مسائل شرعی اسپرم اهدائی
مراقبت بعد از بارداری با اسپرم اهدایی
تعیین جنسیت 36 31 36 32-031
تقویت تخمدانها
متخصص ناباروری مردان اصفهان -  علل ناباروری و آزمایشات - دکتر ایزدی
مراقبتهای قبل از بارداری با اسپرم اهدایی
تحریک بیش از حد تخمدان - آب آوردن شکم

مسائل شرعی اسپرم اهدائی

مسائل شرعی اسپرم اهدائی

تعدادی از مراجع محترم تقلید از جمله آیت الله خامنه ای - آیت الله یزدی- آیت الله مظاهری- آیت الله موسوی اردبیلی- آیت الله موسوی بجنوردی - آیت الله روحانی آیت الله بهجت و آیت الله طباطبائی قمی فتوا داده اند که تلقیح اسپرم فرد غریبه به داخل رحم زن به منظور بارداری اشکال شرعی ندارد، ولی بعضی از این مراجع شروطی هم برای آن قائل شده اند ، مثلا گفته اند که از لمس و نظر حرام اجتناب شود یا اینکه در مورد ارث و محرمّیت احتیاط باید مراعات شود . کپی حکم اسپرم اهدایی ( فتوا ) سه نفر از مراجع محترم را جهت رویت ارائه می کنم .

لمس حرام ، از نظر اکثر فقها به لمسی گفته می شود که بدون دستکش توسط پزشک غیر همجنس صورت گیرد .

نظر حرام ، هم از نظر اکثر مراجع به مشاهده ی نقاطی از بدن که برای درمان ، رویت آن عضو ضروری نباشد گفته می شود . مثلا در هنگام تلقیح نطفه چنانچه پزشک غیر همجنس شکم ، سینه ها یا ران بیمار را مشاهده کند کار حرامی انجام داده است.

طبق قوانین شرعی اسلام ونظریات تمام مراجع تقلید شیعه ، فرزندان از کسانی ارث می برند که با آنها نَسَب خونی داشته باشند . در ارث بردن فرزند از مادر جای بحث نیست چون تخمک از مادر است . ولی این بچه ها از پدر شرعی خود ارث نمی برند ، بلکه از اهداکنندۀ اسپرم باید ارث ببرند . حال چون اهداکنندۀ اسپرم طبق مصلحتهایی باید ناشناخته باقی ماند ، از هیچ پدری ارث نمی برند . بدلیل اینکه در حق چنین بچه هایی از نظر ارث بردن ظلم شده است ، پدر شرعی طفل وظیفه دارد که این ظلم ارثی را بنحوی معقول با رعایت مسائل شرعی جبران کند . بخشیدن مال ( صلح کردن ) در اینجا کاربرد پیدا می کند .

اقدامی که از نظر اکثر فقها باید رعایت شود این است که پدر شرعی طفل بهتر است در زمان حیات خود هر آنچه از اموال خود را که می خواهد به این فرزند ( حاصل از تلقیح اسپرم اهدائی ) برسد ، صلح کند . گذاشتن شرط در صلحِ مال نیز بلا مانع است . مثلا پدر شرعی کودک می تواند در صلح نامه شرط کند که مثلا ششدانگ اتومبیل + چهار دانگ منزل مسکونی خود را به فرزندم صلح کردم با این شرط که تا زمانیکه من زنده هستم خودم از آنها استفاده کنم .

در مورد محرمیت ، فرزند متولد شده چناچه دختر باشد چون ربیبه ی پدر فاقد اسپرم است به او محرم می باشد . به بیان دیگر اگر مردی با زنی ازدواج کند که دارای یک دختر بالغ و رشیده باشد به مناسبت ازدواج با این زن با دختر این زن هم محرم می شود .ولی آیا این دختر به عموی شرعی خود نیز محرم است ؟
فقها دو نوع نظریه در این مورد داده اند . عده ای گفته اند که تا زمانیکه این دختر تصور می کند که او عموی واقعیش است و عمو هم فکر می کند این دخترِ برادرش میباشد به هم محرم هستند ( همچنین در مورد پسر بچه و عمه ) ولی هر موقع یکی از این دو نفر پی به واقعیت بردند محرمیت از بین می رود . عده ای دیگر از علما راه حل شیر دادن به بچه یا صیغه خواندن بین دختر بچه و عمو یا بین پسر بچه و عمه را توصیه کرده اند.

تعدادی از مراجع محترم تقلید نیز تلقیح اسپرم اهدائی را جایز ندانسته اند ( آیت الله خمینی - آیت الله سیستانی - آیت الله بروجردی- آیت الله مکارم شیرازی - آیت الله شیرازی - آیت الله نوری همدانی ) . البته آقای مکارم وآقای سیستانی استفاده از اسپرم اهدائی به روش آی وی اف را جایز دانسته اند .زوجهائی که مرجع تقلیدشان مخالف تلقیح اسپرم اهدایی می باشد و تمایل دارند از این نوع درمان بهره مند شوند ، می توانند مطابق بند 19 از احکام تقلید که اول تمام رساله ها نوشته شده بعضی مسائل را از مرجع تقلید دیگری که از نظر علمی همتراز مرجع تقلید خودشان باشد ، تقلید کنند.

پدر شرعی فرزند باید توجه داشته باشد که تمام وظایف پدری ( مخارج طفل - محبت - نگهداری - تربیت ومواظبت ) از نظر شرعی به عهده اوست و اهدا کننده ی اسپرم هیچ وظیفه ای ندارد و چنانچه پدر در انجام وظایف پدر بودن در حق طفل کوتاهی کند از نظر شرعی و قانونی مسئول خواهد بود .
در اینجا تصویر حکم اسپرم اهدایی سه نفر از مراجع محترم را به نمایش می کذاریم .

داشتن فرزند باعث تحکیم بنیاد خانواده و آرامش زوجین می گردد .

پایان


آدرس مطب : اصفهان ، خ شمس آبادی ، روبروی بیمارستان سینا ، اول کوچه 32
تلفن : 32363136 - 031

روی هر یک از موضوعات زیر که بدان علاقه دارید کلیک کنید تا باز شود و مطالعه کنید
نظرات کاربران درباره این مطلب :

فرزانه [ 1402-06-31 ]
باسلام خدمت دکتر ایزدی عزیز، ممنون از زحماتی که برای استحکام زندگی خانواده ها یی که مشکل بچه دارشدن دارند میکشید . من برای بچه دوم اقدام کردم و خوشبختانه همون بار اول با یک بارتزریق درسن ۴۱ سالگی باردارشدم . انشاالله که مثل بچه اولم صحیح وسالم به دنیا بیاد . ازهمه کسانیکه این مشکلو دارند میخوام که وقتو از دست ندن و زود اقدام کنن . ما ۶ سال دربه در دنبال دکترها برای درمان بودیم وهیچ فایده ای نداشت ، تا شانسی از طریق اینترنت به اینجا رسیدم و خدارو شکر یه دختر خوشکل پیدا کردیم و دومی هم توی راهه .

تینا بیانی [ 1401-12-05 ]
سلام من ایرانی ساکن کانادا هستم و مطلقه ، میخواهم با اسپرم اهدایی مردی مسیحی باردارشوم . البته اطلاع دقیقی از مذهب صاحب اسپرم ندارم . آیا از نظر اسلام مانعی است و حکم آن چیست؟ با سلام ، از نظر شرعی نمیدانم که جوابتان را بدهم ، ولی از نظر اجتماعی و عاطفی این کار غلط است و موجب پشیمانیتان می شود . زیرا هر بچه ای به محبت و مواظبت پدر نیاز دارد و به دوستان و فامیل هم توضیح قابل قبولی در مورد نحوۀ باردار شدنتان باید بدهید .بچه هم که بزرگتر شد می پرسد پدر من کیه ، که جواب قابل قبولی برایش نداری .

الهه [ 1401-12-03 ]
ممنون بابت مطالب خوبتون

ستاره [ 1401-06-15 ]
با سلام خدمت جناب دکتر ایزدی و پرسنل گرامی: من با بار دوم صاحب بارداری موفق شدم و اول از خداوند و سپس از شما کمال سپاس گذاری را دارم خداوند به شما سلامتی و عمری با عزت بدهد ک شادی را نصیب دل ما کردید

سپهر [ 1400-07-11 ]
ممنون از دکتر

زینب [ 1400-06-02 ]
با سلام خدمت جناب آقای دکتر ایزدی و پرسنل گرامی مطب : من با اولین تزریق اسپرم اهدایی باردار شدم . از خداوند متعال برای شما و خانواده گرامیتان سلامتی و عمر طولانی آرزومندم . در پناه امام حسین ، خدا یار و یاورتان باشد که امثال ما را با بچه دار کردن خوشحال کنید .

مسیح [ 1400-04-19 ]
سلام خوبین اسپرم هم که تزریق میشه فریز شده هست یا نه

زهرا و علی [ 1399-11-06 ]
سلام و دعای خیر نثار وجودتان بخاطر اینکه آرزوی ۵ ساله مرا عملی کردید . آلان ۵ ماهه باردارم ، هر روز ختم زیارت عاشورا میخونم به نیابت شما و خانوادت . اجر کارتون با امام حسین ع . دکترایزدی الهی همیشه درپناه قرآن شاد باشی . الهی بقیه مراجعینتون هم مثل من دلشون شاد بشه .

زهرامختاری [ 1399-09-02 ]
سلام آقای دکتر من هم بلاخره به یاری خدا باردارشدن ممنون ومتشکراززحمتا شما الهی خداوند به شماخیروسلامتی بدهد. التماسدعا

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات ، انتقادات و سوالات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام ( مستعار یا واقعی ) :
تلفن ( اختیاری ) :
ایمیل ( اختیاری ) :
متن پیـام :