کم کاری تیروئید و نازائی
اسپرم اهدایی ( 36 31 36 32-031 ) بارداری با اسپرم اهدایی
IUI ( تلقيح اسپرم شسته شده داخل رحم ) آی یو آی
تقویت تخمدانها
مراقبتهای قبل از بارداری با اسپرم اهدایی
تعیین جنسیت 36 31 36 32-031
جنین اهدایی ( 36 31 36 32 )031  جنین اهدائی اصفهان

کم کاری تیروئید و نازائی

تیروئید یکی از غدد داخلی بدن است که در جلوی حنجره قرار دارد و در حالت طبیعی در جلوی گردن قابل مشاهده نیست ولی اگر بزرگ شود در زیر پوست گردن ، برآمدگی آن دیده می شود .
تیروئید هورمونی به نام تیروکسین ترشح می کند که در رشد و نمو ومتابولیسم وبسیاری فرایندهای دیگر بدن نقش دارد . هورمون اگر بیش از اندازه ترشح شود اختلالاتی در بدن ایجاد می شود که به آن پرکاری تیروئید می گویند و مورد بحث ما نیست .
اگر میزان ترشح هورمون تیروئید کمتر از معمول باشد اختلالاتی ایجاد می شود که یکی از مهمترین آنها بهم ریختگی وضعیت هورمونی باروریست که منجر به عدم حاملگی می شود . در سایر دستگاهای بدن نیز مشکلاتی ایجاد می کند که تحت عنوان علائم کم کاری تیروئید به آن می پردازیم .
این بیماری در مراحل اولیه معمولا علایمی ندارد ، اما با گذشت زمان ، که کم کاری تشدید پیدا کند منجر به بروزمشکلاتی میشود.

علایم کم کاری تیروئید:

علایم کم کاری تیروئید بستگی به شدت کمبود هورمون دارد ، اگر کاهش هورمون مختصر باشد شخص متوجه نمی شود . وچنانچه میزان کاهش هورمون شدید باشد علائم کم کاری واضح می شود .
خستگی و افزایش وزن دو تا از علائم کم کاریست که معمولا اکثر افراد آنها را به چیزهای دیگر( از جمله به افزایش سن ) ارتباط می دهند و برای بررسی علت خستگی یا افزایش وزن به پزشک مراجعه نمی کنند . چنانچه شدت کم کاری بیشتر شود ، علایم و نشانه ها واضحتر می شوند.
علایم و نشانه های کم کاری تیروئید عبارتند از: خستگی، یبوست،افزایش وزن، گرفتگی صدا، سفتی عضلات ومفاصل، خشک شدن پوست ، پف کردن صورت ، احساس ضعف عضلانی ، کاهش میل جنسی ، پریود نامرتب ،افزایش حساسیت به سرما وافزایش کلسترول خون .

کم کاری تیروئید و نازایی
کم کاری تیروئید در خانمهایی که در سن باروری هستند شانس حامله شدن را کم می کند واگر شدید باشد و درمان نشود شخص را نازا می کند . خانمی که کم کاری پیدا کرده ممکن است پریودش منظم باشد و ممکن است بخاطر کم کاری دچار بی نظمی در پریود و کاهش میل جنسی و اختلال در تخمک گذاری شود .

درمان کم کاری تیروئید
پس از تشخیص کم کاری تیروئید ، اکثریت قریب به اتفاق بیماران با مصرف داروی هورمونی تیروئید که بصورت قرص است و صبح ناشتا باید خورده شود ، علائمشان برطرف می گردد و چنانچه به این دلیل حامله نمی شده اند حاملگی هم رخ می دهد و در دوران بارداری نیز باید به مصرف قرص تیروئید ( لووکسین یا لووتیروکسین ) ادامه دهند .
دو نوع قرص تیروئید 50 و 100 میکروگرمی وجود دارد . 100 میکروگرم مساوی 0.1 میلی گرم است که بعضی شرکتهای داروئی عدد 0.1 و بعضی عدد 100 را روی بسته های قرص 100 میکروگرمی می نویسند که هردو یکیست .

برای باردار شدن ، کار تیروئید باید ایده آل باشد . یعنی خیلی موارد وجود دارد که آزمایش تیروئید طبیعی ولی نزدیک به مرز کم کاریست . در چنین مواردی اگر زن نخواهد باردار شود به مصرف دارو نیاز نمی باشد .
ولی چنانچه قصد بارداری دارد حتما باید قرص بخورد ، واگر فکر کنید که آزمایش تیروئید من در محدوده ی نرمال است و دکتر بیخود به من دارو داده است اشتباه بزرگی مرتکب شده و باردار نخواهید شد .
کسانیکه داروی تیروئید مصرف میکنند ضمن اینکه دارو را مصرف می کنند هر چند ماه یکبار باید آزمایش هورمونی بدهند که میزان مصرف دارویشان کمتر یا بیشتر شود .
اگر دارویشان که تمام شد مصرف دارو را قطع کنند و آزمایشی هم برای پیگبری ندهند اشتباه کرده و به منظور خود که حاملگی می باشد نمی رسند .

پایان


آدرس مطب : اصفهان ، خ شمس آبادی ، روبروی بیمارستان سینا ، اول کوچه 32
تلفن : 32363136 - 031

نظرات کاربران درباره این مطلب :

نیکی [ 1401-05-26 ]
باعرض سلام وخسته نباشیدخدمت آقای دکترعنایت الله ایزدی. ماه چهارم درمان تستم مثبت شد . واقعا معجزه خداشامل حالم شد. بخاطر تیروئیدم که با دارو پرکار شده بود اصلا امیدوار نبودم حامله شم ، با نظر آقای دکتر قرصم رو یک روز در میان ادامه دادم و خداروشکر الان باردارم ، انشاالله روزی همه ی مراجعین مثل من قند تو دلشون آب بشه . پاسخ : من هم متقابلا آرزوی شما را دارم . داروی تیروئید را طبق نظر پزشک زنان یا پزشک غدد مصرف کن تا انشا الله نوزادی سالم و خوشگل بدنیا بیاری

زری [ 1401-04-12 ]
با سلام وعرض ادب خدمت آقای دکترایزدی . ممنونم ازتون که به زوجهای ناامید کمک میکنید تا به زندگی امیدوار بشن و طعم پدر ومادرشدن را بچشن . منم با چندبار آی یوآی بالاخره باردار شدم ، ازتون متشکرم . آیا قرصهای تیروئید را که میخوردم باید هنوز مصرف کنم ؟ جواب : بله ، آزمایش تیروئید هم باید تکرار شود .

حیدری [ 1401-04-03 ]
با سلام خدمت آقای دکتر ایزدی، من با تزریق اول باردار شدم ، از شما و تمام پرسنل زحمتکشتون کمال تشکر را دارم . مطلب مراقبتهای بعد از بارداری را هم خوندم ، اطلاعات خوبی پیدا کردم . طبق دستو ر شما قرص تیروئیدم را هم مرتب مصرف میکنم .

فریده از شیراز [ 1400-11-16 ]
با سلام و درود خدمت آقای دکتر ایزدی و همسر محترمتون : به لطف خدا و به کمک شما با دومین سیکل تزریق به آرزوی خود رسیدیم . طبق دستور جنابعالی به خوردن قرص لووکسین و فولیک اسید ادامه میدهم . ازشما بینهایت سپاسگزارم . سر نمازم اگه قابل باشم دعاتون میکنم که دل مارا بعد از هشت سال شاد کردید .

دنیا [ 1400-10-15 ]
سلام و عرض خسته نباشید خدمت آقای دکتر و تیم خوبشون : من با بار اول آی یو آی بعد از چهار سال انتظار ، آزمایش حاملگیم مثبت شد . خیلی ممنون از زحماتتون ، خدا خیرتون بده که بفکر ما زوجهای آزوسپرم هستی . تو هیچ شهر دیگه ای پزشکان اینکار را نمیکنن .

ماکان [ 1400-06-16 ]
سلام ، خیلی خوشحالم بابت بارداریم ، انگارتمام دنیارو بهم دادن . ازاقای دکتر خیلی خیلی تشکرمیکنم انشاالله که همیشه تنشون سالم باشه که نشاط رو به زندگی من وامثال من می بخشند. امیدوارم هرچی از خدا میخواهید بهتون ببخشه .

رضایی [ 1400-05-25 ]
باعرض سلام و درود خدمت دکتر عنایت الله ایزدی : من و همسرم با مراجعه به مطب و پس از ۶ بار تزریق به لطف خدا و کمک های جنابعالی پس از ۹ سال ، باردار شدم .بی نهایت از تلاشهای شما سپاسگزارم که طعم شیرین پدر و مادر شدن را میخواهیم بچشیم .

رضایی [ 1400-05-25 ]
باعرض سلام و درود خدمت دکتر عنایت الله ایزدی : من و همسرم با مراجعه به مطب و پس از ۶ بار تزریق به لطف خدا و کمک های جنابعالی پس از ۹ سال ، باردار شدم .بی نهایت از تلاشهای شما سپاسگزارم که طعم شیرین پدر و مادر شدن را میخواهیم بچشیم .

گیتی [ 1400-04-22 ]
سلام و درود خدمت دکتر گرامی که با جان و دل برای ما زوجهای نگون بخت تلاش میکند که باردار شویم . بنده بار هفتم مراجعه به شما باردار شدم ، دستتون را می بوسم و اعتراف میکنم که طولانی شدن درمان من بخاطر سهل انگاری خودم در مصرف داروی تیرویید بود ، چون طبق جواب آزمایشاتم ، هورمون تیروییدم در محدوده ی نرمال بود ، فکر میکردم که به داروی تیرویید نیاز ندارم . تا اینکه مطلب کم کاری تیرویید را خواندم و متوجه شدم که باید دارو رامرتب بخورم تا نتیجه بگیرم ، و دو ماه پس از مصرف مرتب دارو باردار شدم .

گیتی [ 1400-01-16 ]
باسلام و تشکر از آقای دکتر ایزدی بسیارمهربان و زحمت کش : همیشه آرزوی سلامتی و موفقیت را ازخداوند منان مسئلت دارم ، و همچنین از پرسنل بسیار خوب مطب که کمک کردند ماطعم شیرین مادرو پدر شدن را زودتر بچشیم . من با اولین تزریق آی یو آی باردارشدم ، از ته قلبم برای شما و خانواده محترمتان آرزوی تندرستی و موفقیت را دارم . آرزو میکنم بقیه هم مثل من زود نتیجه بگیرند . سپاس فرااااااااااوان

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات ، انتقادات و سوالات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام ( مستعار یا واقعی ) :
تلفن ( اختیاری ) :
ایمیل ( اختیاری ) :
متن پیـام :