HMG - HCG
تحریک بیش از حد تخمدان - آب آوردن شکم
متخصص ناباروری مردان اصفهان -  علل ناباروری و آزمایشات - دکتر ایزدی
مراقبت بعد از بارداری با اسپرم اهدایی
مراقبتهای قبل از بارداری با اسپرم اهدایی
تقویت تخمدانها
تعیین جنسیت 36 31 36 32-031

HMG - HCG

آمپول HMG( اچ ام جی )

در بازار داروئی ایران به چندین اسم از چند شرکت داروئی به نامهای هومگان ، منوگان ، مترودین ، مریونال ، منوپور و .... وجود دارد که همه آنها مثل هم و حاوی 75 واحد FSH و 75 واحد LH می باشد . به این دارو هاش ام جی نیز گفته می شود .

بعضی آمپولها را در یخچال در دمای 4 درجه سانتی گراد باید نگهداری کرد ، در یخدان یخچال نباید گذاشته شود . و بعضی آمپولهایHMG نیاز به یخچال ندارد . هر آمپول حاوی یک پودر و یک اب مقطر است . اگر قرار است 2 آمپول با هم تزریق شود دو پودر را میتوان با یک آب مقطر مخلوط کرد و یکجا عضلانی تزریق کرد .
در زنان جوان ( کمتر 30 سال ) تعداد کمتری HMG تجویز می شود . در سنین بالاتر و افراد چاق تر تعدادی بیشتری آمپول نسخه میشود . معمولا بهمراه داروهای خوراکی ( کلومفین یا لترزول ) دیگر تجویز می شود .

عوارض دارو :
درد و حساسیت تخمدانها ، ورم و آب اوردن شکم ( سندروم هایپراستیمولیشن) ، سر درد و افزایش وزن .
عوارض موقت است و شما فکر نکنید که حتما دچار این عوارض می شوید ، بلکه عوارض در30-10 درصد افراد دیده می شود و اکثرا خفیف و موقت است . عوارض به هر شکلی ظاهر شود قابل درمان است .
در صورتیکه یک دوز دارو را فراموش کردید تزریق کنید ، به محض اینکه یادتان امد تزریق کنید ولی اگر به زمان مصرف دوز بعدی رسیدید و یادتان آمد که تزریق نکرده اید ، دوز قبلی را دیگر تزریق نکنید .
معمولا پس از مصرف این آمپولها با انجام سونوگرافی ، آمپول دیگری یه نام HCG تجویز می شود و 40-30 ساعت بعد IUI انجام می شود .

از صمیم قلب دعا می کنم که تمام زنان عالَم تا درد زایمان را تجربه نکرده اند ازاین دنیا نروند .

آمپول HCG ( اچ سی جی )

در بازار داروئی ایران به نامهای پر گنیل و کوریونیک گنادوتروپین وفولیگنان و پی دی پرگ و گنارکس و .... می باشد . به این دارو هاش سی جی هم گفته می شود .این دارو در یخچال باید نگهداری شود ، ولی نوع گنارکس آن بشکلی ساخته شده که نیاز به یخچال ندارد .
چون این آمپول شباهت شکلی با HMG دارد باید هنگام تزریق دقت کنید که عدد 5000 را روی آن ببنید ( در صورتیکه روی آمپولهای HMG عدد 75 واحد نوشته شده ) .
این آمپول موجب بلوغ کامل و آزاد شدن فولیکول از تخمدان می شود . معمولا 24 تا 48 ساعت بعد از تزریق آمپول HCG ، فولیکول آزاد می شود .
اغلب اوقات دو آمپول (10000 واحد ) تجویز می شود . ولی در خانمها جوان زیر 30 سال میتوان یک آمپول داد . ولی د ر افراد 40 سال به بالا بیش از دو امپول هم تجویز می شود .
نوع دیگری از دارو بنام اویترل ( Ovitrelle ) وجود دارد که 250 میلی می باشد و دقیقا همان عملکرد را دارد . این آمپول زیر جلدی باید تزریق شود .

عوارض HCG :
ورم - آب آوردن شکم ( سندرم هایپراستیمولیشن) سر درد - درد و حساسیت پستانها وتخمدانها - احساس بیقراری و تحریک پذیری .
چون در بازار داروئی آمپولهای 500 و 1500 واحد آن هم وجود دارد ، مواظب باشید داروخانه اشتباها آنها را بجای 5000 واحدی به شما ندهد .
این دو آمپول تحت پوشش بیمه ها می باشد .

تمام افراد ، چه ثروتمند چه فقیر ، به این نتیجه وآگاهی رسیده اند که صدای خندۀ بچه در منزل یک دنیا ارزش دارد .

آمپول سینال اف

آمپول سینال اف نوعی FSH است که عملکرد ان دقیقا شبیه هورمونFSH است . FSH و LH دو هورمون هستند که از هیپوفیز ترشح می شوند و با تاثیر روی تخمدانها موجب رشد بهتر وافزایش تعداد فولیکولها می شود و در نتیجه شانس بارداری را زیاد می کند .
این دارو در داروخانه ها به اسامی فولیتروپین آلفا و گونال اف و سینال اف وجود دارد که هر سه دقیقا مشابه همدیگرند .
دارو به شکل آمپول 75 واحدی ( یک پودر و یک آب مقطر ) وقلمهای 300 و 450 و 900 واحدی ( به شکل مایع ) وجود دارد . هرقلم 300 - 450 - 900 واحدی بترتیب معادل 4- 6 -12 آمپول 75 واحدی می باشد . دارو را در یخچال باید نگهداری کنید .
میزان دارو طوری تنظیم شده که هر 12 خط دارو از نوع قلمی معادل یک آمپول 75 واحدیست . یعنی اگر پزشکتان دستور تزریق روزی 24 خط دارو را داد مثل اینست که روزی دو آمپول سینال اف تزریق می کنید .
این دارو در سیکلهای درمانی و به همراه دیگر داورها مثل لتروزول داده می شود . بهمراه کلومیفن معمولا تجویز نمی گردد .
عوارض دارو
مصرف این دارو نیز مثل بقیۀ داروها ممکن است با بروز عوارض همراه گردد .
عوارض چندان نگران کننده نیست و در کمتر از 20% افراد دیده می شود و یا قطع دارو برطرف می شود و چنانچه با قطع دارو برطرف نشد قابل درمان است .
عوارضی که با قطع دارو از بین می رود عبارتست از : سردرد ، درد و حساسیت پستانها ، ورم پاها ، گیجی و منگی ، نفخ ، درد قفسه سینه .
عوارضی که ممکن است برای درمان آن به دخالت پزشک نیاز باشد ، آب اوردن شکم است که علائم آن تهوع و استفراغ و ورم شکم و دلدرد می باشد و اکثر اوقات با مصرف روزانه 4-6 لیوان دوغ با نمک و 4-6 عدد سفیده ی تخم مرغ بر طرف می شود . استثنائا اگر شکم زیاد آب آورده بود به بستری موقت و تزریق سرم و یا کشیدن آب درون شکم نیاز می باشد .
طرز نگهداری ومصرف دارو
دارو در یخجال باید نگهداری شود و هر موقع آنرا برای تزریق از یخچال خارج کردید ، حدود 10 دقیقه لااقل باید صبر کنید تا دمای آن مثل محیط شود و بعد تزریق کنید . هم زیر جلدی و هم عضلانی میتوان تزریق کرد . به تاریخ مصرف آن هم توجه داشته باشید .

مهر ورزیدن و درآغوش کشیدن بچه ، خوش آیندترین لذتی است که هر پدر و مادری می خواهد آنرا تجربه کند ، امیدوارم که بزودی آنرا تجربه کنید .
پایان


آدرس مطب : اصفهان ، خ شمس آبادی ، روبروی بیمارستان سینا ، اول کوچه 32
تلفن : 32363136 - 031

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات ، انتقادات و سوالات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام ( مستعار یا واقعی ) :
تلفن ( اختیاری ) :
ایمیل ( اختیاری ) :
متن پیـام :