واژینیسموس
تحریک بیش از حد تخمدان - آب آوردن شکم
مراقبتهای قبل از بارداری با اسپرم اهدایی
تعیین جنسیت 36 31 36 32-031
مراقبت بعد از بارداری با اسپرم اهدایی
متخصص ناباروری مردان اصفهان -  علل ناباروری و آزمایشات - دکتر ایزدی
تقویت تخمدانها

واژینیسموس

تعریف : واژینیسموس به حالتی گفته میشود که زن در برخورد با مرد هنگام نزدیکی دچار اسپاسم عضلات لگن می شود و بطور غیر ارادی مانع دخول آلت می شود . واژینیسموس به سه شکل خفیف ، متوسط و شدید دیده می شود .
در واژینیسموس خفیف زن به شوهر اجازه می دهد که بدن لختش را لمس کند و ببوسد و ماساژ دهد . قرار گرفتن آلت بین دو ران نزدیک واژن هم مشکلی ایجاد نمی کند ولی چنانچه مرد بخواهد دخول انجام دهد زن دچار اسپاسم عضلات می شود و از دخول جلوگیری می شود ، و چنانچه مرد با زور دخول انجام دهد برای زن دردناک و همراه با سوزش می باشد .
در فرم متوسط واژینیسموس ، زن از قرار گرفتن آلت در بین پاهایش نیز وحشت دارد و دچار درد و اسپاسم می شود ، ولی اجازه می دهد که شوهر بدنش را ببوسد یا ماساژ دهد و اگر به زور مقاربت صورت گیرد همراه با درد شدید و بند آمدن موقت نفس زن می باشد .
در واژینیسموس شدید زن موقعی که متوجه می شود شوهر به نیت نزدیکی می خواهد او را ببوسد یا در آغوش گیرد دچار دلهره و اضطراب و گاها اسپاسم عضلات می شود . ولی اگر بداند که بوسیدن و در آغوش گرفتن به نیت نزدیکی نیست مشکلی ایجاد نمی شود .
در واژینیسموس شدید زن و شوهر که در رختخواب کنار هم خوابیده اند چنانچه مرد از زن بخواهد لخت شود ، زن چون می داند که نیت شوهرش چیست دچار دلهره و اضطراب می شود و از لخت شدن طفره می رود و دچار عذاب وجدان می شود که از طرفی ، شوهرم حق دارد نزدیکی کند و لذت ببرد ، ولی من چه کنم که برایم خیلی دردناک است .
در عکس شماتیک پایینی راست نشان داده شده که انقباض غیر ارادی ( اسپاسم ) عضلات اطراف واژن چطور واژن را تحت فشار ( مسدود کرده ) قرار داده و مانع ورود آلت یا وسیله معاینه یا انگشت می شود .

علل واژینیسموس

در بیش از 90 در صد موارد علت بروز واژینیسموس مسائل روحی روانی است که زن نسبت به آن معمولا آگاهی کامل ندارد .
مثلا زن در دوران طفولیت شاهد نزدیکی دو نفر از بستگان بالغ فامیلش بوده و چون مرد روی زن قرار داشته و زن صداهایی شبیه ناله در می آورده فکر کرده که مرد زن را به زور اذیت می کند و خاطره بدی از نزدیکی در ذهنش نقش بسته است .
یا اینکه صدای جیغهای وحشتناک زنی در حال زایمان را در دوران کودکی شنیده و میدانسته که تولد بچه با ازدواج و نزدیکی ارتباط دارد و در قسمت ناخودآگاه مغزش این مسئله نقش بسته که اگر می خواهی دچار این درد نشوی نباید ازدواج کنی ( و در نتیجه نباید نزدیکی کنی ) .
یا اینکه شاهد بوده که مردی به زنی به زورتجاوز جنسی کرده است .، و التماسها و جیغهای زن تاثیری روی مرد متجاوز نداشته است .
یا اینکه در ایّام کودکی ، کسانی برای وی تعریف کرده اند که شب زفاف بکارت دختر باید خونریزی کند وپاره شدن بکارت بعضی دخترها با خونریزی همراه نیست ، و اگر چنین شد تهمت نا پاکی زده می شود و دختربا آبرو ریزی باید به خانۀ پدر برگردد . بعضی دختر ها این مسئله در ذهنشان آنقدر پر رنگ می شود که بطور ناخودآگاه از ازدواج و مقاربت وحشت پیدا می کنند .
یا اینکه در طفولیت پسری او را گول زده و به نحوی از او سوء استفاده جنسی کرده است .
یا اینکه ، دردوران طفولیت زنی خاطرۀ شب زفاف را بنحو غلو آمیزی تعریف کرده است که مثلا سایز آلت شوهرم خیلی بزرگ است ومن شب زفاف هم خیلی درد داشتم و هم خیلی خونریزی کردم . داخل پرانتز عرض کنم که حانمها حواسشان باشد این جور صحبتها را جلوی بچه ها نکنند و اگر از دستشان در رفته و دختر بچه ای چنین حرفهایی شنیده ، باید چندین بار جلوی آن بچه با برنامه ریزی قبلی و هماهنگی با 1-2 خانم دیگر، از خوبیهای شوهر و محبت او و کادو خریدن شوهر برای همسرو نیاز خانمها به آقایان برای ادارۀ منزل صحبت کنند تا آن ذهنیت بد و اشتباه از ذهن دختر بچه پاک شود و نگرش مثبتی نسبت به مردها پیدا کند .
مسائل مشابه دیگری هم هست که بهمین شیوه روی بینش و ذهن دخترانِ خرد سال اثر منفی بد بجا می گذارد و می تواند باعث ترس از نزدیکی ( واژینیسموس ) شود .
در موارد کمی هم علت واژینیسموس عضویست به این معنی که وجود التهاب یا عفونت در دیواره واژن با عث بروز درد و سوزش می شود . در این حالات زن شرح می دهد که قبلا در نزدیکی مشکلی نداشته ام و به تازگی دچار درد و استرس و سوزش می شوم و اصلا دلم نمی خواهد که نزدیکی کنم .
یا اینکه بدنبال رادیو تراپی یا جراحی روی دستگاه تناسلی تغییراتی ماندگار روی واژن و عضلات اطراف آن بوجود آمده که مقاربت را مشکل و دردناک می کند .
انتظار نداشته باشید جادۀ زندگی همیشه صاف و هموار باشد وگرنه خوابمان می بُرد ، خیلی عاقلانه با راهنمایی افراد خبره از دست اندازها عبور کنید وبه راه خود ادامه دهید .

این قبیل مشکلات جنسی ، زنان ، و گاها مردان را هم تحت تاثیر قرار می دهد . کسی دراین موارد مقصر نیست وهیچ کس نباید به خاطر آن سرزنش شود یا خجالت بکشد ، بلکه با دید علمی باید به آن نگاه کرد و بکمک متخصص و مشاوران خبره درمان شود ..

علل واژینیسموس از نگاهی دیگر

1- آموزشهای غلط
در اینجا به برخی اطلاعات اشتباهی که از روی نا آگاهی به دختران داده می شود اشاره می کنیم . این در حالیست گوینده آگاه نیست که این اطلاعات غلط به دخترها موجب چه وقایع وحشتناکی در روح و روان کودک می شود طوری که ممکن است تا آخر عمرش با آن دست به گریبان باشد و شاید موجب طلاق هم بشود .
مثلا به دختر گفته شود ، آلت مردان به اندازۀ بادمجان است و واژن دختر در شب عروسی به اندازۀ لولۀ خودکار است . یا گفته شود که شب زفاف آنقدر خون از آدم میاد که آدم بیهوش میشه . یا دور نگهداشتن تعصب آمیز دخترها از پسرها موجب می شود که دختر نسبت به پسر ذهنیت بدی پیدا کند .

2- عدم آموزش

اگر هیچ صحبتی بین مادر و دختر در مورد رابطه جنسی زن ومرد نشود ، و یا مادر در جواب سوال دختر خود بگوید که این حرفها و این کارها زشت است ، با عث می شود که دختر فکر کند سکس کار بدی است ، و ذهنیت بدی نسبت به این موضوع پیدا کند . یا اینکه باعث می شود از همکلاسیها در این مورد اطلاعات گمراه کننده بگیرد .

پیشگیری از واژینیسموس

مهمترین رکن پیشگیری ، آموزش صحیح واصولی مسائل جنسی در دوران دبستان ، دبیرستان و دانشگاه است تا باعث شود هرچه ذهنیت غلط در روح و روان دختر بچه وجود دارد پاک شود . معلم تربیتی که نقش آموزش مسائل جنسی رابعهده گرفته بهتراست به دانش آموزان فرصت مشاوره و گفتگوی خصوصی هم بدهد .
برگزاری دوره های آموزش مسائل جنسی برای والدین در خصوص چگونگی آموزش به کودکان از دیگر اقدامات ضروری است .
وبالاخره قبل از ازدواج هم بایستی ترتیب برگزاری کلاسهای آموزش مسائل جنسی داده شود .

درمان واژینیسموس :
درمان بستگی به علت آن دارد که اگر واژینیسموس ثانوی به ضایعه عضوی باشد توسط منخصص زنان باید ضایعه کشف و درمان مناسب صورت گیرد .
اگر علت واژینیسموس مشکلات روحی روانی باشد درمان آن زمان بر وسختر است و در مطلب جداگانه به آن می پردازیم .

پایان


آدرس مطب : اصفهان ، خ شمس آبادی ، روبروی بیمارستان سینا ، اول کوچه 32
تلفن : 32363136 - 031

نظرات کاربران درباره این مطلب :

مهوش [ 1402-02-15 ]
با سلام خدمت آقای دکتر ایزدی و پرسنل محترم ، من با بار اول تزریق در کلینیک شما امروز جواب آزمایشم مثبت شد،نمیدونم واقعا چطور ازتون تشکر کنم ، اول لطف خدا بعد هم زحمات شما، من یکبار کلینیک شما اومدم ، ولی بدون اغراق میگم واقعا نحوه برخوردتون با مراجعه کننده ها فوق العاده خوبه یعنی مطمئنم همه اونجا روحیه میگیرن و قوت قلب پیدا میکنن،حداقل در مورد من که این طور بود. باوجود مشکل واژینیسموس که داشتم شما خیلی کمکم کردین ، خدا خیرتون بده،واقعا شما و تمام پرسنل اونجا فوق العاده هستین من خیلی ازتون ممنونم

فریده و حسین [ 1400-04-30 ]
سلام آقای دکتر : خیلی ازشما ممنونیم که به زندگی ما روح دوباره بخشیدی . من وشوهرم همیشه دعاگوی شماهستیم . من اونم که واژینیسموس داشتم و خیلی وحشت داشتم از معاینه و تزریق ، دستتون را می بوسیم که با استفاده از وسائل کوچک تزریق را برای من قابل تحمل کردی . خوشبختانه همان بار اول تزریق نتیجه داد و آزمایشم مثبت شد . خیلی بزرگوارید که امثال ما را صاحب بچه میکنید . ازخداوند منان عمرطولانی برای شما آرزومندیم .

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات ، انتقادات و سوالات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام ( مستعار یا واقعی ) :
تلفن ( اختیاری ) :
ایمیل ( اختیاری ) :
متن پیـام :