علل ناباروری مردان
اسپرم اهدایی ( 36 31 36 32-031 ) بارداری با اسپرم اهدایی
IUI ( تلقيح اسپرم شسته شده داخل رحم ) آی یو آی
جنین اهدایی ( 36 31 36 32 )031  جنین اهدائی اصفهان
مراقبتهای قبل از بارداری با اسپرم اهدایی
تقویت تخمدانها
تعیین جنسیت 36 31 36 32-031

علل ناباروری مردان

تعریف ناباروری مردانه : چنانچه مردی همسرش سالم باشد و در عرض یکسال با هفته ای دو بار مقاربت ، حامله نشود و در آزمایش اسپرموگرام هم تعداد اسپرمهای فعال و نرمالش کمتر از 5-10 میلیون باشد نابارور تلقی میگردد .
15-20 % زوجها ناباروری دارند که کمتر از نصف اینها ( 40% ) مربوط به مرد میباشد .

روش اسپرم اهدایی

علل واضح و قطعی ناباروری مردان : که هریک به تنهایی میتواند موجب ناباروری شود و درمان آنها بسیار سخت و اغلب اوقات غیرممکن است و ناچار می شوند که از اسپرم اهدایی استفاده کنند عبارتست از :
1- اختلا ل در هورمونهای هیپوفیز: هیپوفیز غده ایست که در وسط مغز قرار گرفته و با هورمونهای مختلفی که ترشح می کند بنوعی روی عملکرد غدد دیگر مثل تیروئید و بیضه و تخمدان و غدد فوق کلیه نظارت می کند . در مورد بیضه با ترشح دو هورمون موجب تنظیم رشد بیضه و اسپرم سازی می شود .حال اگر FSH مترشحه از هیپوفیز کم باشد عملکرد بیضه مختل می شود .
2- آتروفی ( کوچک بودن بیش از حد ) بیضه ها : اندازۀ نرمال بیضه در حدود یک تخم مرغ است . اگر اندازه اش از بادام کوچکتر باشد امیدی به اسپرم سازی وجود ندارد . آتروفی می تواند مادرزادی باشد ویا اکتسابی ( بدنبال عفونت یا ضربه یا جراحی ) باشد .
3- بیضه های نزول نکرده : بیضه ها در دوران جنینی داخل شکم است و با تکامل جنین ، نزول کرده به محل طبیعی اش می آید . حال اگر بهر دلیل هر دوی بیضه ها نزول نکند و در شکم بماند خاصیت اسپرم سازیش از بین میرود و چون قابل درمان نیست از اسپرم اهدایی باید استفاده شود .
4- انسداد مجاری منی بر ( واز دفران ) : که دلیل آن عفونت ( سل بیضه ) ، جراحی ( وازکتومی ) یا انسداد مادرزادی میتواند باشد .
5- عفونت شدید دو طرفه بیضه : مثلا اگر کسی پس از بلوغ اوریون بگیرد حدود 30% امکان دارد علاوه بر غدد بزاقی ، بیضه ها نیز در گیر شود . در این حالت ابتدا هر دو بیضه متورم و دردناک میشود و سپس در عرض یکماه بتدریج کوچکتر از بادام می شود و خاصیت اسپرم سازیش از بین میرود . عفونت حاد میکروبی بیضه نوع دیگری از عفونت می باشد که ممکن است موجب ناباروری شود .
6- اختلالات کروموزومی : تعداد کروموزوهای مردان 46 عدد است . اگر یکی بیشتر یا کمتر باشد ، یا گاهی تکه ای از یک کروموزوم کم شود ، ناباروری باضافه مشکلات دیگر ایجاد میشود . مثلا اگر مردی یک کروموزوم اضافه تر داشته باشد ( 47XXY ) که به آن سندرم کلاین فلتر گفته می شود یا یک کروموزوم کمتر داشته باشد ( 45XO ) که به آن سندرم ترنر می گویند ، در هر دو حالت ناباروری پیدا می کند .
7- رادیوتراپی لگن برای کانسر روده یا عضوی دیگر در پائین شکم معمولا باعث از بین بردن اسپرم سازی بیضه می شود .
8- شیمی درمانی برای هر نوع کانسری نیز موجب از بین رفتن اسپرم سازی می شود .

انتظار نداشته باشید جادۀ زندگی همیشه صاف و هموار باشد وگرنه خوابمان می برد ، خیلی عاقلانه با راهنمایی افراد خبره از دست اندازها عبور کنید وبه راه خود ادامه دهید .

تصویر مرد نابارور قبل از درمان

بیشتر بدانید : مقاله ای تحت عنوان تلقیح اسپرم اهدایی

علل نسبی( کمک کننده ) ناباروری : این دسته از علل مثل علل قطعی فوق ، با عث ناباروری مطلق نمیشود ، ولی چنانچه چند تای آنها با هم وجود داشته باشند ، دست بدست هم داده اسپرم سازی را در حدی ضعیف میکند که موجب ناباروری میشود . اینها عبارتند از :
1- واریکوسل : در این حالت چون خون برگشتی از بیضه خوب تخلیه نمی شود ، خون سرخرگی (حاوی اکسیژن و مواد غذایی ) کمتر به بیضه میرسد و در نتیجۀ آن اسپرم سازی اختلال پیدا میکند . درمان این بیماری جراحی است که جواب دهی آن به درمان خوب و قابل قبول است .
2- مصرف مواد مخدر ، کوکائین ، قلیان ، سیگار زیاد
3- در معرض تشعشعات و پارازیتها قرار گرفتن بمدت زیاد
4- تماس ممتد و طولانی با مواد شیمیائی خاص و مضر مثل حشره کشها و کار درگرمای زیاد وتماس ممتد با سرب و کادمیوم ( صنعت باطریسازی )
5- سوء تغذیه وبیخوابی های ممتد و درگیریهای طولانی و بیماریهای مزمنی که بهبودی کامل در آن وجود ندارد مثل قطع نخاع ، ام اس و سرطان و . . .


مرد نابارور پس از درمان با فرزند در بغل

پایان


آدرس مطب : اصفهان ، خ شمس آبادی ، روبروی بیمارستان سینا ، اول کوچه 32
تلفن : 32363136 - 031

نظرات کاربران درباره این مطلب :

معصومه [ 1401-06-13 ]
سلام خدمت آقای دکتر وخانم دکتر و بقیه پرسنل مطب ، تشکر جهان سپاس ازهمه شما عزیزان که وقت گذاشتید به لطف خداوند متعال و زحمات فرشته روی زمین آقای دکتر ایزدی عزیز ماهم با ۵بارمراجعه نزد شما باردار شویم ، از خداوند برای همه شما آرزوی سلامتی دارم ، انشاالله که بقیه مراجعین هم زود نتیجه بگیرند

وحیده [ 1401-04-04 ]
سلام آقای دکتر خدا وند بهتون خیر و سلامتی بده .من برای بچه دوم اومدم و با بار اول تزریق باردار شدم .خیلی ممنون از زحماتتون .انشاءالله همیشه سرفراز و زنده باشیدتا عدۀ بیشتری مثل من به آرزویشان برسند .

سپیده [ 1401-03-18 ]
سلام ، بعد از 5سال زندگی مشترک با پنجمین مرحله از تزریقم باردارشدم ،الان تو دلم 4 ماهه شده. واقعا از آقای دکتر و کادر درمان تشکر میکنم که زوجهایی مثل ما را به آرزوی قلبیشون میرسونه . سپاسگزارم

نسرین [ 1400-06-23 ]
با سلام و عرض ادب خدمت جناب دکتر ایزدی و همسر مهربانتان ، من بعداز ۱۶ سال ناباروری ، با اولین تزریق در مطب شما باردار شدم . من و همسرم خدا را شاکریم به خاطر وجود نازنین جناب دکتر که نور امید بخشیدند به زندگی ما . . . اجرکم عندالله

م الف [ 1400-05-26 ]
ممنون از اقای دکتر وخانم گلشون ، شما فرشته های نجات زندگی من و همسرم هستید . انشاالله خدا جواب این لطف بی کران شما رو بده . هرگز این لطف بزرگتون رو فراموش نمی کنم که با بچه دار کردن ما زندگی ما را دگرگون کردید . دوستتون دارم .

نفس [ 1400-03-20 ]
با عرض سلام وخسته نباشی خدمت اقای دکتر و پرسنل عزیز زحمت کشتون ، من بعد از ۸سال به خواست الهی و زحمات جناب عالی ، بار ششم باردار شدم ، ازاینکه حال دلمون را خوب کردی از خدا می خوام که حال دلتو نو خوب کنه . اقای دکتر امیدوارم همیشه سلامت و موفق و پیروز و سربلندباشید . واقعا سپاسگزارم .

مریم [ 1400-01-13 ]
باسلام و خسته نباشین خدمت آقای دکتر عنایت الله ایزدی و همسر عزیزشون ، من بعداز ۱۰ سال زندگی بدون فرزند ، با درمان شما مادر شدم . حس فوق العاده خوبی را بهم دادین ، انشاالله همین اندازه که ما خوشحال شدیم خدا دل شما را شاد کنه . من بعداز دو مرحله آی یو آی آزمایشم مثبت شد و هفتۀ قبل هم بچه ام بدنیا اومد ، سالم و زیباست خدا را شکر .

فاطمه ثنا [ 1399-12-17 ]
با سلام و تشکر از آقای دکتر : واقعا ازتون ممنونم ، بعداز شش سال زندگی بدون بچه با اولین جلسه ی درمان شما حامله شدم . خدا خیرتون بده آقای دکتر ایزدی که به زندگی ما شادابی و نشاط آوردی .اجرتون با پروردگار

رضا [ 1399-12-02 ]
سلام : با تشکر از آقای دکتر ایزدی و پرسنل محترم مطبشان ، بعد از 16 سال زندگی بی روح در مرحله هفتم تزریق ، نتیجه آزمایش همسرم مثبت شد. خدا را شاکرم که با کمک شما دکتر مهربان و زحمتکش تونستیم نتیجه مثبت بگیریم از خداوند منان سلامتی و تندرستی آقای دکتر را خواستارم .

محسن [ 1399-11-14 ]
خیلی ممنون آقای دکتر که با نوشتن این مطلب مفید اطلاعات ما را در مورد ناباروری بالا بردید .

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات ، انتقادات و سوالات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام ( مستعار یا واقعی ) :
تلفن ( اختیاری ) :
ایمیل ( اختیاری ) :
متن پیـام :