درمان ناتوانی جنسی
IUI ( تلقيح اسپرم شسته شده داخل رحم ) آی یو آی
تعیین جنسیت 36 31 36 32-031
متخصص ناباروری مردان اصفهان -  علل ناباروری و آزمایشات - دکتر ایزدی
تقویت تخمدانها
مراقبت بعد از بارداری با اسپرم اهدایی
رحم اجاره ای

درمان ناتوانی جنسی

داشتن رابطه جنسی طبیعی یکی از مهمترین ارکان زندگی زناشوئی است که دو پیامد مثبت بدنبال دارد ، یکی افزایش لذت و محبت نسبت به همسر و دیگری حفظ بقا و تداوم نسل که از خواسته های غریزی تمام جانداران است .
داشتن توانائی جنسی مثل توانائی دیدن و شنیدن برای انسان ضروریست . بهمانگونه که افرادیکه دچار ضعف بینایی هستند از عینک استفاده می کنند یا گاها برای بهبود بینائیی عمل جراحی روی چشمشان انجام می شود ، برای ناتوانی جنسی نیز راهکارهای درمانی ( داروئی یا استفاده از وسائل کمکی مثل واکیوم ویا جراحی ) وجود دارد

مقاله مربط : متخصص ناباروری مردان

همانطور که نداشتن قدرت شنوائی با عث معضلات دیگری از قبیل عدم یادگیری در صحبت کردن می شود و به اصطلاح کر ولال می شوند . عدم توانائی جنسی نیز مشکلاتی ثانوی بدنبال دارد .اضطراب ، کاهش اعتماد به نفس و افسردگی از پیامدهای زودرس آنست و بچه دار نشدن و طلاق وبهم ریختگی شدید روح و روان وبدنبال آن ازدست دادن شغل از پیامدهای دیررسی است که گریبان این افراد را می گیرد .
بنابراین کسانیکه دچار ناتوانی جنسی هستند باید از همان دوران مجردی که پی به وجود بیماری خود بردند در صدد درمان باشند و این تصّور غلط را از ذهن خود پاک کنند که بعد از ازدواج خوب می شوم یا بعدا بدنبال درمان می روم .
والدین باید حواسشان به پسر بالغ خود باشد که چنانچه علائم بلوغ ، بموقع تظاهر پیدا نکرد ، یا پسرشان علاقه ای به جنس مخالف نداشت و از خواستگاری وتشکیل زندگی تنفر دارد با مشاورتربیتی و پزشک مشورت کنند تا عیب یابی شود و بموقع درمان شود نه اینکه دختری برایش پیدا کنیم وزوری زنش دهیم و بعد مشخص شود ناتوانی جنسی دارد . زیرا در این برهه ، اضطراب و افسردگی و سر خوردگی به ناتوانی جنسی اضافه شده و درمان مشکلتر می شود .

مکانیسم نعوظ و انزال طبیعی
در یک رابطه جنسی نرمال با افزایش ورود خون به آلت و عدم خروج آن ، نعوظ کافی برای دخول ایجاد می شود و پس از زمان مناسبی انزال صورت می گیرد . برای اینکار دستگاههای مختلف بدن با یکدیگر هماهنگ کار می کنند تا نزدیکی نرمالی انجام شود .
در بین این دستگاهها کار دستگاه گردش خون مهمتر از دستگاه عصبی و غدد داخلی است .
با تحریک جنسی میزان ورود خون سرخرگی به آلت زیاد می شود و همزمان دریچه های موجود در سیاهرگها بسته می شود که خون خارج نشود . بتدریج که خون بیشتری وارد اجسام غاری آلت شد مثل لاستیک ماشین که بر اثرفشار زیاد باد خیلی سفت می شود ، آلت نیز بر اثر تجمع خون زیاد ، سفت می شود .
پس از انزال دریچه های سیاهرگی باز می شوند و بتدریج خون تخلیه می شود و آلت سست می شود . یکی از علل ناتوانی جنسی اینست که این دریچه ها بخوبی نتوانند سیاهرگها را مسدود کنند . که در نتیجۀ آن خون درون آلت تجمع پیدا نمی کند که آلت سفت شود .

علل ناتوانی جنسی
1- اختلال هورمونی : اگر یکی از هورمونهای وابسته به قدرت جنسی کم یا زیاد شده باشد ( مادرزادی یا اکتسابی ) یا آن هورمون وجود نداشته باشد ناتوانی یا کاهش توانائی حنسی ایجاد می شود و پزشک حاذق متخصص با بررسی هورمونی باید عیب یابی دقیق کند و درمان مناسب هورمونی انجام دهد .
2-عدم خونرسانی کافی به آلت : هر عضوی از بدن برای انجام وظیفه به اکسیژن و مواد غذائی نیاز دارد . چنانچه به هر دلیل خون کافی به آلت نرسد ، آلت نیز در موقع مناسب ( هنگام نزدیکی ) نمی تواند پر خون شده و نعوظ کافی ایجاد کند یا نعوظ ایجاد می شود ولی دوام و استمرار آن کم است ، یعنی بجای اینکه 5-10 دقیقه کاملا سفت باقی ماند بعد از 1-2 دقیقه استحکامش را از دست می دهد . یکی از دلائل رایج خونرسانی ناکافی به آلت بالا بودن قند و چربی خون است که در این افراد بهمان شکل که کلسترول در رگهای قلب رسوب می کند و بدنبال تنگی سرخرگهای قلب درد قلبی و گاها سکته رخ می دهد ، در اینجا نیز با تنگ شدن سرخرگهای آلت ، مشکلات فوق ایجاد می شود .
واضح است که درمان این دسته از افراد همان درمانهائیست که برای مشکلات قلبی انها توصیه شده است ( کاهش وزن ، ورزش ، پائین آوردن چربیها با مصرف داروهای ضد چربی ورعایت رژیم غذائی کم کالری و کم چربی )

3- اختلال عصبی : اگر اعصاب محیطی ( رشته های عصبی موجود در لگن که از نخاع سرچشمه می گیرد ) یا اعصاب مرکزی ( نخاع یا مغز ) بدلیل یک بیماری ( مثل دیابت یا ام اس ) یا ضربه ( تصادف منجر به قطع اعصاب ، چاقو خوردگی ، قطع نخاع ) آسیب ببیند اختلال در توانائی جنسی ایجاد می شود که اکثرا بشکل ناتوانی کامل جنسی است و درمان آن خیلی سخت است .

4- اختلال روانی : بعضی بیماریهای روانی با مکانیسمهای پیچیده و نامعلوم، ناتوانی جنسی ایجاد می کنند . در اینجا نیز به علت اینکه داروهای مختلف هم میخورند که بعضی از آنها میل جنسی را کم می کند درمان مشکل می باشد .

5- مصرف بعضی داروها : تعدادی دارو ها که بعضی افراد از روی ناچاری دائما می خورند ( مثل بعضی داروهای فشار خون ، اسپیرونولاکتون و ... ) باعث ناتوانی جنسی یا کاهش توانائی جنسی می شود . در این قبیل موارد تعویض دارو اغلب کارساز می باشد .

اغلب اوقات علت ناتوانی جنسی یا کاهش توانائی جنسی ترکیبی از دو یا سه تا از علل فوق است . حتی اگر در شروع بیماری یک علت مسبب بوده است ، بعد مثلا بخاطر بهم خوردن آرامش فکری ، افسردگی هم پیدا می کند ، وخود افسردگی وضعیت را بدتر می کند . پزشک داروی ضد افسردگی تجویز می کند که بعضی از داروهای ضد افسردگی نیز با عث تشدید ناتوانی جنسی می شوند .
روش اسپرم اهدایی

افزایش دهنده ها و کاهنده های میل جنسی
بعضی غذاها باعث می شود که تستوسترون بیشتری در بدن تولید شود و میل جنسی بیشتر شود . گوشت ، زنجبیل ، پیاز ، خرما ، عسل ، خرنوب ، دنبلان ، زالزالک ، سیر ، مارچوبه ،صدف دریائی ، شکلاتهای تیره رنگ ، اسپرسو از آن جمله اند .
موارد خوراکی و غیر خوراکی هم وجود دارد که با عث کاهش تولید هورمونهای مردانه و کم شدن توانائی جنسی می شوند ، که عبارتند از : مصرف انواع دود ، مخدرها ، نوشابه های الکلی ، مصرف مکملهای ورزشی ، غذاهای چرب ، در معرض تماس بودن با تشعشعات و پارازیتها ، کار زیاد با کامپیوتر و موبایل ، سر وکار داشتن با فلزاتی مثل آرسنیک و جیوه و کادمیوم و سرب ، تماس با حشره کشها و سوء تغذیه .

درمان ناتوانی جنسی

اصلاح سبک زندگی :
داشتن رژیم غذائی مناسب ، کاهش وزن در صورتیکه اضافه وزن دارید ، اصلاح میزان قند و کلسترول خون ، دوری از کاهنده های میل جنسی ، مصرف افزایش دهنده های میل جنسی جزء این دسته است .

درمان هورمونی :
اگر اختلال هورمونی وجود دارد تحت نظر پزشک متخصص غدد یا ارولژیست درمان مناسب انجام می شود . تستوسترون رایجترین داروی این دسته است . از سیلدنافیل و تادالافیل هم استفاده می شود که 1-3 ساعت قبل از مقاربت مصرف می شود .
اگر این داروها جواب نداد احتمال نشد خون وریدی وجود دارد یعنی دریچه های موجود در سیاهرگها بخوبی بسته نمی شود ، در این حالات از واکیوم باید استفاده شود .
استفاده از واکیوم :
واکیوم وسیله ای استوانه ای شکل است که آلت را درون خود جای می دهد و دور تهِ ( بیخ ) آلت کیپ می شود وتوسط لوله ای که در نوک استوانه قرار دارد هوای دور آلت کشیده می شود طوری که خلا نسبی ( فشار منفی ) دور آلت ایجاد شده ، خون بیشتری وارد آلت می شود . جهت جلوگیری از خروج خون از آلت بند مناسبی دور بیخِ آلت بسته شده است .زمانی که آلت بر اثر پر خونی به اندازۀ کافی سفت شد واکیوم برداشته می شود و در حالیکه بندِ دورِ بیخ آلت سر جایش می باشد نزدیکی انجام می شود ، پس از اتمام نزدیکی بندِ دورِ آلت باز می شود تا خون تخلیه شود و آلت بخوابد .

داروهای تزریقی در آلت :
در مواردی که داروهای خوراکی آنچنان اثر مطلوبی ندارد می توان از تزریق فنتولامین + پاپاورین داخل اجسام غاری آلت استفاده کرد . این نوع درمان را بعلت اینکه تزریق همراه با درد است اغلب بیماران بعد از 1-2 بار که زدند حاضر نیستند ادامه دهند .

پروتزآلت :
چنانچه راههای درمانی فوق دلچسب نبود یا موثر واقع نشد ،از پروتز رژید ( سفت ، شبیه مداد پلاستیکی محکم ) یا سمی رژید (نیمه سخت ) که شبیه مداد پلاستیکی قابل انعطاف است استفاده می شود . پروتز با جراحی و زیر بیهوشی ، داخل اجسام غاری آلت تعبیه می گردد که آلت در واقع بطور مصنوعی سفت شده باشد .

پایان


آدرس مطب : اصفهان ، خ شمس آبادی ، روبروی بیمارستان سینا ، اول کوچه 32
تلفن : 32363136 - 031

روی هر یک از موضوعات زیر که بدان علاقه دارید کلیک کنید تا باز شود و مطالعه کنید
نظرات کاربران درباره این مطلب :

ندا [ 1401-09-28 ]
سلام اقای دکتر ایزدی فقط میشه گفت اول لطف خدا بود که شمارو پیدا کردم ، اونم از روی مقاله بینظیری که نوشته بودید . شوهرم با خواندن مطلب ناتوانی جنسی و احرای دستورات شما خیلی بهتر شد . اقای دکتر من هم اولین بارم بود که اومدم خدمتتون و امروز خدا رو هزاران بار شکر میکنم که تستم دو هفته بعداز اولین تزریق مثبت شد .

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات ، انتقادات و سوالات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام ( مستعار یا واقعی ) :
تلفن ( اختیاری ) :
ایمیل ( اختیاری ) :
متن پیـام :