HMG - HCG
تعیین جنسیت 36 31 36 32-031
متخصص ناباروری مردان اصفهان -  علل ناباروری و آزمایشات - دکتر ایزدی
رحم اجاره ای
مراقبت بعد از بارداری با اسپرم اهدایی
تقویت تخمدانها
IUI ( تلقيح اسپرم شسته شده داخل رحم ) آی یو آی

HMG - HCG

آمپول HMG( اچ ام جی )

در بازار داروئی ایران به چندین اسم از چند شرکت داروئی به نامهای هومگان ، منوگان ، مترودین ، مریونال ، منوپور و .... وجود دارد که همه آنها مثل هم و حاوی 75 واحد FSH و 75 واحد LH می باشد . به این دارو هاش ام جی نیز گفته می شود .

آمپول در یخچال در دمای 4 درجه سانتی گراد باید نگهداری شود ، در یخدان یخچال نباید گذاشته شود . هر آمپول حاوی یک پودر و یک اب مقطر است . اگر قرار است 2 آمپول با هم تزریق شود دو پودر را میتوان با یک آب مقطر مخلوط کرد و یکجا عضلانی تزریق کرد .
در زنان جوان ( کمتر 30 سال ) تعدادی کمتر HMG تجویز می شود . در سنین بالاتر و افراد چاق تر تعدادی بیشتری آمپول نسخه میشود . معمولا بهمراه داروهای خوراکی ( کلومفین یا لترزول ) دیگر تجویز می شود .

عوارض دارو :
درد و حساسیت تخمدانها ، ورم و آب اوردن شکم ( سندروم هایپراستیمولیشن) ، سر درد و افزایش وزن .
عوارض موقت است و شما فکر نکنید که حتما دچار این عوارض می شوید ، بلکه عوارض در30-10 درصد افراد دیده می شود و اکثرا خفیف و موقت است . عوارض به هر شکلی ظاهر شود قابل درمان است .
در صورتیکه یک دوز دارو را فراموش کردید تزریق کنید ، به محض اینکه یادتان امد تزریق کنید ولی اگر به زمان مصرف دوز بعدی رسیدید و یادتان آمد که تزریق نکرده اید ، دوز قبلی را دیگر تزریق نکنید .
معمولا پس از مصرف این آمپولها با انجام سونوگرافی ، آمپول دیگری یه نام HCG تجویز می شود و 40-30 ساعت بعد IUI انجام می شود .

از صمیم قلب دعا می کنم که تمام زنان عالَم تا درد زایمان را تجربه نکرده اند ازاین دنیا نروند .

آمپول HCG ( اچ سی جی )

در بازار داروئی ایران به نامهای پر گنیل و کوریونیک گنادوتروپین وفولیگنان و پی دی پرگ و گنارکس و .... می باشد . به این دارو هاش سی جی هم گفته می شود .
چون این آمپول شباهت شکلی با HMG دارد باید هنگام تزریق دقت کنید که عدد 5000 را روی آن ببنید ( در صورتیکه روی آمپولهای HMG عدد 75 واحد نوشته شده ) .
این آمپول موجب بلوغ کامل و آزاد شدن فولیکول از تخمدان می شود . معمولا 24 تا 48 ساعت بعد از تزریق آمپول HCG ، فولیکول آزاد می شود .
اغلب اوقات دو آمپول (10000 واحد ) تجویز می شود . ولی در خانمها جوان زیر 30 سال میتوان یک آمپول داد . ولی د ر افراد 40 سال به بالا بیش از دو امپول هم تجویز می شود .
نوع دیگری از دارو بنام اویترل ( Ovitrelle ) وجود دارد که 250 میلی می باشد و دقیقا همان عملکرد را دارد . این آمپول زیر جلدی باید تزریق شود .

عوارض HCG :
ورم - آب آوردن شکم ( سندرم هایپراستیمولیشن) سر درد - درد و حساسیت پستانها وتخمدانها - احساس بیقراری و تحریک پذیری .
چون در بازار داروئی آمپولهای 500 و 1500 واحد آن هم وجود دارد ، مواظب باشید داروخانه اشتباها آنها را بجای 5000 واحدی به شما ندهد .
این دو آمپول تحت پوشش بیمه ها می باشد .

تمام افراد ، چه ثروتمند چه فقیر ، به این نتیجه وآگاهی رسیده اند که صدای خندۀ بچه در منزل یک دنیا ارزش دارد .

آمپول سینال اف

آمپول سینال اف نوعی FSH است که عملکرد ان دقیقا شبیه هورمون است . FSH و LH دو هورمون هستند که از هیپوفیز ترشح می شوند و با تاثیر روی تخمدانها موجب رشد بهتر وافزایش تعداد فولیکولها می شود و در نتیجه شانس بارداری را زیاد می کند .
این دارو در داروخانه ها به اسامی فولیتروپین آلفا و گونال اف و سینال اف وجود دارد که هر سه دقیقا مشابه همدیگرند .
دارو به شکل آمپول 75 واحدی ( یک پودر و یک آب مقطر ) وقلمهای 300 و 450 و 900 واحدی ( به شکل مایع ) وجود دارد . هرقلم 300 - 450 - 900 واحدی بترتیب معادل 4- 6 -12 آمپول 75 واحدی می باشد .
میزان دارو طوری تنظیم شده که هر 12 خط دارو از نوع قلمی معادل یک آمپول 75 واحدیست . یعنی اگر پزشکتان دستور تزریق روزی 24 خط دارو را داد مثل اینست که روزی دو آمپول سینال اف تزریق می کنید .
این دارو در سیکلهای درمانی و به همراه دیگر داورها مثل لتروزول داده می شود . بهمراه کلومیفن معمولا تجویز نمی گردد .
عوارض دارو
مصرف این دارو نیز مثل بقیۀ داروها ممکن است با بروز عوارض همراه گردد .
عوارض چندان نگران کننده نیست و در کمتر از 20% افراد دیده می شود و یا قطع دارو برطرف می شود و چنانچه با قطع دارو برطرف نشد قابل درمان است .
عوارضی که با قطع دارو از بین می رود عبارتست از : سردرد ، درد و حساسیت پستانها ، ورم پاها ، گیجی و منگی ، نفخ ، درد قفسه سینه .
عوارضی که ممکن است برای درمان آن به دخالت پزشک نیاز باشد ، آب اوردن شکم است که علائم آن تهوع و استفراغ و ورم شکم و دلدرد می باشد و اکثر اوقات با مصرف روزانه 4-6 لیوان دوغ با نمک و 4-6 عدد سفیده ی تخم مرغ بر طرف می شود . استثنائا اگر شکم زیاد آب آورده بود به بستری موقت و تزریق سرم نیاز می باشد .
طرز نگهداری ومصرف دارو
دارو در یخجال باید نگهداری شود و هر موقع آنرا برای تزریق از یخچال خارج کردید ، حدود 10 دقیقه لااقل باید صبر کنید تا دمای آن مثل محیط شود و بعد تزریق کنید . هم زیر جلدی و هم عضلانی میتوان تزریق کرد . به تاریخ مصرف آن هم توجه داشته باشید .

مهر ورزیدن و درآغوش کشیدن بچه ، خوش آیندترین لذتی است که هر پدر و مادری می خواهد آنرا تجربه کند ، امیدوارم که بزودی آنرا تجربه کنید .
پایان


آدرس مطب : اصفهان ، خ شمس آبادی ، روبروی بیمارستان سینا ، اول کوچه 32
تلفن : 32363136 - 031

نظرات کاربران درباره این مطلب :

معصومه [ 1402-03-17 ]
سلام ، من امپول اچ ام جی دارم که روش نوشته در دمای ۲تا ۳۰ درجه نگهداری شود و به مدت دوساعت بیرون از یخچال بوده ، آیا فاسد شده یا قابل استفاده است ؟ جواب ، فاسد نشده ، میتونید تزریق کنید .

رام [ 1402-03-06 ]
سلام آمپول هوموگان باید به بازوتز ریق شود؟زیرپوستی؟ جواب : با سلام ، هومگان 75 واحدی همان هاش ام جی است و عضلانی تزریق می شود .

زارا [ 1402-02-17 ]
سلام ، بدون بررسی و مراجعه به پزشک هم میشه این آمپول هارو استفاده کرد؟ من مشکل نازایی یا تنبلی تخمدان ندارم ، فقط برای تقویت تخمک و چند قلویی میخوام تزریق کنم . جواب : با سلام ، بهیچ وجه صلاح نیست بدون صلاحدید پزشک این داروها را استفاده کنید .

فائزه [ 1402-02-03 ]
سلام ، خسته نباشید .من قراره برم مسافرت وامپول اچ سی جی دارم .اگر بیرون از یخچال بمونه خراب میشه؟ روش نوشته دمای ۲ الی ۳۰ درجه . پاسخ : با سلام ، همانطوریکه رویش نوشته نیازی به یخچال ندارد ، ولی در گرما یا آفتاب هم نباید نگهداری شود .

سجاد [ 1402-01-19 ]
با سلام و خسته نباشید ۔ ایا میشه امپول ھاچ سی جی و ھاچ ام جی را باھم مخلوط کرد و تزریق کرد۔ یا به صورت جداگانه باید تزریق شود۔ با تشکر از شما . جواب : نباید مخلوط شود .

زهرا [ 1402-01-05 ]
سلام من ۲هفته اس که این آمپولها را گرفتم ، نگفتن بزارم یخچال .یعنی خراب شده؟ جواب : بتازگی نوعی از این آمپولها به بازارداروئی آمده که نیاز به نگهداری در یخچال ندارد.شما باید نوشته های روی آمپول را بخوانید ، اگر روی آن نوشته در درجه حرارت کمتر از 25 درجه نگهداری شود ، نیاز به یخچال نداره . اگر نوشته در کمتر از 4 درجه نگهداری شود در یخچال باید نگهداشت ، و دراینصورت آمپولهایتان را باید دور بیندازید .

الهه ی آب [ 1401-10-01 ]
سلام من رفتم دارو رو از داروخانه گرفتم ولی بهم نگفتن که باید تو یخچال نگهش دارم کلا بیرون از یخچال بوده . البته دارو پودری هستش حالا چیکار کنم فاسده یا میشه استفادش کنم ؟ چون الآن فصل زمستان است اگر دمای اتاق بالا نباشد تا بیست و چهار ساعت بیرون باشد اشکالی ندارد .

مهوش [ 1401-05-20 ]
با سلام ، الآن آمپول هاش سی جی گیر نمیاد ، خیلی کمیاب شده . بجاش داروی دیگه ای نیست که فراوانتر باشه ؟ جواب : همانطور که در مطلب بالا توضیح داده ام ، آمپول اویترل 250 یکعدد زیر جلدی می توانید بجای دو تا هاش سی جی بزنید .

سمیرا [ 1401-03-07 ]
سلام وخسته نباشیدخدمت آقای دکترایزدی : واقعا از زحمات شما آقای دکترو همسرمحترمتون سپاس فراوان دارم . شما دکترخوب و نمونه و زحمت کشی هستید . بعد از13 سال طعم شادی رو به زندگی من و همسرم آوردید . واقعاازتون ممنونم .

سارا [ 1401-02-21 ]
سلام ، به لطف پروردگار و تلاشهای دکتر ایزدی و کادر درمانشون بعداز چند سال باردار شدم .سپاس فراوان دارم .

مهوش [ 1401-02-04 ]
با سلام و درود : خدا را شاکرم که با درمان شما به آرزوم رسیدم . الآن شش هفته باردارم . فروردین ماه امسال منزل ما مملو از شادی و سرور بوده . دست آقای دکتر درد نکنه .

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات ، انتقادات و سوالات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام ( مستعار یا واقعی ) :
تلفن ( اختیاری ) :
ایمیل ( اختیاری ) :
متن پیـام :