تولید اسپرم ازسلولهای بنیادی چقدر پیشرفت کرده؟
جنین اهدایی ( 36 31 36 32 )031  جنین اهدائی اصفهان
تقویت تخمدانها
اسپرم اهدایی ( 36 31 36 32-031 ) بارداری با اسپرم اهدایی
تعیین جنسیت 36 31 36 32-031
IUI ( تلقيح اسپرم شسته شده داخل رحم ) آی یو آی
مراقبتهای قبل از بارداری با اسپرم اهدایی

تولید اسپرم ازسلولهای بنیادی چقدر پیشرفت کرده؟

آیا از سلولهای بنیادی میتوان اسپرم تولید کرد ؟
پروژههای کنونی مرکز رویان تهران در سطح مولکولی و سلولی در حال انجام است و خبرهای آن هنوز رسانهای نشده است و به درد جامعه عمومی نمیخورد بلکه در حد کارهای بسیار پایه، مانند نقشه مولکولی و پی بردن به بعضی صفات پروتئینهاست که قابل طرح با مردم نیست، اگر چه در محافل علمی دنیا قابل بحث و ارائه است و میتوان ادعا کرد که ما هم در ایران به موازات کشورهای پیشرفته در حال پژوهش هستیم ..

تمام تلاش مرکز رویان این است که در نهایت، دستاوردها به این بینجامد که بتوانند اصل سلول را بشناسند و تمام نکات ناشناخته آن برای ما نمایان شود و از این شناسایی به وظایف هرکدام از پروتئینهایی که در سلولها وجود دارد پی ببرند و نقشی که آنها ایفا میکنند را بدانیم.
با شناسایی این پروتئینها و عملکرد آنها میتوانیم پیشآمدهایی که برای یک انسان قرار است رخ دهد را شناسایی کنیم. این پیشآمدها میتواند رخدادهای خوب در جهت تکامل بشر و افزایش سلامت باشد، و همچنین می تواند رخدادهایی باشد که ممکن است موجب بروز عوارضی برای انسان شود. به عبارت دیگر شناسایی استعدادهای مولکولی افراد در شکل گیری سلامت آینده آنها، یعنی اینکه آنها درآینده بیمار میشوند یا خیر نقش دارد .
بعبارت دیگر نقشه ی پروتئینی سلول افرادی که مبتلا به یک بیماری خاص هستند را ترسیم و آن را با افراد سالم مقایسه میکنند تا تفاوتهای آنها را متوجه شوند. ممکن است که این فردِ بیمار تنها در یک مولکول با فرد سالم تفاوت داشته باشد و این تفاوت مولکولی باعث شود که شخص، مبتلا به بیماری صعبالعلاج شود و فرد فاقد این مولکولِ غیرعادی هرگز مبتلا به آن بیماری خاص نشود . به بیان دیگرعلم سلولهای بنیادی به این سمت میرود که بتواند این عوامل را شناسایی کند تا از بروز بیماری در سالهای آینده پیشگیری شود .

بحث تولید اسپرم از سلولهای بنیادی به کجا انجامید؟
ثابت شده که سلولهای بنیادی قابلیت تبدیل به هر سلولی را دارد، از جمله اینکه موفق به تولید پیش سازهای اسپرم از سلولهای بنیادی شده اند . توضیح داده می شود که اسپرم تکامل یافته پیش سازهایی دارد که سلول پیش ساز اولیه 12مرحله ی پلکانی تکاملی را باید طی کند تا به سلول بالغ جنسی ( اسپرماتوزوئید ) تبدیل شود ؛ اکنون توانسته اند که این پیش سازها را تا چند مرحله از12مرحله تولید کنند، ولی هنوز هیچ مرکز علمی در دنیا نتوانسته یک اسپرماتوزوئید کامل تولید کند . چه زمانی قادر به اینکار می شوند کاملاّ مشخص نیست ، تصور می شود بیش از 10سال و کمتر از 100 سال بطول انجامد تا بتوانند اسپرماتوزوئید ( سلول بالغ جنسی مرد ) از سلولهای بنیادی تولید کنند . بنابراین در این دوره ی زمانی ...

مردان عقیم فاقد اسپرم امیدوار نباشند که به زودی از این روش بتوانند بهره برده و پدر شوند وناچارأ از اسپرم اهدائی باید استفاده کنند .
پایان ( بهمن ماه 1398 )

این قسمت در سال 1401 اضافه شد .
از سال 1398 در مرکز پزشکی آستانه کشور قزاقستان مطالعه ای را شروع کرده اند ، به اینصورت که در صدد هستند سلولهای بنیادی پیش ساز اسپرم را به داخل بافت بیضۀ افراد آزوسپرم تزریق کنند تا ببینند آیا اسپرم سازی بیضۀ آنها تحریک می شود که اسپرم سالم تولید کند یا خیر . حدود یکسال است که مرکز ناباروری یزد و بوشهر نیز با آنها همکاری می کنند . هنوز( تیر ماه 1401 ) نتایج مطالعۀ آنها گزارش نشده است .


آدرس مطب : اصفهان ، خ شمس آبادی ، روبروی بیمارستان سینا ، اول کوچه 32
تلفن : 32363136 - 031

درباره این موضوع مطالب بیشتری بخوانید
نظرات کاربران درباره این مطلب :

آزاده کریمی [ 1401-04-15 ]
تولید اسپرم ازسلولهای بنیادی چقدر پیشرفت کرده؟ سلام سن گیرنده اسپرم سقفی دارد یا باهرسن میتونیم دریافت داشته باشیم . جواب : بهترین سن دریافت اسپرم و حامله شدن 25 تا35 سالگی است . ولی تا 40 تا 42 سالگی هم میتوان انجام داد .

الهه [ 1400-10-25 ]
آقای دکترازتون تشکرمیکنم که من وهمسرم رو به آرزومون رسوندین . بار اول ای یو ای باردارشدم . دکتر بسیارعالی هستین که چراغ خونه خیلیا رو روشن کردید. خداشما رو سالم نگه داره تا بتونید تعداد بیشتری مثل ما را به آرزوشون برسونید .

مریم [ 1400-10-02 ]
سلام وقت بخیر ، من با اولین تزریق باردار شدم . خیلی ممنونم از زحماتتون ، واقعا خیلی خوشحالیم که ما را به آرزمون رسوندید .

آوا [ 1400-09-04 ]
باعرض سلام وتشکرفراوان ازآقای دکترایزدی وپرسنل محترمشون ازاینکه بعداز10سال دل ماروبه یاری خداوندشادکردیدازشماممنون ومتشکرم خدایک دردنیاصددرآخرت عوض این کارخیرتون روبده

احمد تهران [ 1400-08-07 ]
چطور که تو کشوری مثل هند ، دارند با سلول حیوانات مرده شبیه سازی میکنند ولی تو ایران نمیشه . ایا اخبار در این مورد جعلیه یا محرمانست ؟ مردم ایران باید وقتی اطلاع پیدا کنند که کشورهای دیگه یه لشگر ادم شبیه سازی کردند ؟ جواب : با درود ، شبیه سازی حیوانات در خیلی کشورها انجام شده ، ولی شبیه سازی انسان یا اسپرم انسان در هیچ کشوری تا کنون انجام نشده است .

مریم [ 1400-07-29 ]
رحم نیازمندم فوری سالم باشه.زایمان داشته باشه ۰۹۳۸۸۰۴۰۲۱۷

اکرم [ 1400-07-11 ]
باسلام ، تشکر میکنم از شما اقای دکتر ایزدی وهمسر محترمتون وپرنسل مهربانتون ،که شادی وخوشحالی رو به زندگی مابرگردوندید ، وباعث شدید در اوج ناامیدی برای بچه دار شدن ، امید و شادی را به دل ما برگردونید ، سپاسگزارم از زحمات بی کران شما . . .

سام [ 1400-05-24 ]
سلام خدمت اقای دکتر ، خداشما رو حفظ کنه ، من با اولین تزریق به ارزوی مادر شدن بعد از 5 سال رسیدم . خدا دلتونو شادكنه . باتشكر از پرسنل مهربان مطب .

بهادر [ 1399-11-14 ]
با سلام ، حقیقتش را بگم من هم مثل کاربر قبلی خیلی باورم نمیشد که نشود از سلول بنیادی استفاده کرد . تا اینکه منم از یک دکتر وارد ژنتیک پرسیدم و او هم جوابی شبیه شما داد . حالا از روی ناچاری میخوام بیام که برای زنم اسپرم اهدائی بزنی . موفق و سرافراز باشید .

رضا عقیلی [ 1398-12-18 ]
سلام عرض میکنم ، خدا انشااله خیرتون بده که اطلاعات من را بالا بردی ، من اسپرم ندارم و توی بیوپسی بیضه هم جواب آمده که بیضه شما اسپرم سازی ندارد . دکترم گفته که بعدها میشه از سلولهای بنیادی شما اسپرم درست کرد . من ۳ الی۴ ساله صبر کردم که از سلولهای خودم اسپرم درست کنند ، از این نوشته ی شما عکس گرفتم و به دو تا دکتر متخصص نشان دادم هر دو یشان گفتند درسته و من نباید به امید این وقت بیشترتلف کنم و این علم به درد بچه های ما می خورد . خوشحال شدم که آگاه شدم .دستتون درد نکنه . میام پیش خودت .

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات ، انتقادات و سوالات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام ( مستعار یا واقعی ) :
تلفن ( اختیاری ) :
ایمیل ( اختیاری ) :
متن پیـام :