متخصص ناباروری مردان اصفهان -  علل ناباروری و آزمایشات - دکتر ایزدی
مراقبت بعد از بارداری با اسپرم اهدایی
متخصص ناباروری مردان اصفهان -  علل ناباروری و آزمایشات - دکتر ایزدی
تقویت تخمدانها
تعیین جنسیت 36 31 36 32-031
تحریک بیش از حد تخمدان - آب آوردن شکم
مراقبتهای قبل از بارداری با اسپرم اهدایی

متخصص ناباروری مردان اصفهان - علل ناباروری و آزمایشات - دکتر ایزدی

متخصص ناباروری مردان | ( ناباروری چیست ) : چنانچه مردی همسرش سالم باشد و در عرض یکسال با هفته ای دو بار مقاربت ، حامله نشود و در آزمایش اسپرموگرام هم تعداد اسپرمهای فعال و نرمالش کمتر از 5-10 میلیون باشد نابارور تلقی میگردد .
15-20 % زوجها ناباروری دارند که کمتر از نصف اینها ( 40% ) مربوط به مرد میباشد .
پیش از اشاره به علل ناباروری مردان ، بهتر است که اول شرایط ده گانۀ لازم برای باروری طبیعی را گوشزد کنیم .
1- بیضه ها باید اسپرم نرمال و سالم تولید کند .
2- دستگاه تناسلی مرد بتواند اسپرمها را از بیضه به سمت مجرای ادرارمنتقل کند .
3- ترشحات غدد وزیکول سمینال و پروستات مرد نقش نگهدارنده و مغذّی برای اسپرمها داشته باشند .
4- تعداد کافی اسپرم سالم در زمان مناسب ( مقارن با تخمک گذاری زن ) به دهانۀ رحم برسد .
5- ترشحات دهانۀ رحم هم نقش مغذی اسپرم داشته باشد و هم اسپرمها را بسمت داخل رحم هدایت کند .
6- رحم بتواند اسپرمها را بداخل لوله های رحمی براند .
7- تخمدانها تخمک نرمال و سالمی تولید و آزاد کنند .
8- شیپورهای لوله های رحمی ( انتهای لوله ها ) بتوانند تخمک را بدرون خود کشیده و بسمت داخل لوله ی رحمی هدایت کند .
9- لوله های رحمی نرمال باشد ومانع تشکیل جنین نشود ، موجب تسهیل حرکت جنین بسوی داخل رحم شود .
10- آندومتر ( لایه مخاطی داخل رحم ) ضخیم باشد وبا آمادگی کامل جنین را جذب کند .

روش اسپرم اهدایی

علل ناباروری مردان : اول علل واضح و قطعی ناباروری را بیان میکنیم که هریک به تنهایی میتواند موجب ناباروری شود و درمان آنها بسیار سخت و اغلب اوقات غیرممکن است و ناچار می شوند که از اسپرم اهدایی استفاده کنند عبارتست از :
1- اختلا ل در هورمونهای هیپوفیز: هیپوفیز غده ایست که در وسط مغز قرار گرفته و با هورمونهای مختلفی که ترشح می کند بنوعی روی عملکرد غدد دیگر مثل تیروئید و بیضه و تخمدان و غدد فوق کلیه نظارت می کند . در مورد بیضه با ترشح دو هورمون موجب تنظیم رشد بیضه و اسپرم سازی می شود .حال اگر FSH مترشحه از هیپوفیز کم باشد عملکرد بیضه مختل می شود .
2- آتروفی ( کوچک بودن بیش از حد ) بیضه ها : اندازۀ نرمال بیضه در حدود یک تخم مرغ است . اگر اندازه اش از بادام کوچکتر باشد امیدی به اسپرم سازی وجود ندارد . آتروفی می تواند مادرزادی باشد ویا اکتسابی ( بدنبال عفونت یا ضربه یا جراحی ) باشد .
3- بیضه های نزول نکرده : بیضه ها در دوران جنینی داخل شکم است و با تکامل جنین ، نزول کرده به محل طبیعی اش می آید . حال اگر بهر دلیل هر دوی بیضه ها نزول نکند و در شکم بماند خاصیت اسپرم سازیش از بین میرود و چون قابل درمان نیست از اسپرم اهدایی باید استفاده شود .
4- انسداد مجاری منی بر ( واز دفران ) : که دلیل آن عفونت ( سل بیضه ) ، جراحی ( وازکتومی ) یا انسداد مادرزادی میتواند باشد .
5- عفونت شدید دو طرفه بیضه : مثلا اگر کسی پس از بلوغ اوریون بگیرد حدود 30% امکان دارد علاوه بر غدد بزاقی ، بیضه ها نیز در گیر شود . در این حالت ابتدا هر دو بیضه متورم و دردناک میشود و سپس در عرض یکماه بتدریج کوچکتر از بادام می شود و خاصیت اسپرم سازیش از بین میرود . عفونت حاد میکروبی بیضه نوع دیگری از عفونت می باشد که ممکن است موجب ناباروری شود .
6- اختلالات کروموزومی : تعداد کروموزوهای مردان 46 عدد است . اگر یکی بیشتر یا کمتر باشد ، یا گاهی تکه ای از یک کروموزوم کم شود ، ناباروری باضافه مشکلات دیگر ایجاد میشود . مثلا اگر مردی یک کروموزوم اضافه تر داشته باشد ( 47XXY ) که به آن سندرم کلاین فلتر گفته می شود یا یک کروموزوم کمتر داشته باشد ( 45XO ) که به آن سندرم ترنر می گویند ، در هر دو حالت ناباروری پیدا می کند .
7- رادیوتراپی لگن برای کانسر روده یا عضوی دیگر در پائین شکم معمولا باعث از بین بردن اسپرم سازی بیضه می شود .
8- شیمی درمانی برای هر نوع کانسری نیز موجب از بین رفتن اسپرم سازی می شود .

انتظار نداشته باشید جادۀ زندگی همیشه صاف و هموار باشد وگرنه خوابمان می برد ، خیلی عاقلانه با راهنمایی افراد خبره از دست اندازها عبور کنید وبه راه خود ادامه دهید .
 ناباروری مردان اصفهان

تصویر مرد نابارور قبل از درمان

بیشتر بدانید : مقاله ای تحت عنوان تلقیح اسپرم اهدایی

دوم علل ناباروری مردان که نسبی می باشد: این دسته از علل مثل علل قطعی فوق ، با عث ناباروری مطلق نمیشود ، ولی چنانچه چند تای آنها با هم وجود داشته باشند ، دست بدست هم داده اسپرم سازی را در حدی ضعیف میکند که موجب ناباروری میشود . اینها عبارتند از :
1- واریکوسل : در این حالت چون خون برگشتی از بیضه خوب تخلیه نمی شود ، خون سرخرگی (حاوی اکسیژن و مواد غذایی ) کمتر به بیضه میرسد و در نتیجۀ آن اسپرم سازی اختلال پیدا میکند . واریکوسل جزء شایعترین علل ناباروری در مردان می باشد ودرمان آن جراحی است که جواب دهی آن به درمان خوب و قابل قبول است .
2- مصرف مواد مخدر ، کوکائین ، قلیان ، سیگار زیاد
3- در معرض تشعشعات و پارازیتها قرار گرفتن بمدت زیاد
4- تماس ممتد و طولانی با مواد شیمیائی خاص و مضر مثل حشره کشها و کار درگرمای زیاد وتماس ممتد با سرب و کادمیوم ( صنعت باطریسازی )
5- سوء تغذیه وبیخوابی های ممتد و درگیریهای طولانی مدت
6- بیماریهای مزمنی که بهبودی کامل در آن وجود ندارد مثل دیابت ، قطع نخاع ، ام اس و سرطان و . . .

متخصص ناباروری مردان اصفهان
مرد نابارور پس از درمان با فرزند در بغل

تشخیص ناباروری مردان

پزشک ( متخصص ارولژی ) ابتدا مردی را که بعلت بچه دار نشدن مراجعه کرده ، ویزیت و معاینه می کند . در نگاه اول قیافۀ مرد مورد توجه قرار می گیرد که باید مردانه باشد یعنی دارای ریش و سبیل باشد و سینه هایش هم بزرگ نباشد .
در مورد مواد مصرفی غیر متعارف ( قلیان و مخدرها و ...) و عادات غذائی غیر نرمال و شغل بیمار و سابقۀ جراحی های مرتبط با ناباروری سوال می شود وآزمایشهای قبلی او را می بیند .
پرسشهایی در مورد چگونگی و تعداد دفعات نزدیکی و میزان استحکام نعوظ و چگونگی دفع منی می کند .
در معاینه به سایز بیضه ها توجه می شود که نرمال است یا کوچکتر از نرمال است ویا خیلی کوچک ( آتروفی بیضه ) است . از دیگر کارهایی که پزشک برای تشخیص ناباروری مردان انجام می دهد اینست که به اندازه وشکل آلت توجه می شود و از نظر داشتن واریکوسل و شدت آن هم مورد ارزیابی قرار می گیرد . با توجه به شرح حال و نتیجۀ معاینات ، آزمایشاتی درخواست می گردد .

انواع آزمایشات ناباروری
آزمایش اسپرموگرام
مهمترین آزمایش درخواستی می باشد که بهمراه آن آزمایشات دیگری هم درخواست می شود . آزمایشات هورمونی برای بررسی کار غدد هیپوفیز( FSH - LH ) و تیروئید ( TSH ) و بیضه ها ( تستوسترون ) نوشته می شود و آزمایش قند ( برای بررسی دیابت ) و آزمایش کروموزومی ( برای عده ای خاص نه همۀ آنها ) هم درخواست می شود تا به علت و تشخیص ناباروری مردان نزدیکتر شویم .

آزمایش اسپرموگرام
درآزمایش اسپرموگرام به چند موضوع باید توجه شود تا موجب گمراهی و تشخیص اشتباه نشود .
1- در دست داشتن یک آزمایش نرمال یا یک آزمایش غیر نرمال ، دلیل بر سالم بودن یا ضعیف بودن نمی تواند باشد ، زیرا اگر نرمال باشد ممکن است آزمایشگاه نتیجۀ آزمایش شما را با دیگری جابجا گزارش کرده باشد و اگر هم ضعیف باشد بنا بدلائل متعدد می تواند گمراه کننده باشد .
2- وجود دو آزمایش نرمال اسپرم ، برای اینکه بگوئیم مرد اسپرمش نرمال است کافیست .
3- وجود یک یا دوآزمایش اسپرموگرام با کیفیت و کمیت ضعیف ( غیرنرمال ) گفتیم که نمی تواند بیانگر حتمی وجود مشکل در شوهر باشد ، زیرا خیلی از پدیده های جسمی یا روحی که برای همه پیش می آید ( مثل آنفلوآنزا ، بیخوابی ، دندان درد ، استرسی که مانع خواب و آرامش آدم می شود و... ) بطور موقت برای چند روز موجب کاهش کیفیت و کمیت آزمایش اسپرموگرام می شود .
4- جمع آوری نمونۀ اسپرم در فصل زمستان در محیطی سرد و ریخته شدن منی در ظرفی که بدنۀ آن سرد است ، باعث ایجاد شوک سرما به اسپرمهایی می شود که از محیط داخل بدن با درجه حرارت 37 درجه ، ناگهانی به جائی می آیند که درجه حرارت آن 20 تا 30 درجه کمتر است ، و تغییر دمای ناگهانی موجب بیحرکت شدن اسپرمها می شود .
5- بنابراین اگر مردی دو آزمایش اسپرم نرمال و دو آزمایش غیرنرمال ( ضعیف ) در دست داشت ، این مرد مشکل ناباروری ندارد و تشخیص ناباروری مردان منتفی است وهمسرش باید مورد ارزیابی خانمها قرار گیرد .

در گزارش آزمایش اسپرموگراموگرام به این نکات بر می خوریم که مثلا
حجم منی 3 میلی لیتر است . زمان مایع شدن منی 15 دقیقه بطول انجامیده . نمونه از منزل آورده شده ( یا در آزمایشگاه تهیه شد ) .
15 درصد اسپرمها تحرک عالی دارند ( یعنی حرکت اسپرم مستقیم الخط وآنقدر تند است که دم اسپرم قابل مشاهده نیست که تحرک گرید 4 گفته می شود ) .
15 در صد آنها حرکت سریع مستقیم الخط دارند ولی چون سرعت حرکت دم آنها مقداری کمتر است دم آنها را میتوان مشاهده کرد ( تحرک گرید 3 ).
10 درصد دیگر اسپرمها حرکت دارند ولی حرکت کندتراست وهدفمند هم ( مستقیم الخط ) نیست و حرکت دم آنها بوضوح دیده می شود ( تحرک گرید 2 )
15 درصد اسپرمها نیز حرکت به درد نخور دارند یعنی در جا تکان می خورند ولی پیشروی ندارند ( تحرک گرید 1 ) .
20 درصد اسپرمها کاملا بیحرکت ولی زنده اند ( گرید 0 ) .
بقیه ی اسپرمها که 25 درصد آنها می باشد کاملا بدون تحرک و مرده هستند .
از نظر شکل هم بررسی می شوند که بعنوان مثال 6 درصد آنها اشکال نرمال و94 درصد ابنورمال ( غیر طبیعی ) هستند . معمولا اسپرمهای نرمال دارای تحرک عالی ویا خوب هستند و اسپرمهای غیرطبیعی بیحرکت یا دارای تحرک ضعیف هستند .
مطالبی که در این مقاله گفته شد تمام علل ناباروری مردان نیست بلکه شایعترین علل ناباروری در مردان است و آندسته ازعلل ناباروری مردان که کمیاب است از قبیل دوجنسی بودن یا آسیب نخاع یا عقب ماندگیهای ذهنی حرکتی ، بعلت نادر بودن یا کم اهمیت بودن ، مورد بحث قرار نگرفت .

ارزیابی خانم ها
در بررسی خانمی که برای ناباروری مراجعه کرده ، اول ، پرسش در مورد منظم بودن سیکلهای پریود و میزان خونریزی و وجود درد قاعدگی و تعداد دفعات نزدیکی و اطمینان از اینکه منی داخل مهبل ( واژن ) در حوالی زمان تخمک گذاری می ریزد ، می شود .
سپس به قیافۀ خانم توجه می شود که آیا موی زائد ، تون صدای مردانه ، اضافه وزن یا ... دارد یا خیر .
بعد شکم وسینه ها و دستگاه تناسلی معاینه می شود که نرمال است یا خیر . اگر مشکل عضوی وجود داشت ، بسته به نوع وجود مشکل تصمیم گیری مناسب جهت رفع مشکل گرفته می شود .
اقدام بعدی که برای ارزیابی خانمها انجام می شود ، درخواست انواع آزمایشات ناباروری ( آزمایشات هورمونی ) است .
در جلسۀ دوم ویزیت معمولا داروهای هورمونی و مکمل تجویز می شود وممکن است برای بررسی کاملتر، گرافی از رحم یا لاپاروسکوپی یا ... توصیه گردد .
در جلسات بعدی بسته به اینکه چه اطلاعاتی از ویزیتهای قبلی بدست آمده است برنامه ریزی درمانی می شود ( ادامۀ دارودرمانی - IUI - IVF - رحم اجاره - اهدای اسپرم - اهدای تخمک یا گرفتن جنین اهدائی )

پایان


آدرس مطب : اصفهان ، خ شمس آبادی ، روبروی بیمارستان سینا ، اول کوچه 32
تلفن : 32363136 - 031

نظرات کاربران درباره این مطلب :

سعیدی [ 1402-06-21 ]
سلام خدمت آقای دکتر و پرسنل مهربونشون : من با بار پنجم تزریق تست بارداریم مثبت شد . شا دی و نشاط به کانون خانوادۀ ما آمد . واقعا ممنونم ازتون .خیلی لطف کردین

عصمت [ 1402-06-08 ]
سلام خدمت آقای دکترو پرسنل مطب : من بعدازدوازه سال با اولین تزریق اسپرم اهدایی باردارشدم و موجی از شادی و نشاط به کانون زندگی ما سرازیر شد . بدینوسیله خواستم ازشماسپاس بیکران داشته باشم .

پریوش [ 1402-05-23 ]
سلام وخسته نباشیدخدمت آقای دکترایزدی عزیز : من اول از خداوند متعال و بعد از شما بخاطر لطف بیکران و علم و پشتکارتان سپاسگزارم .شما ناباروری مردانِ شوهرِ مرا با درمان مناسب و کم هزینه برطرف کردید و باعث شدید لذت دوباره مادرشدن رو من تجربه کنم . امیدوارم تمام مراجعین مطب شما به یاری خدواند و بکمک دانش شما به آرزوشون برسند ، و هر آرزویی شما داری خدا برآورده کند .

شایلی [ 1402-04-24 ]
سلام یه دنیا تشکر از آقای دکترایزدی عزیزوهمسرگرامیشون که باعث شدن حس مادرشدنو تجربه کنم . خداروشکر به لطف خدا و اقای دکتر ماهم صاحب فرزندشدیم . من بعد از پنج بار تزریق پیش اقای دکتر باردارشدم . دیروز تستم مثبت شد . اقای دکتر الهی همیشه تنتون سلامت باشه که دل ماها رو شادمیکنید

معجزۀ خدا [ 1402-04-20 ]
سلام ودرودخدمت دکترایزدی عزیز و کادرمهربونشون : من بعد ازچهار ماه مراجعه و انجام هفت بارآی یوآی بالاخره باردارشدم . دخترگلم الان ۴سال ونیمشه . الآن هم درحال اقدام برای بچه دوممون پیش دکترایزدی هستیم . اینبارم الان ازسومین تزریقم هشت روزمیگذره . برام دعاکنید . شما هم هیچوقت ازدرگاه خداوند متعال ناامیدنشید . من مدام به دخترم میگم معجزه ی خدا ، چون تو اوج ناامیدی خدا اونا بهمون داد.

هستی [ 1402-03-10 ]
سلام خدمت آقای دکتر وپرسنل محترمشون : من بعداز سه بار تزریق امروز متوجه شدم که باردار شده ام . واقعا ازتون ممنونم . خدا عمری باعزت در کنار خانواده محترمتون بهتون بده .

ملیحه [ 1402-03-07 ]
باسلام خدمت اقای دکتر وهمسرشون : ممنونم از رحمات شما بابت همه ی کارهایی که انجام دادید تا ما به آرزومون برسیم .

اکبر [ 1401-09-21 ]
سلام ، من بقول پزشکان اختلال عملکرد هیپوفیز دارم که پزشکان میگویند غیر قابل درمانست و منجر به آزوسپرمی شده بود . بقیه اعضا بدنم سالم است ، نزدیکی هم میتوانم بکنم . سال قبل پیش شما آمدیم و پس از چهار مرحله تزریق اسپرم اهدایی ، همسرم باردار شد و پسری بدنیا آورد که الآن دوماهشه ، سالم و شبیه خودمون . توی فامیل هم به هیچکس نگفتیم چکار کردیم و همه فکر میکنند بچۀ خود منه . خیلی راضیم ، خدا را شکرگزارم که شما را سر راه ما قرار داد و مشکل ما حل شد .

معصومه [ 1401-06-13 ]
سلام خدمت آقای دکتر وخانم دکتر و بقیه پرسنل مطب ، تشکر جهان سپاس ازهمه شما عزیزان که وقت گذاشتید به لطف خداوند متعال و زحمات فرشته روی زمین آقای دکتر ایزدی عزیز ماهم با ۵بارمراجعه نزد شما باردار شویم ، از خداوند برای همه شما آرزوی سلامتی دارم ، انشاالله که بقیه مراجعین هم زود نتیجه بگیرند

وحیده [ 1401-04-04 ]
سلام آقای دکتر خدا وند بهتون خیر و سلامتی بده .من برای بچه دوم اومدم و با بار اول تزریق باردار شدم .خیلی ممنون از زحماتتون .انشاءالله همیشه سرفراز و زنده باشیدتا عدۀ بیشتری مثل من به آرزویشان برسند .

سپیده [ 1401-03-18 ]
سلام ، بعد از 5سال زندگی مشترک با پنجمین مرحله از تزریقم باردارشدم ،الان تو دلم 4 ماهه شده. واقعا از آقای دکتر و کادر درمان تشکر میکنم که زوجهایی مثل ما را به آرزوی قلبیشون میرسونه . سپاسگزارم

نسرین [ 1400-06-23 ]
با سلام و عرض ادب خدمت جناب دکتر ایزدی و همسر مهربانتان ، من بعداز ۱۶ سال ناباروری ، با اولین تزریق در مطب شما باردار شدم . من و همسرم خدا را شاکریم به خاطر وجود نازنین جناب دکتر که نور امید بخشیدند به زندگی ما . . . اجرکم عندالله

م الف [ 1400-05-26 ]
ممنون از اقای دکتر وخانم گلشون ، شما فرشته های نجات زندگی من و همسرم هستید . انشاالله خدا جواب این لطف بی کران شما رو بده . هرگز این لطف بزرگتون رو فراموش نمی کنم که با بچه دار کردن ما زندگی ما را دگرگون کردید . دوستتون دارم .

نفس [ 1400-03-20 ]
با عرض سلام وخسته نباشی خدمت اقای دکتر و پرسنل عزیز زحمت کشتون ، من بعد از ۸سال به خواست الهی و زحمات جناب عالی ، بار ششم باردار شدم ، ازاینکه حال دلمون را خوب کردی از خدا می خوام که حال دلتو نو خوب کنه . اقای دکتر امیدوارم همیشه سلامت و موفق و پیروز و سربلندباشید . واقعا سپاسگزارم .

مریم [ 1400-01-13 ]
باسلام و خسته نباشین خدمت آقای دکتر عنایت الله ایزدی و همسر عزیزشون ، من بعداز ۱۰ سال زندگی بدون فرزند ، با درمان شما مادر شدم . حس فوق العاده خوبی را بهم دادین ، انشاالله همین اندازه که ما خوشحال شدیم خدا دل شما را شاد کنه . من بعداز دو مرحله آی یو آی آزمایشم مثبت شد و هفتۀ قبل هم بچه ام بدنیا اومد ، سالم و زیباست خدا را شکر .

فاطمه ثنا [ 1399-12-17 ]
با سلام و تشکر از آقای دکتر : واقعا ازتون ممنونم ، بعداز شش سال زندگی بدون بچه با اولین جلسه ی درمان شما حامله شدم . خدا خیرتون بده آقای دکتر ایزدی که به زندگی ما شادابی و نشاط آوردی .اجرتون با پروردگار

رضا [ 1399-12-02 ]
سلام : با تشکر از آقای دکتر ایزدی و پرسنل محترم مطبشان ، بعد از 16 سال زندگی بی روح در مرحله هفتم تزریق ، نتیجه آزمایش همسرم مثبت شد. خدا را شاکرم که با کمک شما دکتر مهربان و زحمتکش تونستیم نتیجه مثبت بگیریم از خداوند منان سلامتی و تندرستی آقای دکتر را خواستارم .

محسن [ 1399-11-14 ]
خیلی ممنون آقای دکتر که با نوشتن این مطلب مفید اطلاعات ما را در مورد ناباروری بالا بردید .

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات ، انتقادات و سوالات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام ( مستعار یا واقعی ) :
تلفن ( اختیاری ) :
ایمیل ( اختیاری ) :
متن پیـام :