خودارضایی
تقویت تخمدانها
IUI ( تلقيح اسپرم شسته شده داخل رحم ) آی یو آی
متخصص ناباروری مردان اصفهان -  علل ناباروری و آزمایشات - دکتر ایزدی
مراقبت بعد از بارداری با اسپرم اهدایی
تعیین جنسیت 36 31 36 32-031
رحم اجاره ای

خودارضایی

تعریف خود ارضایی
خودارضایی به این معنی است که آقائی با تحریک دستگاه تناسلی خود منجر به دفع شهوت از آلت تناسلی خود شود . و یا خانمی طوری دستگاه تناسلی خود را ماساژ دهد یا تحریک کند که باعث دفع آب زنانه از خود شود ، دفع شهوت زنانه می تواند همراه با اوج لذت جنسی باشد یا نباشد .

مطالعات نشان می‌دهند که خودارضایی در آقایان پدیدهٔ بسیار رایجی است ، به این معنی که بیش از پنجاه درصد آقایان مجرد به این کار عادت دارند و95 % مردان حداقل یکی دو بار در زندگی خود اینکار را تجربه کرده اند .
خودارضایی در بین خانمها شیوع کمتری دارد و اگر بخواهیم آماری ارائه دهیم میتوان گفت که شیوع آن کمتر از نصف آقایان می باشد .
آمار دیگری وجود دارد که نشان می دهد حداقل 90% آقایان و 60% خانمها یک‌ بار در طول زندگی‌شان اقدام به خودارضایی کرده‌اند .

خودارضایی از نظر پزشکی و شرع مقدس اسلام

خودارضایی عملی است که از نظردینی گناه شمرده شده و نکوهش فراوان شده است . در تعدادی از کتابهای دینی می خوانیم که نوشته ، خودارضایی گناه های بسیار دارد و علاوه بر آن برای خودارضایی ضررهای متعدد جسمی بیان کرده است .
ولی به کتب پزشکی که مراجعه می کنیم می بینیم که چکیدۀ مطالب نوشته شده حاکی از این است که ، خودارضایی ضرر جسمی برای شخص ندارد .

خودارضایی و افکار عمومی مردم

بسیاری ازمردم اعتقاد دارند که خودارضایی عملی نکوهیده و زشت است و چون ضررهای متعدد جسمی و روحی دارد و از طرفی گناه هم هست نباید انجام شود . طبیعی است که اینکار توسط اغلب معلمین نیز تقبیح شمرده می شود و اغلب در مدارس به دانش آموزان راجع به ضررهای جسمی آن به تفصیل و با تاکید سر کلاس صحبت می شود .
در صورتیکه این صحبتها ‌ها ( ضررهای جسمی خودارضایی ) پشتوانه علمی پزشکی ندارند و صرفاً موجب ایجاد اضطراب و احساس گناه در دانش آموزان می‌شود.

خودارضایی و ضعف بینایی

تاکنون هیچ پیامد منفی مستقیمی دربارهٔ ارتباط خودارضایی با ضعف بینایی به دست نیامده است. چنانچه شما نزدیک بین یا آستیگمات هستید و قبلا نیز خودارضایی می کرده اید تصور نکنید که مشکل چشمی شما بعلت خودارضایی های قبلی شماست . علم پزشکی می گوید که ارتباطی بین این دو وجود ندارد و چنانچه شما ضعف بینائی پیدا کرده اید ، باید به چشم پزشک مراجعه کنید تا درمان مناسب انجام شود .

بیشتر بخوانید : کجی آلت

خودارضایی و سستی کمر

تعداد قابل توجهی از مردم به انزال زودرس ، سستی کمر می گویند ، واغلب مردم به اشتباه فکر می کنند که کسانی انزال زودرس پیدا می کنند که خودارضایی می کرده اند . در این مورد نیز علم پزشکی به این نتیجه رسیده است که بین خودارضایی و انزال زود رس رابطه ای وجود ندارد .
چنانچه شما که خوانندۀ این مطلب هستید ، دچار انزال زودرس هستید و در جوانی هم عادت به خودارضایی داشته اید بدانید و آگاه باشید که اگر خودارضایی هم نمی کردید باز هم انزال زودرس داشتید ، چون دلائل انزال زودرس مسائل دیگری غیر از خودارضایی است . برای درمان انزال زودرس به پزشک ارولژیست باید مراجعه کنید .

خودارضایی و لاغری

عدۀ قابل توجهی از مردم هم به اشتباه تصّور می کنند که افرادی که بیش از حد لاغر هستند ، در گذشته خیلی خودارضایی کرده اند . این طرز فکر هم مثل قبلیها غلط است و ارتباطی بین این دو مسئله وجود ندارد .
اگر شما بیش از حد لاغر هستید و قبلا هم چه خود ارضائی می کرده ای یا نمی کرده ای ، باید تحت نظر پزشک متخصص داخلی بررسی و پیگیری شوید تا اقدام درمانی مناسب انجام شود .

خودارضایی بچه گانه

نوعی خودارضایی در پسر بچه ها و دختر بچه های خرد سال گاها دیده می شود که کودک در حال دراز کش با مالش رانها به یکدیگر به نوعی لذت کودکانه می برد و گاهی ضمن این اقدام چشمهای خود را هم می بندد و عرق هم می کند .
والدینی که بینش علمی ندارند و به نوعی نسبت به این موضوع نا آگاه هستند تعجّب می کنند و نگران می شوند که مبادا مسئله ی مهمّی باشد و غافل شوند ، به پزشک مراجعه می کنند و با در میان گذاشتن مسئله کمی آرامش پیدا می کنند که خطری ندارد .
بطور اختصار عرض کنم که در برخورد با چنین کودکانی نباید مضطرب شوید ، نباید بچه را دعوا کنید و بگوئید این کار بد است یا گناه است .
نظر به اینکه کودک اغلب ، زمانی دست به اینکار می زند که بیکار ا ست و حوصله اش سر رفته است ، وظیفۀ والدین ( اغلب مادر ) این است که وسیلۀ سرگرمی کودک را فراهم کند که تنها نشود و کمتر دست به این اقدام بزند .
در هر حال اطلاع داشته باشید که اینکار نیز بدون ضرر واضح و شناخته شده می باشد و خود به خود با بزرگتر شدن وپیدا کردن سرگرمیهای جدید و کار ( درس و مشق و ورزش و بازی ) آنرا ترک می کند .

خودارضایی بعد ازدواج

خودارضایی بعد از ازدواج نیز گاها دیده می شود و درست است که غیر طبیعی است ، ولی در موارد خاصی نیز می توان آنرا طبیعی دانست .
مثلا چنانچه شوهر یا زن در مسافرت چند روزه باشند ، یا خانم ایام پریود هفتگی را میگذراند ویا پزشک بدلیلی نزدیکی را برای زن منع کرده است ، چون امکان همبستر شدن وجود ندارد ، اگر شوهر با خودارضایی دفع شهوت کند کاری چندان غیر عادی نکرده است و چنانچه کسی متوجه این موضوع شد نباید او را تقبیح کند .
یکی دیگر از موارد طبیعی ولی خیلی کمیاب ( استثنائی ) که دیده می شود اینست که مرد با نزدیکی طبیعی و دخول در واژن ضمن اینکه لذت می برد و خانمش هم به ارگاسم ( اوج لذت جنسی ) می رسد شهوت از او دفع نمی شود ، و به تجربه پی برده است که برای دفع شهوت ( بعد از نزدیکی با همسرش ) باید با دستش آلت خود را تحریک کند تا منی دفع شود .
بدانید که این پدیده هم غیر عادی یا مضّر نیست و شما ( خانم ) اگر همسرتان چنین عادتی دارد نباید همسرتان را نکوهش کنید .
ولی حق دارید اگر شوهرتان سیگار می کشد او را سرزنش کنید چون ضررهای سیگار بسیار بیشتر از پدیده های غیرمعمول جنسی فوق می باشد .

آیا واقعا خودارضایی هیچ ضرری ندارد؟

خودارضایی موجب می‌شود که فرد بعد از این کار احساس گناه کند، خصوصا اگر شخص خودارضایی را امری غیرطبیعی ، ناپسند و زشت بداند ، یا فکر کند پیامدهای پزشکی وحشتناک دارد ، با خود فکر می کند که بعدا به بیماریهای مختلف مبتلا خواهد شد و بخاطر گناه مرتکب شده به جهنم هم خواهد رفت . این افکار منفی موجب جلوگیری از پیشرفت درسی و با عث خودخوری و افسردگی او می شود ، واین پیامدها بزرگترین ضرر خودارضایی است .
پس وظیفۀ اولیا و مربیان است که در مورد خودارضایی با دید علمی با بچه ها صحبت کنند وطرز فکرهای غلط را از ذهن آنها پاک کنند ، تا اضطراب و نگرانی آنها از بین رود و با خیالی آسوده به درس و کار خود برسند .

در قسمت زیر << نظرات کاربران >> چنانچه نظر یا پیشنهادی دارید ، در کادر پیام بنویسید و تکمۀ ثبت پیام را کلیک کنید

پایان


آدرس مطب : اصفهان ، خ شمس آبادی ، روبروی بیمارستان سینا ، اول کوچه 32
تلفن : 32363136 - 031

نظرات کاربران درباره این مطلب :

علیرضا [ 1401-05-20 ]
با سلام : من جوانی مجردم که در چندسال گذشته تقریبا همیشه هفته ای دو بار خودارضائی می کرده ام . این که گفتم تقریبا همیشه ، بخاطر اینست که چند بار تصمیم جدی گرفتم که اینکار را ترک کنم ، ولی هر بار پس از چند هفته ، مجددا بعلت تحریک جنسی و نداشتن رابطه جنسی با هیچ زنی ، خودارضایی را از سر می گرفتم . حالا که این مطلب را خوندم افکارم زیر و رو شد . یعنی واقعا اینکار هیچ ضرر جسمی برای بدن نداره ؟ جواب : بله همانطور که گفته شد خودارضائی از نظر پزشکی هیچ ضرری برای بدن انسان ندارد .

رحمتی [ 1401-05-02 ]
سلام جناب دکتر ایزدی مقاله بسیار کامل و جامعی بود در مورد خودارضایی متاسفانه که این رفتار از سمت معلمان و بحث های دینی عملی ناپسند شناخته شده و هیچ منبع علمی ای ندارد و همیشه جوانان را از گناه و خودخوری و پیامد های بعد آن حسابی نگران و سرزنش می کند.

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات ، انتقادات و سوالات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام ( مستعار یا واقعی ) :
تلفن ( اختیاری ) :
ایمیل ( اختیاری ) :
متن پیـام :