تقویت تخمدانها
تقویت تخمدانها
متخصص ناباروری مردان اصفهان -  علل ناباروری و آزمایشات - دکتر ایزدی
مراقبتهای قبل از بارداری با اسپرم اهدایی
مراقبت بعد از بارداری با اسپرم اهدایی
تحریک بیش از حد تخمدان - آب آوردن شکم
تعیین جنسیت 36 31 36 32-031

تقویت تخمدانها

تقویت تخمدانها برای بارداری

تخمک گذاری تخمدانها به عوامل مختلفی بستگی دارد که عبارتند از :
سن : هر چه بیشتر شود کیفیت و کمیت تخمک گذاری کاهش می یابد . اگر سبک زندگی هم بد بود کاهش تخمک گذاری ، سرعت بیشتری پیدا می کند و برعکس اگر سبک زندگی مثبت وخوبی داشتید با افزایش سن ، کاهش تخمک گذاری سرعتش کند می شود .
وضعیت بدنی : داشتن اضافه وزن بد است و هر چه وزن بیشتر باشد ( شاخص تودۀ بدنی بالاتر باشد ) تاثیر منفی آن بیشتر است . لاغری بیش از حد نیز تاثیر نامطلوب دارد .
عوامل محیطی : شاد زیستن تاثیر مثبت دارد ، و زندگی پر از دغدغه و استرس با بهم زدن تعادل هورمونی تخمدانها ، تاثیر مخرب و منفی دارد .
عادات غذایی : مثلا کسیکه عادت دارد هر روز قهوه یا چای زیاد و پررنگ ، نوشابه ، ساندویچ ، پیتزا ، مشروبات الکلی ، سویا ، دخانیات و یا سرخ کردنیها مصرف کند ویا عادت دارد تا خیلی تشنه اش نشود آب نخورد واکثر اوقات بدنش کم آبی نسبی دارد . همۀ اینها جزء عادات غذایی مضّر برای تخمک گذاری و بارداری است .
برعکس موارد بالا ، بعضی افراد عادات غذایی ثمربخش و مفید برای تخمک گذاری دارند که عبارتند از : استفاده از ادویه جات مفید در غذا ( زردچوبه - فلفل - دارچین - زنجبیل ) مصرف آب بیشتر( قبل از اینکه تشنه شان شود آب می خورند ) ، مصرف سبزیجات و میوه جات بیشتر خصوصا سبزی های با برگ پهن مثل اسفناج و کلم بروکلی و کلم پیچ ، مصرف بیشتر حبوبات وانواع توت . نوشیدن چای زنجبیل و چای قرمز هم جزء عادات غذایی مفید برای تخمک گذاریست .
وجود یا عدم وجود هورمونها در بعضی غذاها تاثیر مثبت یا منفی می تواند داشته باشد .
میزان تحرک افراد : تنبلی و گوشه نشینی تاثیر منفی دارد ، در مقابل تحرک زیاد و پر جنب و جوش بودن و اهل ورزش بودن تاثیر مفید دارد .

برای اینکه چگونگی سبک زندگی یا نوع رژیم غذائی روی تخمک گذاری اثر بگذارد باید حداقل سه ماه از آن عادت بگذرد .

برای تقویت تخمدانها و افزایش احتمال بارداری چکار بکنیم ؟ چکار نکنیم ؟ چه بخوریم ؟ چه نخوریم ؟

ورزش منظم و پیاده روی مفید است . ورزشهایی نظیر پیاده روی تند یا نیمه تند ، شنا ، بدمینتون ، پینگ پنگ ، مدیتیشن و یوگا و دوچرخه سواری از ورزشهای مناسبی است که موجب افزایش جریان خون لگن و تخمدانها می شود .
ورزش بهتر است دسته جمعی و مفرّح باشد تا بهتر موجب رفع استرس شود .انجام این ورزشها باعث ایجاد روحیه ی شاد و افزایش اعتماد به نفس و موجب آمادگی بیشتر برای حاملگی می شود .
چنانچه استثنا وضعیت روحی روانی شما آنقدر بهم ریخته بود که با انجام این تمرینات کاملا از بین نرفت ، در کنار این کارها به روانپزشک هم مراجعه کنید تا با مصرف داروی آرامبخش و انجام این کارها کاملا نرمال شوید .
کاهش وزن برای افراد با اضافه وزن خیلی اهمیت دارد . مصرف زنجبیل ، چای سبز ، لیمو ترش و سرکه ی سیب برای افراد با اضافه وزن مفید است . حذف یک وعدۀ غذائی برای کاهش وزن معمولا نتیجۀ عکس می دهد ، بخاطر اینکه مرکز اشتها بیشتر تحریک می شود. برای موفقیت در کاستن اضافه وزن ممکن است لازم باشد تحت نظر پزشک تغذیه قرار گیرید .
مصرف قرص ویتامین C وE و D3 ، وامگا3 ، سلنیوم ، منیزیوم ، روی ، کوآنزیم کیوتن و اینوزیتول ( اینوفولیک ، فمی بست یا IP6) هم مفید است .
غذاهای حاوی روی عبارتست از : لوبیا سفید ، عدس ، زرده تخم مرغ ، تخم کدو ، بادام زمینی ، جوانه گندم و جودوسر . زینک پلاس مولتی ویتامینی است که مقدار زیادی روی ( زینک ) دارد .
غذاهای حاوی منیزیوم عبارتست از: شکلات تلخ ، آواکادو ، ماهی سالمون و اسفناج و انواع کلم .
قرص روی و منیزیوم بصورت جداگنه یا ترکیبی در داروخانه ها موجود است . مثلا قرص سوپراکل و استئوکیر هر کدام حاوی کلسیم ، روی ، منیزیوم و ویتامین D3 می باشد .
ویتامین E در روغنهای گیاهی ، جوانه گندم ، ماهی و آجیل وجود دارد .
ویتامین C در مرکبات و سبزیجات وجود دارد .ویتامین C و ویتامین E وسلنیوم اثرات مفید یکدیگر را تقویت می کنند .
سلنیوم در سیر،مخمر آبجو ، سبوس گندم ، کنجد ، تخم آفتابگردان ، رازیانه وبومادران وجود دارد . قرص سلن پلاس حاوی مقدار قابل توجهی سلنیوم است . قرص سلنیوم خالص نیزدر داروخانه ها وجود دارد .
از پرخوری و تنبلی ( نشستن و خوابیدن زیاد ) پرهیز کنید .
قرص کیوتن برای تخمک گذاری
این دارو بنامهای کوکیوتن ، کوآنزیم کیوتن 30 میلیگرم و 100 میلی گرم ، و رد کیوتن ( کیوتن قرمز ) در بازار داروئی ایران وجود دارد و همۀ آنها شبیه هم است و مصرف آنها با عث افزایش کیفیت تخمک گذاری می شود . روزانه 1-2 قرص همراه غذا باید میل شود و خوردن ان در 15 روز اول سیکل ماهانه موثرتر است .

از صمیم قلب دعا می کنم که همۀ زنان عالَم تا درد زایمان را تجربه نکرده اند ، از دنیا نروند .

تقویت تخمدانهای ضعیف

مصرف سبزیجات و میوه جات ( ترجیحا ارگانیک ) ، کاهو ، اسفناج ، کدو تنبل ، زغال اخته ، گوجه فرنگی ، جوانۀ گندم ، ژل رویال ، گوشت و تخم مرغ بومی ، آنتی اکسیدان ، فولیک اسید ، پروتئینهای گیاهی ( حبوبات و آجیل بجای گوشت ) عدس و لوبیا سبز ، به ، چغندر ،روغن زیتون ، رازیانه ، کنجد ، گردو ، بادام زمینی ، کلم بروکلی ، آواکادو ، انواع توت ( بخاطر داشتن ویتامین سی و فولات ) شنبلیله ، چای قرمز و زردچوبه مفید است .
تعدادی از کارخانجات داروئی گیاهی ، زردچوبه را بشکل کپسول در جعبه های 30 تائی به اسم کورکومین و کورکمپلکس تهیه کرده اند . شنبلیله را نیز با اسم کپسول موتا ( Moota ) تهیه کرده اند و در داروخانه ها موجود است .
زنجبیل و دارچین بخاطر مبارزه با مقاومت نسبت به انسولین ، باعث تولید تخمکهای بیشتر می شود .

خوراکیهای مضّر : مصرف نوشابه ، چای زیاد ، دسرهای شیرین ، کلوچه ، نان سفید ، سیب زمینی سرخ کرده ، آب میوه های آماده ، غذای تند وکافئین دار، روغن جامد و سرخ کردنیها ، قهوه ، سویا و الکل مضّر است .
دو دسته غذاهای مفید و مضر بالا را روی کاغذی نوشته و در آشپزخانه نصب کنید تا جلوی چشمتان باشد و فراموش نشود .

دستورات و توصیه های بالا بیش از 60% در تقویت تخمدانها و بارداری نقش مثبت دارد وبیشتر برای افرادی است که مشکل خاصی در تخمدانهایشان ندارند . اگر دچار تخمدان پلی کیستیک هستید ، علاوه بر اجرای دستورات بالا توصیه ها و درمانهای خاص این بیماری را تحت نظر پزشک نیز باید انجام دهید که به اختصار به آن می پردازیم .

سندرم تخمدان پلی کیستیک ( PCO )

سندرم تخمدان پلی کیستیک شایعترین بیماری عملکرد تخمدان است ، که در آن پریود نامنظّم و غیرقابل پیش بینی می شود . علت بیماری شناخته شده نیست . در این بیماری بدن نسبت به انسولین جواب نمی دهد و قند خون و بدنبال آن چربی ( کلسترول ) بالا می رود . اکثرا با اضافه وزن و گاهی با ایجاد مشکلات قلبی عروقی همراه می شود .
سندرم تخمدان پلی کیستیک مثل دیابت یک بیماری ارثی فامیلی است . یعنی درست نیست که فکر کنیم اگر کسی ژن آنرا دارد حتما مبتلا می شود ، بلکه مثل دیابت باید عوامل مستعد ( پرخوری و تنبلی ) هم اضافه شود تا فرد به این بیماری مبتلا شود .

علائم تخمدان پلی کیستیک
نامنظم شدن پریود ( اغلب بصورت طولانی شدن سیکل ماهانه است )
رشد موهای زائد در صورت ، سینه ، شکم که گاهی همراه با ریزش موی سر است .
پیدایش آکنه ( جوش )
پیدایش خصوصیات مردانگی ( بم شدن صدا و پیدایش مو در صورت )
افزایش وزن
ناباروری
اضطراب و افسردگی
یافته های پزشکی عبارتند از : بزرگی سایز تخمدانها و وجود کیستهای ریز فراوان در سونوگرافی ، بالارفتن قند وتستوسترون و کلسترول در آزمایش خون و ایجاد مقاوت به انسولین
برای تشخیص بیماری لازم نیست که شخص تمام علائم و یافته های بالا را داشته باشد بلکه وجود حدود نصف علائم و یافته های فوق برای تشخیص کافیست .
توجه داشته باشید که تخمدان پلی کیستیک با کیست تخمدان و کیست آندومتریوما و کیست درموئید و کیست هموراژیک ( خونریزی دهنده ) تفاوت دارد . اینها چهار بیماری متفاوت با مشخصات جداگانه هستند که تنها وجه اشتراک آنها با این بیماری وجود کلمۀ کیست می باشد که در هر پنج بیماری وجود دارد .

درمان قطعی تخمدان پلی کیستیک :

درمان قطعی سندرم تخمدان پلی کیستیک مفهوم ندارد .
مهمترین اصل در درمان ، رعایت رژیم غذائی است که همراه با ورزش منظّم و پیاده روی باید باشد . با این روش اضافه وزنتان باید اصلاح شود . معمولا اگر وزنتان 5-8 کیلو کم شود ، پریود مرتب می شود و بارداری رخ می دهد .
رژیم غذائی باید حاوی کربوهیدرات ( مواد قندی ) مختصر باشد و بجای آن از غلات و فیبرها ( سبزجات ) استفاده شود .

ورزش و رژیم غذائی باید هردو توام باشد و کسانیکه به یکی از این دو عمل کنند سود بسیار کمتری می برند .
در بین داروها متفورمین شاخصترین داروست که میزان و نحوۀ مصرف آن توسط پزشک تعیین می گردد . رایجترین شکل مصرف آن 2-3 قرص همراه غذا می باشد . مصرف متفورمین برای سه دسته ازبیماران واجبتر است ،1- وجود دیابت در فامیل 2- مقاومت به انسولین 3- بیماران قدبلند
مصرف قرص جلوگیری برای تنظیم پریود نیز از داروهای رایج مصرفی برای سندرم تخمدان پلی کیستیک است که اکثر اوقات باعث از بین رفتن صفات مردانه ( موی صورت و... ) می شود . اصلاح کمبود ویتامین D3 هم در درمان تخمدان پلی کیستیک نقش دارد .

آیا تخمدان پلی کیستیک خطرناک است ؟

در جواب باید بگویم که بیماری خطر جانی ندارد ولی در صورت بیخیالی و عدم درمان خطر نازائی دارد . بیماری شباهت زیادی به بیماری دیابت دارد ، اگر دستورات پزشکتان را خوب اجرا کنید ، هم به زندگی عادی ادامه می دهید و هم بچه دار می شوید .

تمام افراد ، چه ثروتمند چه فقیر ، به این نتیجه رسیده اند که ، صدای خندۀ بچه یک دنیا می ارزد

تقویت تخمدانها در طب سنتی
داروهای گیاهی موثر در کمک به درمان تخمدان پلی کیستیک عبارتند از : گزنه ، شیرین بیان ، زاج ، نخل ارّه ای ، روغن کتان ، زنجبیل ، زرد چوبه ، تمشک قرمز و گیاه پنجه انگشتی .
سه کارخانه داروئی گیاهی ، گیاه پنجه انگشتی را بشکل کپسول خوراکی درست کرده اند و در داروخانه ها به اسامی آگنوگل ، ویتاگنوس و فمودین موجود می باشد که هر سه مشابه یکدیگر است .
بعضی زردچوبه های موجود در بازار ایران تقلبی است ، نان خشکه را پودر کرده اند و با یک مادۀ شیمیائی زرد رنگ مخلوط کرده اند و به اسم زرد چوبه وارد بازار کرده اند . جهت اطمینان باید چوب زردچوبه را عطار جلوی خودتان پودر کند و تحویلتان دهد . یا کپسول زردچوبه را (بنام کپسول کورکومین ) از داروخانه بخرید .
بیماران محترم توجّه داشته باشید که چنانچه ضعف عملکرد تخمدان دارید ، انتظار نداشته باشید که با اجرای دستورات طب سنتی بهبود واضح یا قطعی پیدا کنید ، اجرای دستورات فوق فقط نقش کمکی دارد ، تحت نظربهترین متخصص زنان درمان اصلی راباید انجام دهید .

سوالات رایج:
آیا عمل جراحی روی سندرم تخمدان پلی کیستیک اثر دارد ؟ جواب : کوتر کردن کیستهای تخمدان با جراحی آنها را از بین می برد وموجب کاهش سطح هورمون مردانۀ تستوسترون وکاهش علائم بیماری و افزایش احتمال بارداری می شود .
آیا کسی که به سندرم تخمدان پلی کیستیک مبتلا شد نازا می شود ؟ جواب : تا زمانی که درمان نشده است بچه دار نمی شود .
آیا کسی که سندرم تخمدان پلی کیستیک دارد همیشه باید دارو مصرف کند ؟ جواب : خیر

پایان


آدرس مطب : اصفهان ، خ شمس آبادی ، روبروی بیمارستان سینا ، اول کوچه 32
تلفن : 32363136 - 031

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات ، انتقادات و سوالات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام ( مستعار یا واقعی ) :
تلفن ( اختیاری ) :
ایمیل ( اختیاری ) :
متن پیـام :