپیدا کردن سرگرمیهای جدید و کار ( درس و مشق و ورزش و بازی ) آنرا ترک می کند .

خودارضایی بعد ازدواج

خودارضایی بعد از ازدواج نیز گاها دیده می شود و درست است که غیر طبیعی است ، ولی در موارد خاصی نیز می توان آنرا طبیعی دانست .
مثلا چنانچه شوهر یا زن در مسافرت چند روزه باشند ، یا خانم ایام پریود هفتگی را میگذراند ویا پزشک بدلیلی نزدیکی را برای زن منع کرده است ، چون امکان همبستر شدن وجود ندارد ، اگر شوهر با خودارضایی دفع شهوت کند کاری چندان غیر عادی نکرده است و چنانچه کسی متوجه این موضوع شد نباید او را تقبیح کند .
یکی دیگر از موارد طبیعی ولی خیلی کمیاب ( استثنائی ) که دیده می شود اینست که مرد با نزدیکی طبیعی و دخول در واژن ضمن اینکه لذت می برد و خانمش هم به ارگاسم ( اوج لذت جنسی ) می رسد شهوت از او دفع نمی شود ، و به تجربه پی برده است که برای دفع شهوت ( بعد از نزدیکی با همسرش ) باید با دستش آلت خود را تحریک کند تا منی دفع شود .
بدانید که این پدیده هم غیر عادی یا مضّر نیست و شما ( خانم ) اگر همسرتان چنین عادتی دارد نباید همسرتان را نکوهش کنید .
ولی حق دارید اگر شوهرتان سیگار می کشد او را سرزنش کنید چون ضررهای سیگار بسیار بیشتر از پدیده های غیرمعمول جنسی فوق می باشد .

آیا واقعا خودارضایی هیچ ضرری ندارد؟

خودارضایی موجب می‌شود که فرد بعد از این کار احساس گناه کند، خصوصا اگر شخص خودارضایی را امری غیرطبیعی ، ناپسند و زشت بداند ، یا فکر کند پیامدهای پزشکی وحشتناک دارد ، با خود فکر می کند که بعدا به بیماریهای مختلف مبتلا خواهد شد و بخاطر گناه مرتکب شده به جهنم هم خواهد رفت . این افکار منفی موجب جلوگیری از پیشرفت درسی و با عث خودخوری و افسردگی او می شود ، واین پیامدها بزرگترین ضرر خودارضایی است .
پس وظیفۀ اولیا و مربیان است که در مورد خودارضایی با دید علمی با بچه ها صحبت کنند وطرز فکرهای غلط را از ذهن آنها پاک کنند ، تا اضطراب و نگرانی آنها از بین رود و با خیالی آسوده به درس و کار خود برسند .

در قسمت زیر << نظرات کاربران >> چنانچه نظر یا پیشنهادی دارید ، در کادر پیام بنویسید و تکمۀ ثبت پیام را کلیک کنید

پایان


آدرس مطب : اصفهان ، خ شمس آبادی ، روبروی بیمارستان سینا ، اول کوچه 32
تلفن : 32363136 - 031

نظرات کاربران درباره این مطلب :

علیرضا [ 1401-05-20 ]
با سلام : من جوانی مجردم که در چندسال گذشته تقریبا همیشه هفته ای دو بار خودارضائی می کرده ام . این که گفتم تقریبا همیشه ، بخاطر اینست که چند بار تصمیم جدی گرفتم که اینکار را ترک کنم ، ولی هر بار پس از چند هفته ، مجددا بعلت تحریک جنسی و نداشتن رابطه جنسی با هیچ زنی ، خودارضایی را از سر می گرفتم . حالا که این مطلب را خوندم افکارم زیر و رو شد . یعنی واقعا اینکار هیچ ضرر جسمی برای بدن نداره ؟ جواب : بله همانطور که گفته شد خودارضائی از نظر پزشکی هیچ ضرری برای بدن انسان ندارد .

رحمتی [ 1401-05-02 ]
سلام جناب دکتر ایزدی مقاله بسیار کامل و جامعی بود در مورد خودارضایی متاسفانه که این رفتار از سمت معلمان و بحث های دینی عملی ناپسند شناخته شده و هیچ منبع علمی ای ندارد و همیشه جوانان را از گناه و خودخوری و پیامد های بعد آن حسابی نگران و سرزنش می کند.

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات ، انتقادات و سوالات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام ( مستعار یا واقعی ) :
تلفن ( اختیاری ) :
ایمیل ( اختیاری ) :
متن پیـام :