مراقبتهای بعد از IUI
مراقبتهای قبل از بارداری با اسپرم اهدایی
تحریک بیش از حد تخمدان - آب آوردن شکم
مراقبت بعد از بارداری با اسپرم اهدایی
تقویت تخمدانها
تعیین جنسیت 36 31 36 32-031
متخصص ناباروری مردان اصفهان -  علل ناباروری و آزمایشات - دکتر ایزدی

مراقبتهای بعد از IUI

مراقبتهای بعد از IUI

رژیم غذائی مناسب : مصرف سبزیجات ، میوه جات و غذاهای تازه مفید است . از مصرف فست فود والکل و غذاهای نفّاخ و زعفران باید خوداری کرد . مصرف چای و قهوه هم باید محدود باشد .اگر چای می خورید کمرنگ وتازه دم وبه میزان کم باشد .

انجام ورزشهای سبک : پیاده روی و نرمشهای سبک و انجام کارهای منزل نه تنها مشکلی ندارد بلکه مفید هم هست .
انجام ورزشهایی از قبیل شنا ، بدمینتون ، پینگ پنگ مشکلی ایجاد نمی کند .
واضح است که از انجام ورزشهای سنگین و طناب زدن و بلند کردن اجسام سنگین باید خودداری شود .

حفظ کردن وزن مناسب : اگر به تغذیه خود بیش از اندازه برسید و استراحت کنید ، وزنتان بالا می رود و نتیجۀ عکس می گیرید .
میزان فعالیت و تغذیه طوری باید باشد که وزنتان اضافه نشود . همانطور که چاقی مضّر است لاغری بیش از حد هم میتواند مشکل ساز شود . چنانچه بیش از حّد لاغر هستید مجاز هستید که بیشتر از حد معقول غذا بخورید .

دوری از استرس و اضطراب : از رویدادهای تنش زا و تماس با افرادیکه احتمال ایجاد استرس را محتمل می دانید خودداری کنید .
در اینجا شوهر نیز وظیفه دارد که روابط را طوری تنظیم کند که استرس و اضطرابی به خانم وارد نیاید . خود همسر نیز بعد ازIUI و در دوران بارداری باید هوای خانمش را داشته باشد .

میزان استراحت چقدر باید باشد ؟ انجام کارهای منزل و کارهای اداری و دفتری کاملا بدون اشکال است . اگر درد یا لکه بینی دارید استراحت کنید .

تماس با موبایل و کامپیوتر: چنانچه کار ضروری دارید بمدت محدود می توانید از موبایل و کامپیوتر استفاده کنید ، ولی از تماسهای طولانی و غیر ضروری خوداری کنید .
چنانچه کارمندی هستید که ناچارید باکامپیوترکار کنید پس از مثبت شدن تست حاملگی از حداکثر مرخصی استحقاقی خود استفاده کنید ، قبل از مثبت شدن تست لازم نیست مرخصی گرفته شود .

مقاربت بعد از IUI: نزدیکی در ساعات اولیه ی بعد از IUI با اسپرم اهدایی ، شانس حامله شدن را گاهی اوقات زیادتر می کند . روزهای بعد نیز مقاربت اشکالی ندارد .

تماس با آلاینده ها : از تماس با مواد شیمیائی از قبیل حشره کشها ، صنایع رنگ و نقاشی و سر وکار داشتن با سرب و کامیوم و جیوه که مضّر است خودداری کنید .
سعی کنید تا جائیکه ممکن است به دور از دود اتومبیلها باشید . اطلاع داشته باشید که تنفس دود اتومبیلهای گازوئیل سوز ایران ، بسیار بدتر و مضّر تر از دود اتومبیلهای بنزینی است .

میزان احتمال بارداری : احتمال حاملگی بعد از IUI بستگی به چند عامل دارد واز 5 تا 25 در صد می باشد .
اگر سن شما کمتر از 30 سال است و هیچ مشکلی ندارید و اسپرمی قوی و سالم ، بموقع تلقیح شده باشد و دستورات پزشک را هم درست اجرا کرده باشید احتمال بارداری شما حدود 30 درصد است .
اگر سن شما بیش از 40 و کمتر از 45 سال باشد و بیماری واضحی از قبیل آندومتریوز ، چاقی مفرط و... هم ندارید ، احتمال موفقیت حدود 5% است ، وبنابرین باید آمادگی انجام چندین بار IUI را داشته باشید .یا شاید بهتر باشد بجای IVF ، IUI شوید .
.در سنین 30 تا 40 سال احتمال حاملگی 10 تا 20 درصد است . هر چه شرایط شما بهتر باشد و سن شما کمتر باشد میزان موفقیت به 20% نزدیکتر می شود .

مصرف داروهای بعد از IUI: داروها را طبق نظر پزشک مصرف کنید تا احتمال بارداری بیشتر شود . این داروها معمولا مقادیری مولتی ویتامین و پروژسترون و شاید مکملهای دیگر باشد .
اگر اختلال هورمونی مثل کم کاری تیروئید دارید دارو را دقیقا طبق دستور پزشک مصرف کنید چون اختلال در کار تیروئید بشدت میزان موفقیت باردار شدن را پائین می آورد .

علائم و عوارض جزئی بعد از IUI : دلدرد یا کمردرد قابل تحمل ، لکه بینی ، وجود ترشح آبکی یا ژله ای طبیعی می تواند قلمداد گردد . علت درد می تواند بخاطر مصرف دارو ( کلومیفن یا پروژسترون ) و احیانا تشکیل کیست تخمدان باشد . پیدایش چنین علائمی نباید با عث نگرانیتان شود .

علائم هشدار دهندۀ بعد از IUI : اگر یک یا چند تا از این علائم را پیدا کردید به آن اهمیت داده و با پزشکتان تماس بگیرید . تهوع شدید یا استفراغ ، سرگیجۀ شدید مداوم ، گرفتگی و درد شدید عضلانی ، دلدرد شدید ، ورم کردن شکم ، خونریزی واژینال قرمز رنگ در حد پریود .
این علائم می تواند نشانۀ حاملگی خارج از رحم یا آب آوردن شکم ( تحریک بیش از حد تخمدان ) باشد .

آزمایش حاملگی بعد از IUI :اگر دو روز پریودتان به تعویق افتاد ویا بیش از 15 روز از تلقیح گذشت و پریود نشدید بهتر است با آزمایش خون پی ببرید که باردار شده اید یا خیر .
برای انجام آزمایش لازم نیست به پزشک مراجعه کنید تا درخواست آزمایش نوشته شود ، بلکه می توانید مستقیما به آزمایشگاه مراجعه کنید و بگوئید ، می خواهم خون مرا از نظر حاملگی آزمایش کنید ، هزینۀ آنرا هم آزاد پرداخت می کنم .
آزمایش ادرار (با تست حاملگی که در داروخانه ها موجود است ) هم بارداری را نشان می دهد منتها چند روز دیرتر ، بعبارت دیگر لازم است 5-7 روز تاخیر در پریود داشته باشید تا تست ادرار ، بارداری را نشان بدهد .

احتمال سقط بعد از IUI :بارداری چه بصورت طبیعی باشد و چه بدنبال تلقیح ( IUI یا IVF) باشد ممکن است سقط شود .
اکثر موارد علت سقط را نمی توان مشخص کرد . اکثریت سقطها قبل از هفتۀ 12 بارداری رخ می دهد . شیوع سقط 20-40 درصد می باشد .
چنانچه حاملگی شما با سقط همراه شد کمی گریه کنید طوری نیست ولی داد و فغان راه نیندازید . فکر نکنید دنیا به آخر رسیده ، سه ماه بعد از سقط می توانید مراجعه کنید تا رایگان IUI با اسپرم اهدایی را تکرار کنم .

ما پزشکان نهایت تلاش خود را می کنیم که همۀ شما صاحب فرزندی سالم ، زیبا و با هوش شوید .


آدرس مطب : اصفهان ، خ شمس آبادی ، روبروی بیمارستان سینا ، اول کوچه 32
تلفن : 32363136 - 031

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات ، انتقادات و سوالات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام ( مستعار یا واقعی ) :
تلفن ( اختیاری ) :
ایمیل ( اختیاری ) :
متن پیـام :